Nie ma co ukrywać – gniew to naturalna reakcja na frustrację, złość czy też poczucie niesprawiedliwości. Niezależnie od przyczyny powstawania tej emocji musimy wiedzieć, że radzenie sobie z gniewem jest kluczowym aspektem zachowania równowagi emocjonalnej. Warto zatem znać 10 sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z tą jakże potężną emocją, gdyż prowadzi ona do wielu niechcianych, a nawet katastrofalnych w skutkach działań.

Po co nam gniew?

W pierwszej kolejności musimy zastanowić się, czym tak naprawdę jest gniew. Stanowi on jedna z podstawowych emocji, która jest reakcją na konkretne sytuacje. Najczęściej pojawia się, gdy:

  • coś nie idzie po naszej myśli lub niezgodnie z naszymi oczekiwaniami,
  • nasze potrzeby zostały niezaspokojone lub nasze poczucie własnej wartości zostało naruszone,
  • ktoś wyraża opinie lub robi coś niezgodnego z naszymi przekonaniami, a także przekracza postawione przez nas granice.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że złość nie jest emocją kontrolowaną, ponieważ reakcja organizmu je bezwarunkowa. Objawia się wzmożonym wydzielaniem adrenaliny oraz szybszym biciem serca. Natomiast gniew jesteśmy w stanie kontrolować i składa się z trzech elementów – myśli, reakcji fizjologicznej i zachowania. Oznacza to, że wybuch gniewu zależy od naszej woli i ma na celu bronienie własnej wartości, uwolnienie od cierpienia czy wyraźnie tłumionych emocji. Jednak, jak można zaplanować zarówno nad złością, jak i gniewem.

10 sposobów na radzenie sobie z gniewem

Każdy z nas ma swoje indywidualne sposoby na radzenie sobie z gniewem. Sukces można osiągnąć poprzez próbowanie i znalezienie najlepszej dla nas metody. Oto propozycja 10 sposobów, które można wypróbować!

Top 10 sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z gniewemSposób 1 – aktywność fizyczna

Bez dwóch zdań aktywność fizyczna to skuteczny sposób na rozładowanie nagromadzonej wewnątrz nas, negatywnej energii. Pozwala także na redukcję poziomu stresu. Możemy tutaj postawić na bieganie, jogę czy spacer. Jednak nie ma tutaj ograniczeń – jeśli nam to odpowiada, to możemy postawić również na taniec czy boks.

Sposób 2 – medytacja

Z pewnością wielu z nas słyszało, że medytacja jest świetnym sposobem na redukcję stresu. Jednak jak się okazuje, kwestia ta dotyczy także zwalczania gniewu. Ma ona na celu skoncentrowanie uwagi na teraźniejszym momencie, co pozwala na opanowanie impulsywnych reakcji. Medytacja jest korzystna również z uwagi na fakt, iż przynosi spokój umysłu czy też zmniejszenie impulsywności działań.

Sposób 3 – rozmowa

Czasami nie ma możliwości powiedzenia o swoje złości osobie, która ją wywołała. Warto zatem porozmawiać z bliską nam osobą, np. przyjacielem czy rodzeństwem. Nie pozostawajmy sami z gniewem, gdyż może mieć to fatalne konsekwencje.

Sposób 4 – alternatywne sposoby na wyrażenie swojej złości

Czasem nasza złość i gniew musi znaleźć ujście. Zamiast mówić za dużo lub podejmować się działań, których będziemy żałować, warto rozważyć alternatywne sposoby. Zalicza się do nich uderzanie w poduszkę, tupanie nogami, krzyczenie w pustym pomieszczeniu czy podarcie kartki.

Sposób 5 – oddzielenie się od sytuacji

Zbyt intensywna sytuacja może mieć dla nas wiele negatywnych konsekwencji. Warto zatem powiedzieć sobie dość i oddzielić się od sytuacji – choć na chwilę. Pozwoli nam to na ochłonięcie oraz spokojniejsze podejście do danego problemu. A być może pomoże także w szukaniu rozwiązania.

Sposób 6 – akceptacja

Gniew wynika z wielu czynników, nad którymi możemy, ale niekoniecznie musimy panować. Musimy wiedzieć, jak rozpoznać takie sytuacje i pogodzić się z nimi. Akceptacja gniewu to czynnik pozwalający nam iść dalej, a także gwarantujący zdrowe podejście do życia.

Sposób 7 – umiejętne wyrażanie swoich uczuć

Niezależnie od tego, czy czujemy złość, czy też jesteśmy po prosty zaniepokojeni, musimy wiedzieć, że najważniejsze jest zdrowe wyrażanie swoich uczuć. Starajmy się zatem unikać tłumienia emocji, gdyż może to prowadzić do jednego, wielkiego wybuchu emocjonalnego.

Sposób 8 – świadomość związana z występowaniem gniewu

Jak już wiemy, gniew jest reakcją kontrolowaną, a to oznacza, że możemy zatrzymać wybuch. Aby to zrobić, zastanówmy się przez chwilę, co wywołuje tę konkretną reakcję. W tym przypadku świadomość własnych emocji może nam pomóc w zrozumieniu ich źródła, a także pozwolić nam na wyciszenie się.

Sposób 9 – szukanie wsparcia

Czasem rozmowa z bliskimi osobami to za mało. Wówczas warto udać się do specjalisty. Pomoże on nam w zrozumieniu oraz rozładowaniu gniewu. Co więcej, wsparcie ze strony obcej osoby, która nas nie ocenia, może być niezwykle pomocne.

Sposób 10 – zdrowy i spokojny sen

Według badań brak snu lub nieefektywny wypoczynek może prowadzić do zwiększonej podatności na negatywne emocje, takie jak gniew czy złość. Pewnego rodzaju profilaktyką jest właśnie dbanie o zdrowy sen. Można to zrobić na wiele sposobów, w tym poprzez ograniczenie drzemek w ciągu dnia czy spożywanie lekkostrawnej kolacji na 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Nie zapominajmy także o odpowiednio skomponowanym łóżku. Ważnym elementem jest tutaj materac Opole, który znajdziemy zarówno na stronie hilding.pl, jak i sleepinghouse.pl.

Radzenie sobie z gniewem to nie tylko umiejętność kontrolowania chwilowych emocji, ale także proces pozwalający na samodoskonalenie. Pozwala na głębsze zrozumienie samego siebie, a także pozwala na budowanie trwałej odporności psychicznej.