Na przestrzeni lat styl wychowania znacząco się zmienił. Możemy obecnie wyodrębnić różne sposoby wychowania dziecka, jedne bardziej surowe, a inne mniej. Ciekawym nurtem jest zdecydowanie rodzicielstwo bliskości, które przemówiło do sporej grupy osób. Na czym dokładnie polega? Dowiedz się więcej!

Czym jest rodzicielstwo bliskości?

Rodzicielstwo bliskości to sposób wychowania, który opiera się na konkretnych, siedmiu zasadach. Zostały one opracowane w „Księdze Rodzicielstwa Bliskości” Williama i Marthy Sears. Filozofia ta cieszy się dużą popularnością w Stanach, ale zyskuje też zainteresowanie w innych krajach. Głównymi założeniami tej teorii jest reagowanie na potrzeby dziecka, wykorzystanie odpowiednich narzędzi i bliskościowym rodzicielstwem. Celem takiego podejścia jest stworzenie głębokiej, czułej więzi między rodzicami a dzieckiem. Ważną rolę odgrywa też wzajemny szacunek i poszanowanie swoich potrzeb, a także wystosowanie granic pasujących do wieku dziecka.

Zapewnienie ciepła

Rodzicielstwo bliskości - na czym polega?Ciepło to podstawa rodzicielstwa bliskości. To ono zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i swobody. Według tego podejścia ciepło to należy pielęgnować już od momentu narodzin. Kluczowy jest tu kontakt cielesny. Maluch powinien mieć od razu styczność z dotykiem matki. Zaspokaja to naturalne potrzeby zarówno dziecka, jak i matki. Ono może być blisko swojego rodzica, za to matka może spełnić swoją potrzebę opiekowania się nim. Praktykowanie tego od początku pomaga dostroić się matce i dziecku i lepiej zrozumieć się wzajemnie. Pamiętajmy, że nawet w przypadku matek, które miały cesarskie cięcie i nie mogły od razu zobaczyć swojego malucha, wytworzenie takiej więzi jest możliwe. Najważniejsze, aby zapewniać małemu ciepło, bliskość i bezpieczeństwo.

Karmienie w sposób naturalny

Kolejnym z filarów rodzicielstwa bliskości jest naturalne karmienie. To element, który według tego rodzaju wychowania jest kluczowy. Karmienie piersią sprzyja bliskości dziecka i matki. Zapewnia dodatkowy czas, który mogą spędzić razem. Pozwala też na naukę rozpoznawania potrzeb malucha. Jest okazją do zaobserwowania jego zachowania, mowy ciała. Warto mieć na uwadze, że mleko matki posiada cenne substancje, które pomagają dziecko zdrowo rosnąć. Co więcej, gdy kobieta karmi piersią, w jej organizmie wytwarzane są hormony, które odpowiadają za matczyny instynkt i opiekuńczość.

Noszenie dziecka

Coś, czego zdecydowanie nie powinno zabraknąć w rodzicielstwie bliskości, to noszenie dziecka. Jest to bowiem kolejna okazja, aby być blisko swojego malucha. On może poczuć się pewnie i swobodnie w ramionach rodzica. Jest to miejsce, w którym nie odczuwa zagrożenia czy lęku. Dzięki temu mogą łatwiej odkrywać świat i wyrażać zainteresowanie otaczającymi ich rzeczami.

Zapewnienie spokojnego i bezpiecznego snu

Sen odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Jest to czas, w którym jego organizm może się zregenerować, a umysł może uporządkować i zapamiętać potrzebne informacje. Według filozofii rodzicielstwa bliskości rodzice powinni spać w pobliżu dziecka. Pozwala to bowiem na zapewnienie poczucia bliskości. Kiedy maluch śpi z rodzicami, czuje się bezpiecznie i swobodnie. Uczy się, że sen i noc to nic złego. Nawet jeśli odczuwa jakieś lęki, tuż obok są mama i tata, którzy mogą w każdej chwili zareagować. Jeśli w ciągu dnia rodzic nie ma wystarczająco czasu na to, aby przebywać z dzieckiem, noc może być dobrym momentem na to, aby to nadrobić. Dzięki temu niemowlę będzie odczuwało mniejszy lęk przed rozłączeniem i będzie mogło spać głębokim, spokojnym snem. Taka forma snu według rodzicielstwa bliskości nazywana jest „co-sleeping”. Pamiętajmy jednak o tym, że podstawą komfortowego wypoczynku są jakościowe artykuły sypialniane. One w równie dużym stopniu wpływają na to, jak się wysypiamy. Szczególną rolę posiada materac, który powinien być do nas dobrze dopasowany. Aby odnaleźć taki model, sprawdźmy różne opcje. Zobaczmy ofertę na stronach internetowych sleepinghouse.pl i hilding.pl, a do tego odwiedźmy sklep stacjonarny w Opolu, by samodzielnie zapoznać się z dostępnymi produktami.

Odpowiednie reagowanie na płacz dziecka

Płacz w rodzicielstwie bliskości jest bardzo ważny. Kluczowe jest przede wszystkim to, jak rodzic na niego reaguje. Musimy pamiętać, że płacz to sygnał, który dziecko wysyła, aby coś przekazać. Jeśli zareagujemy na niego w sposób troskliwy, maluch poczuje się zaopiekowany i bezpieczny. Buduje to zaufanie pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Zwiększa szanse na to, że w przyszłości maluch nie będzie mieć problemów ze swobodnym wyrażaniem swoich uczuć.

Unikanie nieodpowiednich wpływów

Rodzicielstwo bliskości to innowacyjne podejście. Wyróżnia się tym, że odchodzi od surowego, radykalnego sposobu wychowania. Niereagowanie na potrzeby dziecka, pozwalanie mu rozwiązać problemy samemu czy ignorowanie go to coś, co zdecydowanie krytykuje. Według rodzicielstwa bliskości rodzic ma być obecny w życiu dziecka, obserwować go i poznawać. Zapewnienie mu podstawowej opieki nie jest wystarczające. Bardzo ważne jest tu również to, aby słuchać się swojego serca i podążać za tym, co sami uważamy za najlepsze. Nie dajmy się zwieść złotym poradom innych.

Zachowanie równowagi

Równowaga to klucz do zachowania zdrowej relacji. Oznacza to, że powinniśmy dbać zarówno o potrzeby dziecka, jak i o swoje. Nie możemy też zawsze pozwalać mu na wszystko. Niezbędne jest nauczenie się mówić „nie” i stawianie granic.

Siedem filarów rodzicielstwa bliskości pozwala nam na stworzenie wyjątkowej, głębokiej więzi z dzieckiem. Aby ją zachować, starajmy się zapewniać naszemu maluchowi ciepło, zadbajmy o jego zdrowy sen i nauczmy się odpowiednio odpowiadać na jego potrzeby. To na pewno zaprocentuje w przyszłości.