Kiedy kładziemy się spać, zależy nam na tym, aby dobrze wypocząć i rano obudzić się pełnym energii. Niestety, nie zawsze tak jest. Na skutek różnych czynników możemy mieć problemy ze snem. Jednym z nich na pewno będzie przerywany sen. Jak wpływa on na nasze samopoczucie i czy zapewnia wypoczynek? Sprawdź!

Na czym polega przerywany sen?

O przerywanym śnie mówimy wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie przespać całej nocy, ponieważ w jej trakcie się wybudzamy. Może zdarzyć się to raz lub wielokrotnie. Nie śpimy ciągłym, głębokim snem. Nasz wypoczynek jest regularnie zakłócany. Są różne czynniki, które wywołują budzenie się w nocy. Nierzadko są to rzeczy od nas niezależne. Może być tak w przypadku osób pracujących o specyficznych godzinach. Często też doświadczają to rodzice małych dzieci, którzy muszą wstać, aby nakarmić malucha. Jeśli nasz partner ma problem z chrapaniem, istnieje obawa, że z powodu głośnych dźwięków będziemy się wybudzać. Warto pamiętać o tym, że sen składa się z różnych faz, które są niezbędne do osiągnięcia pełnego wypoczynku. Jeśli jednak budzimy się w środku nocy, proces ten nie może dojść do skutku.

Jakie są fazy snu?

Cykl snu składa się z faz, które odpowiadają za skuteczny wypoczynek. Niestety, kiedy ciągle się budzimy, nie dajemy szansy na to, aby poszczególne fazy trwały w pełni. Głównie chodzi o fazę NREM oraz REM. Faza NREM to faza snu głębokiego, podczas której poruszają się gałki oczne. REM to z kolei czas, kiedy śnimy. Wówczas nasze mięśnie w pełni się rozluźniają i dochodzi do ich unieruchomienia. Pierwsza faza trwa zazwyczaj około 100 minut, druga tylko 15 minut. Musimy jednak pamiętać, że w trakcie nocy te fazy się powtarzają. Potrzebne jest powtórzenie ich około 4 lub 5 razy, aby być w pełni wyspanym. Kiedy jednak budzimy się w nocy, zakłócamy poszczególne fazy.

Czy przerywany sen zapewnia wypoczynek?

Czy przerywany sen zapewnia wypoczynek?Okazuje się, że przerywany sen, tak samo, jak bezsenność, też jest zaburzeniem snu. Nie jest to naturalny stan dla naszego organizmu. Przerwy w trakcie snu powodują, że nie jest on w stanie w pełni się zregenerować. Nawet jeśli wydaje nam się, że spaliśmy odpowiednią ilość czasu, to wcale nie będziemy czuć się wypoczęci. Co ciekawe, przeprowadzono badania, aby sprawdzić, czy bardziej wydajny jest dłuższy, ale przerywany sen, czy też krótszy. Okazuje się, że osoby, które śpią mniejszą ilość godzin, ale bez wybudzeń, są bardziej wyspani od tych, których wypoczynek był przerywany. Budzenie się w nocy to nic dobrego. Nierzadko towarzyszą temu różne nieprzyjemne emocje, takie jak stres, lęk czy niepokój. Rano za to możemy doświadczyć apatii oraz pogorszenia się nastroju. Przerywany sen na pewno nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę. Może bowiem przynieść podobne konsekwencje co bezsenność.

Jakie są skutki niewyspania?

Jeśli zauważymy to, że w nocy często się budzimy, nie powinniśmy tego bagatelizować. Wiemy już, że to, że idziemy spać dalej, wcale nie oznacza, że rano będziemy bardziej wypoczęci. Przerywany sen jest bardzo szkodliwy dla naszego organizmu. Z racji tego, że nie pozwala na skuteczną regenerację, może spowodować obniżenie odporności. Oznacza to, że zdecydowanie bardziej będziemy narażeni na różnego rodzaju infekcje. Brak wypoczynku oddziałuje przede wszystkim na nasz nastrój. Sprawia, że nasz humor się pogarsza. Łatwiej się denerwujemy i nawet małe rzeczy mogą wyprowadzić nas z równowagi. Doświadczymy apatii oraz uczucia rozdrażnienia. Może być to ciężkie, dla osób, które będą spędzać z nami czas. Irytacja i zmęczenie sprawią, że nie będziemy najlepszymi kandydatami do rozmowy. Będzie nam też brakowało siły i motywacji do działania. Trudniej będzie nam zabrać się do czegoś. Może się też okazać, że mamy problem z koncentracją. Niewysypianie się powoduje bowiem, że nasze zdolności poznawcze i pamięć się pogarszają. To bez wątpienia utrudni nam wykonywanie obowiązków z pracy czy ze szkoły. Staniemy się mniej produktywni i efektowni.

Jak zadbać o swój wypoczynek?

Jeśli nasz sen jest przerywany, na pewno nie będziemy czuć się odprężeni i zrelaksowani. Możemy ponadto doświadczać silnego dyskomfortu związanego ze skutkami niewyspania się. Nie ma wątpliwości, że w takich okolicznościach jeszcze bardziej będzie zależało nam na tym, aby zapewnić sobie komfort. Może się okazać, że to właśnie brak wygody jest powodem, przez który nie możemy w pełni wypocząć. W tym przypadku warto zastanowić się nad zmianą materaca. Model powinien być nie tylko solidny i wytrzymały, ale przede wszystkim komfortowy. Produkty, które są dostępne na stronie https://sleepinghouse.pl/163-materace-200×190-cm, zagwarantują nam nie tylko wysoki poziom wygody, ale także pełną swobodę ruchów. Dzięki temu będziemy mogli znaleźć taką pozycję snu, w której bez problemu zaśniemy.

Na nasz wypoczynek wpłynie pozytywnie też zainwestowanie w inne artykuły sypialniane wysokiej jakości. Może akurat śpimy pod pościelą, która nie jest dopasowana do aktualnej pory roku. Wtedy jest ryzyko, że zmarzniemy lub będziemy się przegrzewać. To również może sprawić, że w nocy będziemy się wybudzać. Jeśli wiemy, że nasz partner głośno chrapie albo że w pobliżu można usłyszeć hałasy, na przykład z ulicy, które utrudniają nam zaśnięcie, zainwestujmy w zatyczki do uszu. To prosty sposób, dzięki któremu pożegnamy się z dręczącym nas problemem. Chcąc sprawić, żeby nasz sen był głębszy i ciągły, powinniśmy zadbać też o to, aby przed zaśnięciem się wyciszyć. Pozbycie się natrętnych myśli pomoże nam lepiej się zrelaksować. Spowoduje też, że przestaniemy odczuwać stres lub niepokój. Emocje te są na tyle negatywne, że mogą skutecznie obudzić nas w nocy i uniemożliwić dalszy sen. Warto zrobić coś, aby sobie z nimi poradzić. Świetnie sprawdzi się wyciszająca medytacja lub spokojna praktyka jogi. To czynności, dzięki którym zarówno nasz umysł, jak i ciało, będą mogły się odprężyć. Jeśli jednak zauważymy, że problem nie ustępuje, a lęk sprawia, że w ogóle nie możemy zasnąć, powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Możemy otrzymać leki nasenne, dzięki którym prześpimy w pełni całą noc.

Nie można zaprzeczyć, że przerywany sen nie jest dla nas korzystny. Przez niego nasz organizm nie jest w stanie w pełni się zregenerować, a my czujemy się zmęczeni i pozbawieni energii. Pamiętajmy, że przerywany sen jest jednym z rodzajów problemów ze snem. Nie należy zatem go bagatelizować.