W dzisiejszych czasach zwierzęta domowe stanowią pełnoprawnych członków naszych rodzin. Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie życia bez czworonożnego pupila. Warto jednak pamiętać o tym, że przygarnięcie pod swój dach psa, chomika, czy papużki falistej to duże zobowiązanie! Jak dopasować zwierzę do swojego stylu życia? Jak dokonać dobrego wyboru, aby pupil czuł się dobrze jako towarzysz swojej rodziny?

Jak wybrać idealnego zwierzaka? Najważniejsze aspekty

Zastanawiając się nad tym, jakiego zwierzaka warto przygarnąć pod swój dach, konieczne jest przeanalizowanie kilku podstawowych kwestii. Podstawą jest styl życia i standardowy plan dnia całej rodziny. Pies dobrze odnajdzie się wśród ludzi ceniących sobie aktywność fizyczną, którzy dysponują odpowiednią ilością wolnego czasu. Z kolei spokojne rodziny, które cenią sobie czas w domowym zaciszu zdecydowanie lepiej poczują się np. w towarzystwie kota.

Kolejna kwestia dotyczy metrażu mieszkania. Wiele osób uważa, że psy są dla nich złym wyborem ze względu na brak wystarczającej ilości miejsca. Jednak wbrew pozorom, są to zwierzęta, które w domu przede wszystkim śpią, a swoje potrzeby zaspokajają podczas spacerów. Większym problemem może okazać się zmieszczenie w kawalerce klatki dla królików lub zabezpieczenie bezpiecznej przestrzeni, w której świnki morskie będą mogły spędzić trochę czasu poza klatką.

Nie można też pominąć aspektów finansowych, są one niezwykle ważne! Koszty utrzymania różnych zwierząt różnią się w zależności od konkretnego gatunku i rasy. Bez względu jednak na ostateczny wybór, należy mieć na uwadze, że zawsze mogą pojawić się nieprzewidziane sytuacje wymagające zakupu leków czy częstych wizyt w gabinecie weterynaryjnym.

Zwierzę w domu, w którym mieszka dziecko

Świnka morska, chomik, a może pies? Jakie zwierzę domowe wybrać?Szczególne kwestie wymagają przeanalizowania przed przygarnięciem zwierzaka do domu, w którym mieszkają dzieci. Konieczne jest wówczas zastanowienie się nad charakterem danego pupila i jego predyspozycjami do życia w towarzystwie pociechy. Z reguły zaleca się zrezygnowanie z królików czy świnek morskich, które są strachliwymi zwierzętami i nie czują się dobrze w obecności głośnych i ruchliwy maluchów.

Wiele osób kieruje się zasadą zakupu niewielkiego zwierzęcia dla dziecka. Jednak kwestia rozmiaru nie ma żadnego znaczenia! Dowodem na to jest to, że czasem psy dużych ras, takich jak owczarek czy labrador, przywiązują się do dzieci od ich pierwszych dni życia i po prostu zaczynają się nimi opiekować, wykazując przy tym prawdziwie anielską cierpliwość.

Tak naprawdę wszystko zależy od wieku i charakteru dziecka. Niektóre pociechy już w wieku 3 lub 4 lat będą podchodzić do zwierzaków z troską i zrozumieniem. Wówczas będzie możliwe zaangażowanie malucha do opieki nad wybranym pupilem. Czasem jednak aż do wieku nastoletniego dziecko może nie być gotowe na kontakt z wrażliwym zwierzakiem, a najlepszym wyborem okażą się rybki bądź papużka falista.

Najpopularniejsze gatunki zwierząt domowych

Chomik

Chomiki to członkowie rodzin w wielu domach. Są to ciekawskie gryzonie, które nie mają dużych wymagań. Ich klatka powinna być piętrowa, jednak jej rozmiary nie muszą być duże. Zmieści się więc nawet w niewielkim mieszkaniu. Dodatkową zaletą jest to, że jako nieliczne z gryzoni, są samotnikami – hoduje się je w pojedynkę. Należy mieć na uwadze to, że chomiki są bardzo delikatne i należy się z nimi ostrożnie obchodzić. Warto też zapewnić im każdego dnia trochę czasu spędzonego poza klatką.

Świnka morska

Świnki morskie są uroczymi zwierzątkami, które są gryzoniami żyjącymi dość długo – nawet 9 lat! Są ssakami stadnymi i powinny być zawsze hodowane w parach. Bardzo ważne jest to, aby ich klatka była dość duża. Potrzebują też codziennego wypuszczania. Latem doskonale czują się w ogrodzie, w odpowiednio zabezpieczonym kojcu. Jednak kawie domowe są bardzo strachliwe. Trzeba zapewnić im dużo swobody i cierpliwie podchodzić do nawiązywania z nimi kontaktu. Są to zwierzęta bardzo emocjonalne, które po pewnym czasie odwdzięczają się zaufaniem i przywiązują się do swoich opiekunów.

Pies

Psy to zdecydowanie najpopularniejsze zwierzęta domowe. Ich konkretne potrzeby różnią się w zależności od rasy. Jednak wymagają szkolenia i codziennych spacerów. Psy czują się dobrze nawet w niewielkich mieszkaniach. Decydując się na przygarnięcie zwierzaka tego gatunku konieczne jest kupno pewnych akcesoriów. Wśród nich warto wyróżnić m.in. szelki, smycz, miseczki i legowisko – chyba, że psiak będzie spał razem ze swoim właścicielu, na materacu takim, jak https://sleepinghouse.pl/133-materace-80×200. Wtedy ten element wyprawki dla pupila nie będzie potrzebny.

Królik

Króliki domowe to popularne zwierzaki. W społeczeństwie coraz bardziej zwiększa się świadomość dotycząca ich potrzeb, a całodobowe życie w klatkach odchodzi do lamusa. Obecnie uważa się, że króliki powinny przynajmniej kilka godzin dziennie spędzać poza klatką, a najlepiej czują się na wolnym wybiegu. Co ciekawe, królika można z łatwością nauczyć załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych do kuwety!

Rybki

Rybki to zwierzęta dla zapracowanych osób. Ich obserwowanie jest niezwykle relaksujące, a jednocześnie nie niszczą mebli i nie zostawiają sierści. Konieczne jest jednak zapewnienie im idealnych warunków wewnątrz akwarium. Ważna jest duża ilość przestrzeni, rośliny i inne akcesoria. Rybki potrzebują też dobrej jakościowo karmy.

Zwierzęta domowe mogą stać się ważnymi członkami rodziny. Jednak, aby domownicy dobrze czuli się w ich towarzystwie, konieczne jest dopasowanie gatunku do możliwości czasowych, finansowych oraz do trybu życia i ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu.