Powiększanie piersi to w ostatnim czasie popularny zabieg chirurgiczny, który może przyczynić się do poprawy wyglądu, a także zwiększenia pewności siebie u kobiet. Jednak kluczowym etapem w procesie powiększania piersi jest okres rekonwalescencji. Obejmuje on czas potrzebny do pełnego wyzdrowienia oraz dostosowanie się organizmu do wprowadzonych zmian. A co warto wiedzieć po wykonaniu zabiegu powiększania piersi?

Jak przygotować się do zabiegu powiększania piersi?

Coraz więcej Pań zastanawia się nad zabiegiem powiększenia piersi. Najczęściej wynika to utraty objętości biustu, jego zwiotczeniu, asymetrii czy zbyt małego rozmiaru. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że samo podjęcie decyzji nie wystarczy – należy również odpowiednio się przygotować do samego zabiegu. Obejmuje to głównie:

 • konsultacje z chirurgiem w celu omówienia swoich oczekiwań, a także wyjaśnienia wszelkich wątpliwości,
 • wykonanie badań przedoperacyjnych, które obejmują zarówno badania laboratoryjne, jak i obrazowe,
 • zadbanie o zdrowy styl życia, gdyż może on wspomóc proces gojenia,
 • przygotowanie psychologiczne oraz konsultacja w sprawie przyjmowanych leków,
 • zaplanowanie czasu na rekonwalescencję, który nie obejmuje wysiłku fizycznego oraz upewnijmy się, że będziemy mieć wsparcie rodziny lub bliskich osób w czasie okołooperacyjnym,
 • przygotowanie miejsca do odpoczynku, czyli zawczasu posprzątajmy dom, a także przygotujmy wygodne ubrania,
 • zakupy przedoperacyjne, które będą obejmować wszystko, czego będziemy potrzebować w okresie rekonwalescencji.

Zalecenia tuż po operacji piersi

Rekonwalescencja po zabiegu powiększania piersiBez dwóch zdań powiększanie piersi to inwazyjna operacja. Z uwagi na to tak ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich po wykonaniu zabiegu. Własne dlatego w czasie gojenia:

 • należy odpoczywać i przez pierwsze dwa tygodnie unikać codziennych czynności, które wymagają wysiłku,
 • nie wolno podnosić wysoko ramion, a także niewskazane jest samodzielne mycie włosów przez czternaście dni,
 • zakazane są kąpiele w wannie w gorącej wodzie i właśnie dlatego warto brać chłodne prysznice,
 • unikajmy nowych środków myjących oraz pielęgnujących, gdyż mogą one powodować uczulenie, a także podrażniać skórę,
 • przez dwa tygodnie od zabiegu niewskazane jest prowadzenie samochodu, zwłaszcza z manualną skrzynią biegów,
 • zakazane jest spanie na brzuchu, dotykanie piersi podczas stosunku oraz aktywność fizyczna, związana szczególnie z przeciążeniem mięśni klatki piersiowej.

Jak dbać o piersi po operacji?

Po operacji piersi ważne jest odpowiednie dbanie o obszar chirurgiczny, aby wspomóc proces gojenia się oraz zapewnić optymalne rezultaty estetyczne. Oto kilka wskazówek wyjaśniających, co robić, a czego lepiej unikać.

Czas po zabiegu

Przed zabiegiem należy nastawić się na to, że pierwsze dni będą bardzo trudne i niezwykle bolesne. Musimy tutaj pamiętać o noszeniu biustonosza pooperacyjnego, gdyż zwiększa on komfort, zapewnia odpowiednią kompresję oraz przyspiesza gojenie ran. Powinniśmy nosić go przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, przez minimum dwanaście tygodni. Warto jednak mieści dwie godziny na zmianę oraz higienę. Po upływie tygodnia szwy zostaną ściągnięte, a opatrunki – po około dwóch tygodniach. Zabrania się tutaj podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz zaleca ograniczenie aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o ból – kwestia ta jest w indywidualna i w dużym stopniu zależy od naszego podejścia.

Higiena

Dużo mówi się o właściwej higienie po operacji powiększania piersi. Dotyczy ona przede wszystkim kąpieli. Wiele pań zastanawia się, dlaczego zalecenia te są tak rygorystyczne. Jak się okazuje, gorąca kąpiel może być przyczyną komplikacji, gdyż przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Zwiększa to przepływ krwi do obszaru chirurgicznego, co może przyczynić się do zwiększonego ryzyka krwawienia oraz nadmiernego obrzęku. Ponadto może powodować rozluźnienie szwów i blizn, a także stwarzać sprzyjające warunki do rozwoju bakterii. Unikajmy także nowych kosmetyków, gdyż obszar rany jest w tym momencie bardzo wrażliwy. Z uwagi na to zaleca się chłodne i krótkie prysznice.

Sen

Pierwsze kilka dni po zabiegu powiększania piersi może być wyzwaniem. Nawet delikatny ruch klatki wywołuje ból, który utrudnia zasypianie oraz wybudza ze spokojnego snu. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz zminimalizować ryzyko przesunięcia się implantów, należy spać w biustonoszu/kamizelce pooperacyjnej. Pamiętajmy także, że jeśli lekarz zalecił nam używanie pasa kompresującego – należy się zastosować do tego polecenia. A jak zadbać o zdrowy wypoczynek? Przede wszystkim przez pierwsze kilka tygodni konieczne jest spanie na plecach. Może być to uciążliwe, ale bez dwóch zdań rozwiązanie to jest dla nas najlepsze. Warto również sprawdzić, czy nasze łóżko jest wyposażone w dopasowany do nas materac do spania www.sennamaterace.pl/114-materace-100×200.

Rekonwalescencja po zabiegu powiększania piersi jest procesem polegającym na stopniowym powrocie do zdrowia. Zrozumienie oraz ścisła współpraca z zaleceniami lekarza są kluczowe dla osiągnięcia pełnego powrotu do zdrowia, a także uzyskania oczekiwanych przez nas rezultatów estetycznych.