Dżungla w domu to nie tylko modny trend wnętrzarski, ale również sposób na stworzenie przytulnej oazy zieleni, która nie tylko upiększy nasze mieszkanie, ale także wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie. A na czym polega styl urban jungle oraz jak wybrać czy dbać o rośliny? Oto kilka najważniejszych informacji, które mogą się przydać każdemu z nas!

Czym jest styl urban jungle i co go wyróżnia?

Styl urban jungle to trend wnętrzarski, który zdobył popularność wśród miłośników roślin i osób pragnących wprowadzić zielenią do swojego miejskiego otoczenia. Charakteryzuje się on obfitością roślin doniczkowych i tropikalną estetyką, tworząc wrażenie mini-dżungli w środku miejskiego mieszkania. Za jego cechy charakterystyczne uznaje się:

 • obfitość roślin – są one umieszczane na parapetach, regałach, stołach, a nawet zawieszane na ścianach i sufitach,
 • wykorzystanie naturalnych materiałów – w wystroju wnętrz najczęściej używa się drewno, rattan czy jute, które dodają naturalnego i ciepłego charakteru do przestrzeni,
 • tropikalne akcenty – kwestia ta obejmuje roślinne wzory, bambusowe dodatki czy motywy inspirowane naturą.

Osoby kierujące się stylem urban jungle, często wykazują zainteresowanie ekologią oraz świadomością środowiskową. W końcu uprawianie roślin w domu jest postrzegane nie tylko jako element dekoracyjny, ale także jako sposób na poprawę jakości powietrza czy samopoczucie. Wynika to z faktu, iż obecność roślin wpływa na poprawę jakości powietrza oraz zwiększa jego wilgotność. Co więcej, obcowanie z naturą, nawet w postaci roślin doniczkowych, może pomóc w redukcji poziomu stresu i poprawie ogólnego samopoczucia. Nic dziwnego – kolor zielony ma mocno uspokajający charakter.

Jak ustawić kwiaty w domu?

Dżungla w domu - jak ją stworzyć?Ustawianie kwiatów w domu to nie tylko kwestia estetyki, ale także odpowiedniej opieki nad roślinami. Jak się okazuje, wielu z nas decyduje się na zakup roślin doniczkowych – zwykłych lub też egzotycznych, a po kilku dniach, tygodniach czy miesiącach żałuje tego. Jak można temu zapobiec? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

 • duże egzemplarze stawiajmy bezpośrednio na podłodze, najlepiej na podstawce zaopatrzonej w kółka, która ułatwi przesuwanie ciężkiej rośliny,
 • rośliny doniczkowe możemy ustawiać na różnego rodzaju kwietnikach, które mają formę mniejszych lub większych stolików, a także na wszelkiego rodzaju doniczkach, drabinkach czy kwietnikach naściennych,
 • roślinę o mniejszych lub średnich rozmiarach ustawić na parapet.

Musimy również pamiętać, że każda roślina ma swoje indywidualne potrzeby. Najlepiej zawczasu sprawdzić je, aby móc zapewnić jak odpowiednie warunki do wzrostu. A na czym dokładnie polega wybór rośliny do domowej dżungli?

Na czym polega wybór rośliny do domowej dżungli?

Nie ma co ukrywać – wybór odpowiednich roślin do domowej dżungli to kluczowy element tego procesu, wymagający uwzględnienia różnorodnych czynników. Jak się okazuje, wielu z nas pomija ten krok, przez co roślina może być ustawiona w nieodpowiednim miejscu, a to negatywnie wpływa na jej wzrost oraz rozwój. Właśnie dlatego po wybraniu gatunku, zapoznać się z jego preferencjami odnośnie:

 • światła – jedne rośliny preferują nasłonecznione stanowiska, inne wolą przebywać w cieniu i z uwagi na to warto zawczasu zapoznać się z preferencjami wygranego przez nas egzemplarza, a następnie odpowiednio go umieścić w domu,
 • wilgotności powietrza – czynnik ten zależy od gatunku, jednak najczęściej mówi się o tym, że rośliny tropikalne wymagają wyższej wilgotności, co należy mieć na uwadze zwłaszcza w przypadku pochodnych pomieszczeń,
 • wody – każda roślina wymaga innej ilości wody, przez co należy odpowiednio dostosować częstotliwość podlewania do potrzeb, jednak pamiętajmy, aby mimo wszystko unikać przesuszenia podłoża czy nadmiernego podlewania,
 • nawożenia – rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiednich składników, w które podłoże powinno być zaopatrzone i z uwagi na to warto wiedzieć, czy nasz egzemplarz wymaga regularnego stosowania nawozu, czy też nie.

Decydując się na roślinę do domowej dżungli, pamiętajmy także o uwzględnieniu poziomu trudności ich pielęgnacji. Jeśli jesteśmy na początku swojej przygody z nimi, to warto zacząć od gatunków łatwych w utrzymaniu, a następnie stopniowo przechodzić do bardziej wymagających.

Jak urządzić dżunglę w sypialni? Oto kilka roślin, które będą idealne do sypialni!

Bez wątpienia dżungla w sypialni to świetny pomysł. Pomoże ona stworzyć przytulne otoczenie, w którym będziemy mogli z łatwością się zrelaksować po długim i ciężkim dniu. W stworzeniu unikalnego klimatu z pewnością pomogą nam zielone akcenty oraz roślinne motywy, np. w formie obrazu czy tapety. Warto także postawić tutaj na rośliny, jednak nie wszystkie – najlepiej, aby miały zdolność do poprawy jakości powietrza oraz oczyszczania go z toksyn. Idealną propozycją będzie:

 • sansewieria gwinejska – łatwa w pielęgnacji, nie wymaga dużo światła,
 • monstera – ma duże, dziurawe liście o modnym, tropikalnym wyglądzie, jest stosunkowo łatwe w pielęgnacji oraz preferuje jasne stanowiska,
 • bluszcz – również łatwy w pielęgnacji i idealnie sprawdzi się w sypialni z dużą ilością światła słonecznego.

Oczywiście rośliny są ważnym elementem sypialni w stylu urban jungle, ale musimy także zadbać o jakość swojego wypoczynku. Tutaj najlepiej sprawdzi się zainwestowanie w dobre łóżko. Składa się ono z licznych elementów, w tym kołdry, poduszki czy podłoża do spania. Idealną propozycją będzie materac Opole dostępny na sleepmed.pl, który wyróżnia się niemalże idealnym dopasowaniem do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Tak naprawdę wystarczy wybrać model odpowiadający naszym potrzebom, aby móc zdrowo się wyspać!

Rośliny doniczkowe nie tylko nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter, ale także działają korzystnie na naszą psychikę, redukując stres i poprawiając koncentrację. Tworzenie własnej dżungli w domu to także szansa na bardziej świadome podejście do otaczającego nas środowiska, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne.

Przeczytaj także: Sposoby przedłużające żywotność materaca