Ludzie na całym świecie mają różne nałogi. Wymienić tutaj można spożywanie nadmiernej ilości alkoholu, granie w gry komputerowe przez cały dzień czy właśnie palenie papierosów. Ten nałóg bardzo negatywnie wpływa na ogólne zdrowie człowieka, a w niektórych przypadkach może zagrażać nawet życiu. Codziennie miliony ludzi na całym świecie borykają się z uzależnieniem od nikotyny, jednak my wiemy, jak sobie z nim poradzić! Jak rzucić palenie? Jak tytoń wpływa na nasz organizm? Tego dowiesz się w poniższym artykule, więc jeśli jesteś ciekawy tego tematu, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu!
Palenie papierosów – od kiedy zaczyna się nałóg?
Początek uzależnienia od palenia papierosów może się różnić w zależności od jednostki, jednakże istnieją pewne czynniki, które mogą wpływać na szybkość rozwoju nałogu. Poniżej znajdziesz kilka z nich!
- Nikotynowy wpływ – nikotyna, czyli główny składnik papierosów, działa na receptory nikotynowe w mózgu, wywołując uczucie przyjemności i relaksu. Już po kilku paleniach mózg może zacząć przyzwyczajać się do działania nikotyny, co może prowadzić do szybkiego rozwoju uzależnienia.
- Częstotliwość palenia – regularne palenie papierosów, zwłaszcza w młodym wieku, może przyspieszyć rozwój nałogu. Zasada jest prosta: im częściej palisz, tym większe ryzyko uzależnienia.
- Genetyka – niektóre badania sugerują, że istnieją genetyczne predyspozycje do uzależnienia od nikotyny. Osoby, których rodzice lub rodzeństwo są palaczami, mogą być bardziej podatne na szybkie uzależnienie się od palenia.
- Czynniki psychospołeczne – takie jak presja rówieśników, stres czy radzenie sobie z emocjami, również mogą przyczynić się do rozpoczęcia palenia papierosów i przyspieszyć cały nałóg.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, od kiedy dokładnie zaczyna się uzależnienie od palenia papierosów, ponieważ jest to oczywiście proces indywidualny i zależy od naprawdę wielu czynników. Niemniej jednak należy pamiętać, że każdy nałóg rozpoczyna się od małej ilości substancji czy czynności uzależniającej. Dlatego też ważne jest unikanie palenia i świadomość ryzyka związanego z nałogiem od samego początku.
Palenie papierosów – jak wpływa na organizm człowieka?
Palenie papierosów wywiera bardzo szkodliwy wpływ na organizm człowieka na naprawdę wielu poziomach i płaszczyznach. Co dokładnie może się dziać z organizmem człowieka, kiedy pali kilka, a nawet kilkanaście papierosów dziennie?
- Układ oddechowy – na samym początku należy zaznaczyć, że papierosy mają w swoim składzie mnóstwo toksycznych substancji chemicznych, które podczas spalania papierosa wdychane są do płuc. Owe substancje bardzo mocno podrażniają błony śluzowe dróg oddechowych i tym samym prowadzą do zapalenia i uszkodzenia tkanek. Można śmiało powiedzieć, że długoletnie palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób płuc oraz nowotworu.
- Skóra – substancje chemiczne, które są zawarte w dymie papierosowym, mogą także bardzo negatywnie wpływać na skórę twarzy i całego ciała. Palenie może prowadzić do uszkodzenia naskórka i przyspieszonego procesu starzenia się.
- Układ immunologiczny – palenie papierosów wpływa także źle na układ immunologiczny człowieka, sprawiając, że jest on bardziej podatny na infekcje i różne choroby.
- Nowotwory – palenie papierosów jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju różnych nowotworów, takich jak rak płuc, gardła, krtani, przełyku, trzustki czy pęcherza moczowego.
Jak widzisz, palenie papierosów wpływa bardzo negatywnie na wiele układów w organizmie każdego z nas, dlatego tak istotna jest wiedza, jak sobie z tym nałogiem poradzić.
Jak palenie papierosów wpływa na osoby w Twoim otoczeniu, które nie mają problemu z tym nałogiem?
Palenie papierosów nie tylko wpływa negatywnie na zdrowie palacza, ale również na osoby w jego otoczeniu, które teoretycznie nie palą, jednak praktycznie wdychają dym papierosowy do swoich płuc. Są one na to narażone zwłaszcza w zamkniętych przestrzeniach, takich jak samochody, mieszkania czy restauracje. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pasywne palenie może prowadzić do tych samych chorób płuc, chorób serca i nowotworów, co palenie aktywne. Dodatkowo dla wielu osób sam zapach dumy papierosowego może być uciążliwy i prowadzić do dyskomfortu oraz drażnić drogi oddechowe. Dzieci, których rodzice palą, są szczególnie narażone na negatywne skutki palenia papierosów. Pasywne palenie może prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia astmy, infekcji dróg oddechowych, a także wpływać na rozwój płuc u dzieci.
Jak rzucić palenie papierosów?
Rzucenie tego popularnego nałogu, jakim jest palenie papierosów, jest oczywiście bardzo trudne dla większości palaczy, jednak jest to jak najbardziej możliwe. W tym procesie potrzebna jest przede wszystkim determinacja oraz odpowiednie podejście, które będzie zawierać dobrą strategię. Po pierwsze zastanów się, dlaczego chcesz rzucić palenie. Może chcesz poprawić swoje zdrowie, zaoszczędzić pieniądze albo pozbyć się tego nieprzyjemnego zapachu? To będzie Twoją motywacją! Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniej strategii, np. zmniejszanie palenia papierosów dziennie, radykalne zaprzestanie ich kupowania i palenia lub terapia zastępcza, w której skład wchodzą specjalne plastry czy gumy do żucia. Pamiętaj o wsparciu swoich bliskich, które z całą pewnością przyda Ci się w tym trudnym czasie.
Mamy nadzieję, że teraz już jesteś świadomy, jak palenie papierosów zagraża Twojemu zdrowiu, a nawet życiu. Pamiętaj, że palenie wpływa także na zdrowie i samopoczucie osób w Twoim otoczeniu, i jest to kolejny powód, dla którego powinieneś rzucić ten nałóg. Jeśli chcesz jeszcze bardziej zadbać o swoje zdrowie, to oprócz rzucenia papierosów, kup doskonale dopasowany do Twoich potrzeb i preferencji materac. Kupisz go zarówno w Internecie, jak i w sklepach stacjonarnych znajdujących się w mieście Opole. Serdecznie zapraszamy!
Przeczytaj także: Pieniądze w świecie snów: Jak zinterpretować sny o gotówce?