Nie zawsze mamy wystarczające środki na to, aby zrobić gruntowny remont. Możemy jednak czuć potrzebę zmienienia czegoś i odświeżenia naszego wnętrza. Czy możliwe jest zrobienie tego niskim kosztem? Jak najbardziej! Sprawdź, jak w tani sposób odnowić mieszkanie!

Pomalowanie ścian

Pomalowanie ścian to prosty sposób na to, aby odświeżyć wnętrze i nadać mu nowy wymiar. Najlepsze jest to, że możemy zrobić to całkiem sami. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić. Musimy jedynie zaopatrzyć się w odpowiednią farbę i przyrządy do malowania. Wybór nowego koloru ścian to ważna kwestia, nad którą warto się zastanowić. W zależności od tego, jaki odcień wybierzemy, możemy uzyskać różny wynik. Wykorzystując ciemne barwy, sprawimy, że pomieszczenie będzie się wydawało optycznie mniejsze. Jasne, delikatne odcienie wywołają z kolei odwrotny efekt i powiększą nasz pokój. Sprawdzą się zatem do mniejszych przestrzeni. Odważny, intensywny kolor, taki jak żółty, pomarańczowy czy czerwony, będzie przykuwał wzrok i ożywi wnętrze. Oprócz tego będzie źródłem pozytywnej energii i może skutecznie poprawić nasz nastrój. Z drugiej strony, bardziej stonowane barwy, takie jak beż, biel czy jasna zieleń, pomogą nam się zrelaksować i odprężyć. Będą świetnym rozwiązaniem dla sypialni, w której przede wszystkim zależy nam na tym, aby wypocząć. Jeśli nie mamy czasu na to, aby pomalować całe pomieszczenie, możemy zdecydować się na pokrycie farbą tylko jednej ściany. Będzie to mniej czasochłonne, a wciąż zapewni powiew nowości.

Wykorzystanie tapety

Jak niskim kosztem odnowić mieszkanie?W taniej, ale skutecznej odmianie naszego wnętrza pomoże nam również tapeta. Jeśli mamy dość odchodzącej farby i spłowiałego koloru, do pokrycia naszych ścian wykorzystajmy właśnie tapetę. Podobnie jak w przypadku malowania, możemy zdecydować się na metamorfozę tylko jednej ściany. Wówczas możemy postawić na ciekawą, oryginalną tapetę, która będzie stanowiła interesujący punkt pomieszczenia. Świetnie sprawdzi się fototapeta, która może przedstawiać na przykład nowoczesne miasto lub przepiękną naturę. To rozwiązanie okaże się przydatne zwłaszcza wtedy, jeśli nasze ściany są pokryte zniszczeniami lub zabrudzeniami – za sprawą tapety szybko je zakryjemy!

Odnowienie starych mebli

Kolejny trik, dzięki któremu możemy odnowić nasze wnętrze bez dużych kosztów, to wykorzystanie starych mebli. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wielki potencjał mają w sobie starocie. Często wystarczy parę warstw farby, aby na przykład od lat nieużywany stół zyskał nowe życie. W przypadku foteli lub krzeseł często wystarczy jedynie zmiana obicia, aby ponownie wykorzystać je w naszym mieszkaniu. Aby odnaleźć takie perełki, możemy udać się na targi staroci albo porozmawiać z naszymi bliskimi – może się okazać, że mają oni różne ciekawe meble, z których sami nie korzystają. Jest to nie tylko budżetowa, ale i ekologiczna opcja. Wykorzystujemy bowiem rzeczy, które zostały już wyprodukowane.

Zmiana oświetlenia

Na pewno zgodzimy się ze stwierdzeniem, że czasem nie potrzeba wiele, aby wywołać dużą zmianę. Właśnie tak jest w przypadku wymiany oświetlenia. Ta technika pomaga delikatnie odświeżyć wnętrze bez ogromnych kosztów. Aby wywołać widoczny efekt, postawmy nie tylko na lampy w ciekawym, oryginalnym stylu, ale dodatkowo wymieńmy kolor żarówek. Dzięki temu pomieszczenia będzie miało zupełnie inny klimat.

Wymiana frontów i uchwytów w szafkach

Jednym z pomieszczeń, w których najczęściej pragniemy wprowadzać zmiany, jest kuchnia. Spędzamy tam bardzo dużo czasu, przygotowując i spożywając posiłki. Nic dziwnego, że tamtejsze meble szybciej się zużywają. Często jest tak w przypadku kuchennych szafek. Jeśli jednak nie mamy wystarczających środków na to, aby zakupić nowy komplet, możemy zdecydować się na wymianę frontów i uchwytów w szafkach. Nie dość, że wymaga to o wiele mniej kosztów i pracy, to gwarantuje równie spektakularny efekt. Wystarczy zakupić nowe drzwiczki meblowe i uchwyty. Tak samo jak w przypadku poprzednich elementów, postawmy na coś zupełnie odmiennego, aby w jak największym stopniu dodać nowości naszej kuchni.

Wykorzystanie wykładziny

Podłoga również może wpłynąć na wystrój całego mieszkania. Jeśli chcemy ją wymienić niskim kosztem, zamiast na panele czy płytki postawmy na wykładzinę. Jest ona o wiele tańsza, a do tego znacznie łatwiej się ją zakłada. Na rynku, dostępnych jest bardzo wiele różnych wzorów, które imitują na przykład jasne lub ciemne panele. Możemy je skutecznie dopasować do naszego pomieszczenia.

Wprowadzenie nowych dodatków

Gruntowny remont wcale nie musi być jedynym sposobem na to, aby odnowić mieszkanie. Już poprzez wprowadzenie nowych dodatków i elementów dekoracyjnych możemy znacząco odmienić nasze wnętrze. Największy efekt uzyskamy, gdy całkowicie zmienimy styl danego pomieszczenia. Możemy wybrać na przykład sypialnię – jeśli dotychczas panował w niej styl glamour czy retro, teraz możemy zdecydować się na minimalizm. Aby wprowadzić go do naszej sypialni, możemy po prostu wymienić dodatki. Zamiast ekstrawaganckich elementów postawmy na prostotę i harmonię. Wstawmy drewniane przedmioty, jak na przykład rzeźby czy ramy. W przypadku tkanin postawmy na wysoką jakość i naturalny materiał, jak na przykład bawełna. Świetnie sprawdzą się również świece, które nadadzą przestrzeni wyjątkowego klimatu. Oczywiście, zmieniając aranżację sypialni, nie możemy zapomnieć również o materacu. Niech remont będzie okazją do wymiany starego modelu na nowy, który zapewni nam najwyższy komfort. Możemy sprawdzić swoje opcje internetowo albo stacjonarnie, w salonie materacy Opole.

Odnowienie mieszkania niskim kosztem to idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną coś zmienić, ale nie mają wystarczająco wiele funduszy. Dzięki prostym trikom i sposobom możemy skutecznie odświeżyć nasze wnętrze i nadać mu odmieniony wygląd! Nie ma wątpliwości, że dzięki temu poczujemy się zupełnie inaczej w naszych czterech ścianach.