Czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, z czego wynikają nasze zachowania w relacjach z innymi osobami? Co decyduje o tym, że jedna osoba nie ma problemów w nawiązywaniu znajomości, a dla drugiej to prawdziwe wyzwanie? Okazuje się, że odpowiadają za to style przywiązania, jakimi się wyróżniamy. Dowiedz się, czym tak właściwie są i jak rozpoznać swój!

Czym są style przywiązania?

Style przywiązania są świetnym źródłem informacji, odnośnie tego, jak zachowujemy się w relacjach z innymi ludźmi. Warto wiedzieć, że tworzy się je już w dzieciństwie. Od tego, jakim stylem będziemy się charakteryzować, zależy przede wszystkim postawa naszych rodziców. Kiedy jesteśmy dziećmi, to oni są dla nas główną figurą przywiązania. Są odpowiedzialni za zapewnienie nam poczucia bliskości i bezpieczeństwa. Jeśli tego nie robią, może to doprowadzić do wytworzenia się pozabezpiecznych stylów przywiązania. Brak uczuć ze strony rodzica, obojętność czy też poczucie zagrożenia może sprawić, że w przyszłości będziemy mieć problem z nawiązywaniem zdrowych relacji i stawianiem granic. Na styl przywiązania składa się poczucie pewności siebie, poziom zaufania względem bliskiej osoby oraz zachowania, jakie przejawiamy wobec niej. Styl określa sposób, w jaki funkcjonujemy w związkach. Istnieją cztery style przywiązania. Podstawowy i ten najbardziej upragniony to styl bezpieczny. Źródła podają, że wyróżnia się nim około 2/3 dzieci. Kolejny to styl lękowy, unikający oraz zdezorganizowany. Trzy ostatnie określa się jako pozabezpieczne. Osoby posiadające je mogą doświadczyć trudności w kontaktach z innymi. Na szczęście możliwe jest zastąpienie ich bezpiecznym stylem przywiązania.

Jak rozpoznać swój styl przywiązania?

Czym są style przywiązania i jak rozpoznać swój?Rozpoznanie i dopasowanie do siebie odpowiedniego stylu przywiązania jest jak najbardziej możliwe. Potrzebna jednak jest do tego samoświadomość, która pozwoli nam rzetelnie przyjrzeć się temu, jacy jesteśmy w związku. Musimy zastanowić się, co odczuwamy, co wzbudza w nas strach czy też lęk. Dobrze jest przeanalizować nasze relacje i pomyśleć nad tym, w jaki sposób działają. Wówczas będziemy mogli wykonać test, który polega na identyfikacji ze stwierdzeniami należącymi do różnych stylów przywiązania. W zależności od tego, z czym najbardziej będziemy się utożsamiać, taki styl prezentujemy. Możemy też udać się do psychologa, który pomoże określić, do jakiej grupy zaliczają się nasze zachowania, a także podpowie, jak sobie z nimi poradzić.

Jak zmienić swój styl przywiązania?

Nie można ukryć, że posiadanie stylu lękowego, unikającego czy też zdezorganizowanego nie jest proste. W tym przypadku musimy zmagać się z różnymi ograniczeniami, które uniemożliwiają nam nawiązanie zdrowych, równych relacji. Często mamy problem ze stawianiem granic i wiarą w siebie. Niektórzy partnerzy mogą chcieć to wykorzystać, przez co dochodzi do powstania toksycznych związków. Nie ma wątpliwości, że wolelibyśmy tego uniknąć. Z tego względu warto popracować nad swoim zachowaniem i wprowadzić zmiany, które pomogą nam zastąpić nasz styl przywiązania tym bezpiecznym. Aby tak się stało, pomocna będzie długa relacja z partnerem, który charakteryzuje się właśnie bezpiecznym stylem przywiązania. Choć na początku i tak może być to dla nas wyzwanie, odpowiedni partner z czasem pomoże nam odbudować poczucie zaufania oraz pewność siebie. Warto jednak skorzystać z pomocy terapeuty, który specjalizuje się w tym temacie. On pomoże nam odnaleźć źródło problemu, a także przekaże nam różne narzędzia, dzięki którym będziemy mogli zmienić krzywdzące nawyki na zdrowe komunikaty. Zalecane sposoby mogą różnić się w zależności od tego, jakim stylem przywiązania się wyróżniamy. Osoby z unikającym stylem będą musiały nauczyć się mówić o swoich uczuciach. Dla tych, którzy cechują się lękowym stylem przywiązania, pomocna będzie nauka przebywania samemu – zrozumieją wtedy, że wcale nie potrzebują desperacko drugiej osoby. Przekonają się, że spędzanie czasu samemu też może być przyjemne. Świetnym pomysłem wówczas będzie na przykład wieczorny relaks z ulubioną książką. Aby uczynić ten moment jeszcze przyjemniejszym, warto zainwestować w komfortowy, jakościowy materac, na którym od razu będziemy mogli się odprężyć. Produkty tego typu odnajdziemy między innymi w sklepie stacjonarnym Opole.

Bezpieczny styl przywiązania

Bezpieczny styl przywiązania do ten, do którego należy dążyć. Wyróżnia się on wysokim stopniem zaufania do ludzi i jednocześnie wysokim poziomem pewności siebie. Dzięki temu takie osoby mogą budować zdrowe i trwałe relacje. Z drugiej strony, nie obawiają się porzucenia i nie uzależniają swojej wartości od swojego partnera.

Lękowy styl przywiązania

Ci, którzy mają lękowy styl przywiązania, cechują się niską samooceną i niskim stopniem zaufania do innych. Myślą, że są niewystarczający, a do tego ciągle boją się porzucenia. W swoich oczach są gorsi od drugiej połówki. Obawiają się, że gdy popełnią błąd, partner przestanie je kochać.

Unikający styl przywiązania

W przypadku unikającego stylu przywiązania występuje wysoka samoocena, ale jednocześnie można zauważyć bardzo niski poziom zaufania do innych. Takie osoby boją się bliskości, nie mówią o swoich emocjach. Uważają, że zasługują na miłość, ale nie angażują się w poważne relacje.

Zdezorganizowany styl przywiązania

Zdezorganizowany styl przywiązania charakteryzuje się niską samooceną i wysokim stopniem zaufania do innych. Z tego względu takie osoby są często nadmiernie ufne i naiwne w relacjach. Odczuwają lęk przed odrzuceniem, ale jednocześnie potrzebują polegać na drugiej połówce.

Styl przywiązania może nam dużo powiedzieć o tym, jak zachowujemy się w relacjach z innymi ludźmi. Jeśli nasz styl nie jest bezpieczny, bliskość może wywoływać w nas lęk i niepokój. Na szczęście dzięki samoświadomości i pomocy specjalisty możemy nauczyć się, jak prawidłowo funkcjonować w związkach.