Sen jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka, a na tym zależy każdemu rodzicowi. Warto więc zadbać o to, by pociecha miało optymalne warunki do wypoczynku. Jaki materac dla dziecka kupić? Oto garść wskazówek, które nam w tym pomogą!
Dobry materac dla dziecka gwarancją prawidłowego rozwoju
Ile snu potrzebują dzieci na różnych etapach rozwoju? Ogólne zalecenia wyglądają następująco:
- 12-16 godzin w przypadku noworodków,
- 11-14 godzin w przypadku dzieci do 2. roku życia,
- 10-13 godzin w przypadku dzieci do 5. roku życia,
- 9-12 godzin w przypadku dzieci do 12. roku życia,
- 8-10 godzin w przypadku dzieci od 13. roku życia.
Jak widać, dzieci potrzebują znacznie więcej snu niż osoby dorosłe. Jego ilość i efektywność mają bezpośredni wpływ na ich rozwój. Sen to dla mózgu czas regeneracji, konsolidacji pamięci i przetwarzania informacji oraz bodźców, które dotarły do niego w ciągu dnia. Podczas wypoczynku wydziela się również hormon wzrostu.
Niedobory snu mogą z kolei skutkować nie tylko złym samopoczuciem w ciągu dnia, ale przede wszystkim brakiem odpowiedniej regeneracji mózgu. A to może stać się przyczyną problemów zdrowotnych, i to nie tylko na obecnym etapie rozwoju, lecz również takich, które ujawnią się z biegiem czasu.
Wybór materaca dla dziecka a dla dorosłego
Choć na pierwszy rzut oka materace dla dzieci i dla dorosłych wyglądają łudząco podobnie, w rzeczywistości jest jedna kwestia, która je różni. Dotyczy ona długości użytkowania. Osoba dorosła może korzystać z nowo kupionego materaca w zasadzie tak długo, jak zechce. Zazwyczaj trwa to od 7 do 10 lat i ewentualna wymiana jest motywowana utratą właściwości wypełnienia, wyraźnie niższym komfortem snu oraz względami higienicznymi. Kolejny materac jest najczęściej modelem o takich samych lub podobnych parametrach do poprzedniego – ma to związek z tym, że ciało przeciętnego dorosłego nie zmienia się tak szybko jak dziecka.
W przypadku malucha sytuacja wygląda inaczej. Dlaczego? W zależności od wieku będzie potrzebować zupełnie innego podparcia, a zatem z biegiem czasu będziemy musieli wybierać dla niego materace o różnym stopniu twardości. Zakup tego samego modelu, tylko większego, niestety nie będzie dobrym pomysłem. O tym, jak wybrać odpowiedni stopień twardości materaca dla dziecka, piszemy w dalszej części artykułu.
Jak wybrać rozmiar materaca dziecięcego?
Najlepszy materac dla dziecka to taki, który jest dopasowany do wzrostu młodego użytkownika – a zatem o co najmniej 20 cm dłuższy od jego ciała. Czy kupowanie materaca „na wyrost”, który jest znacznie dłuższy niż to potrzebne, jest dobrym pomysłem? Oczywiście – jest nawet wskazane! Dlaczego?
Dziecko rośnie od kilku do kilkunastu centymetrów rocznie, a ten proces przybiera na intensywności w okresie dojrzewania. Biorąc to pod uwagę, musielibyśmy kupować nowy materac co rok lub dwa, a to wiąże się z dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Materac dla dziecka kupiony z lekkim zapasem będzie spełniać swoją funkcję przez dłuższy czas – zatem na przestrzeni tych wszystkich lat będzie nas to kosztować znacznie mniej.
Jaki stopień twardości będzie odpowiedni dla dziecka?
Podobnie jak w przypadku materaca dla dorosłej osoby, jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru jest stopień twardości. Choć klasyczny podział na klasy odpowiadające kolejnym przedziałom wagowym sprawdza się w przypadku rodziców, niekoniecznie sprawdzi się przy wyborze materaca dla ich pociechy.
Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że noworodki i niemowlęta nie mają regularnej budowy – ich główka jest większa i cięższa niż reszta ciała. Materac dla niemowlaka powinien więc być na tyle twardy, by ją podtrzymać w odpowiedniej pozycji i zapobiec jej zapadnięciu w podłoże. Jeśli położymy dziecko na zbyt miękkiej powierzchni, jego główka może się przesadnie odchylać do tyłu, a to może skutkować trudnościami z przełykaniem i oddychaniem. Jeśli produkt będzie za twardy, będzie za mocno uciskać delikatne kości i mięśnie, powodując dyskomfort. Najlepiej więc wybrać model o średnim stopniu twardości.
Ta sama klasa twardości sprawdzi się w przypadku starszych dzieci. Tutaj jednak warto już wziąć pod uwagę to, że maluch szybko rośnie i przybiera na wadze, więc najlepiej wybierać materac metodą testową. Jak sprawdzić, czy twardość materaca jest odpowiednia dla naszego dziecka? Włóżmy dłoń pomiędzy materac a odcinek lędźwiowy kręgosłupa naszej pociechy leżącej na wznak. Jeśli znajdziemy tam wolną przestrzeń, materac jest zbyt twardy i powinniśmy wypróbować inny model.
Wybierając materac dla niemowlaka, możemy postawić na model, który posłuży mu przez dłuższy czas. Może to być materac Hiding Kołysanka. Jedna z jego stron jest nieco twardsza, więc zapewni perfekcyjne podparcie niemowlęcego ciała. Druga z kolei sprawdzi się w przypadku nieco starszych dzieci. W efekcie jeden produkt zapewni maluchowi optymalny komfort przez kilka lat.
Najlepszy materac dla dziecka – na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze?
Materace dla dzieci różnią się od tych dla dorosłych również innymi parametrami. Szukając tego idealnego dla naszej pociechy, powinniśmy skupić się na zupełnie innych właściwościach. Do tych najistotniejszych zaliczamy:
Materiał wypełnienia
W przypadku materacy dziecięcych lepiej zrezygnować z naturalnego wypełnienia, czyli tego z łuską gryczaną, kokosem czy trawą morską. Naturalne składniki mogą uczulać, a do tego pochłaniają wilgoć, więc stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii, grzybów i pleśni, które mogą zaszkodzić młodemu użytkownikowi.
Znacznie lepiej sprawdzą się materiały syntetyczne. Najlepszym materacem dla dziecka będzie zatem model:
- piankowy – pianka wysokoelastyczna bardzo szybko powraca do swojej pierwotnej postaci po naciśnięciu, a ta termoplastyczna reaguje na ciepłotę wydzielaną przez ciało malucha i dopasowuje się do jego ułożenia. Obie są materiałami „oddychającymi”, zatem dbają o właściwą regulację materaca, a tym samym zapobiegają namnażaniu szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów,
- lateksowy – lateks nie sprzyja rozwojowi bakterii oraz roztoczy, więc jest idealny dla alergików. Dzięki wysokiej odporności na odkształcenia i sprężystości zapewnia perfekcyjne dopasowanie do ciała dziecka w każdej pozycji.
Rodzaj powłoczki
Dobra poszewka materaca to taka, która pozwala na wentylację wypełnienia. Dzięki temu ryzyko zapleśnienia wnętrza jest mniejsze, a dziecko może cieszyć się idealnymi warunkami snu – bez przesadnego przegrzewania czy wychładzania ciała.
W przypadku niemowląt i młodszych dzieci warto też rozważyć zakup materaca z nieprzemakalną powłoczką. Dzięki temu łatwiej przywrócimy mu czystość, gdy zostanie zmoczony przesiąkniętą pieluszką lub rozlanym napojem.
Certyfikaty poświadczające wysoką jakość
Wszystkie produkty dopuszczone do używania przez dzieci, muszą spełniać pewne normy, bardziej rygorystyczne niż w przypadku dorosłych. Ich potwierdzenie stanowią najróżniejsze certyfikaty. W przypadku materacy dla dzieci warto zwrócić na wyróżnienia, takie jak:
- pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka – przyznawana tylko tym produktom, które zapewniają pełne bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania przez malucha;
- certyfikat antyalergiczny – zapewniający możliwość korzystania z materaca przez osoby ze skłonnościami do alergii. Takie właściwości są też przydatne w przypadku materacy dla niemowląt, które wymagają specyficznego otoczenia, wolnego od wszelkich substancji uczulających, a także od bakterii i wirusów;
- Oeko-Tex® Standard 100 – poświadczający użycie materiałów tekstylnych wolnych od szkodliwych substancji. Mowa tu przede wszystkim o pestycydach, chlorofenolach i formaldehydzie.
Wszystkie te certyfikaty ma chociażby materac Hilding Breakdance. Model przeznaczony raczej dla starszych dzieci lub nastolatków jest dwustronny, a każda z jego stron ma inny stopień twardości. Jego powierzchnia jest też podzielona na 7 stref, które zapewniają perfekcyjne podparcie każdej części ciała – dokładnie takie, jakiego potrzebuje młoda osoba.
Materace dziecięce w Opolu – gdzie szukać najlepszych?
Szukając dobrego materaca dla dziecka w Opolu, odwiedzamy osobiście znajdujące się w okolicy sklepy. Choć wydawać by się mogło, że dotknięcie go ręką lub położenie się na nim na chwilę to dobry sposób na sprawdzenie jego jakości, w rzeczywistości nie daje nam to zbyt wiele. Aby dobrze przetestować materac, dziecko powinno położyć się na nim na dłużej, i to we własnym łóżku.
Jak to zorganizować Wystarczy kupić materac dziecięcy przez Internet. Dzięki temu zaoszczędzimy na czasie, a produkt zostanie dostarczony bezpośrednio pod nasze drzwi. Możemy ułożyć go na stelażu łóżka i przetestować w warunkach domowych. Jeśli okaże się nieodpowiedni dla dziecka, bez problemu zwrócimy go w ciągu 30 dni – o ile będzie w oryginalnym opakowaniu i pozbawiony wszelkich śladów użytkowania.
Miejmy na uwadze to, że decyzji o wyborze odpowiedniego materaca nie możemy podejmować pochopnie. Gdy w grę wchodzi komfort i zdrowie naszego dziecka, powinniśmy dobrze przemyśleć wszystkie dostępne opcje, by dać mu to, co dla niego najlepsze i najbezpieczniejsze.