O tym, jak ważny w codziennym funkcjonowaniu jest dobry i zdrowy sen, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jakość nocnego wypoczynku przekłada się bezpośrednio na samopoczucie i poziom energii w ciągu dnia. Abyśmy jednak mogli się porządnie wysypiać, potrzebujemy do tego dobrych warunków. Jednym z czynników, które z pewnością mogą przyczynić się do zdrowo i spokojnie spędzonej nocy jest odpowiednio dobrana pościel. Wyboru kołdry, która będzie nam służyć przez lata warto więc dokonać starannie.
Odpowiadając na pytanie: jaką kołdrę najlepiej wybrać – trudno o uniwersalne rady. Każdy z nas jest bowiem inny i może mieć różne preferencje odnośnie do grubości kołdry, jej rozmiaru, przewiewności, czy materiału, z jakiego jest wykonana. Poniższy poradnik opisuje pokrótce najważniejsze rodzaje kołder, a jego celem jest ułatwienie dokonania wyboru nawet najbardziej wymagającym użytkownikom.
Czym kierować się wybierając kołdrę do spania?
W Opolu znajduje się wiele sklepów oferujących bogaty wybór kołder. Kołdry dostępne na rynku różnią się wieloma parametrami, w tym także ceną. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto więc zastanowić się, na jakich cechach kołdry najbardziej nam zależy i ile gotowi jesteśmy za nią zapłacić. Nie zapominajmy również, że obecnie wiele sklepów prowadzi sprzedaż internetową, dzięki czemu z ich ofertą możemy zapoznać się bez wychodzenia z domu.
Na jakie aspekty zwrócić uwagę, zastanawiając się, jaka kołdra będzie dla nas najlepsza? Istotnych jest kilka czynników. Po pierwsze – indywidualne preferencje i potrzeby. Czy lubimy kołdry ciepłe i ciężkie, czy raczej zwiewne i delikatne? Czy wolimy kołdry duże, opadające poza ramy łóżka, czy raczej dobrze dopasowane? Przy tej okazji dobrze będzie także uwzględnić, czy planujemy być jedynym użytkownikiem kołdry, czy też na przykład dzielić ją z partnerem. Przy wyborze dobrej kołdry warto również pomyśleć o takich czynnikach jak: pora roku, w której planujemy jej używać, temperatura pomieszczenia, w którym najczęściej śpimy, wilgotność powietrza. Nie bez znaczenia może być także podatność na alergie oraz higieniczność kołdry, czyli łatwość jej utrzymania w czystości.
Jakie są rodzaje kołder?
W zależności od tego, jakich odpowiedzi udzielimy na powyższe pytania, możemy przyjrzeć się modelom dostępnym na rynku i zdecydować, jaką kołdrę wybrać. Kołdry różnią się między sobą w trzech głównych obszarach. Pierwszym jest wypełnienie, czyli to, z czego wykonane zostało wnętrze kołdry, w największym stopniu stanowiące o jej właściwościach i funkcjonalności. Wypełnienia najogólniej dzielimy na naturalne oraz syntetyczne. Drugie kryterium odnosi się do poszycia, czyli materiału, z którego została wykonana zewnętrzna powłoka. Trzeci model klasyfikacji kołder wskazuje na ich właściwości cieplne, mówiąc nam o tak zwanej klasie ciepła. Wartość tak informuje o tym, czy dany model to kołdra na lato, kołdra na zimę, czy też może wersja pośrednia, bez problemu sprawdzająca się w trybie całorocznym.
Kołdra naturalna czy syntetyczna?
Dla wielu osób najważniejszym kryterium wyboru dobrej kołdry jest jej wypełnienie. Możliwości dzielą się na dwie główne kategorie: wypełnienia naturalne – pochodzenia zwierzęcego oraz wypełnienia syntetyczne – produkowane z włókien sztucznych.
Wypełnienia naturalne to przede wszystkim te wykonane z puchu i pierza, pochodzącego od gęsi oraz kaczek. Uważane są za najbardziej tradycyjne, stosowane z powodzeniem już wieki temu. Kołdry puchowe są miękkie i lekkie, pozwalają na swobodny przepływ powietrza, zachowując jednocześnie zdolność do akumulowania ciepła. Kołdry z pierza, uważane za nieco gorsze od puchowych, również posiadają dobre właściwości termiczne, a ich zaletą jest niewątpliwie niewygórowana cena. Jeśli zależy nam na wypełnieniu naturalnym, do wyboru mamy także wełnę oraz jedwab. Wypełnienia wełniane, produkowane najczęściej z wełny owiec oraz wielbłądów, świetnie chronią przed zimnem, a przy tym dobrze przepuszczają powietrze. Są stosunkowo lekkie i bardzo miękkie – polecane osobom z chorobami reumatycznymi. Wypełnienia jedwabne, najlżejsze i najchłodniejsze z wypełnień naturalnych, uważane są za najbardziej ekskluzywne. Ich zaletą jej przewiewność i brak właściwości uczulających.
Wśród wypełnień syntetycznych również dostępnych jest kilka rodzajów. Do najpopularniejszych należą te wykonane z włókien poliestrowych. Inne opcje to: włókna lub granulat silikonowy, a także włókna bambusowe i kukurydziane. Jeśli planujesz postawić na wypełnienie syntetyczne i zastanawiasz się, która kołdra będzie lepsza: silikonowa czy poliestrowa, warto zwrócić uwagę, że granulat silikonowy nazywany jest czasem sztucznym puchem. Na miano to zasłużył sobie dzięki swej wyjątkowej strukturze i właściwościom, przypominającym kaczy puch. Włókno silikonowe to z kolei w istocie włókno poliestrowe, pokryte warstwą silikonu. Kołdry posiadające takie wypełnienie są elastyczne, antyalergiczne i trwałe. Niewątpliwą zaletą wypełnień syntetycznych jest również to, że są bardzo higieniczne, nie chłoną kurzu ani bakterii i można je prać w pralce.
Jakie poszycie kołdry wybrać?
Dobra kołdra to również taka, która ma solidne i trwałe poszycie. To ono decyduje o tym, w jakim stopniu zabezpieczone będzie wypełnienie kołdry. Do najpopularniejszych i najbardziej komfortowych opcji należy kołdra bawełniana. Cechuje ją dobra zdolność do pochłaniania i utrzymywania ciepła. Jest przewiewna, miękka i miła w dotyku. Inne, stosunkowo popularne rozwiązanie to połączenie bawełny i poliestru. Tego typu poszycia zapewniają dobry poziom wentylacji przy jednoczesnej dużej odporności na uszkodzenia. Do wyboru mamy także: poszycia jedwabne i satynowe, które są przyjemne w dotyku i mają właściwości antystatyczne, poszycia z mikrowłókien – wytrzymałe i szybkoschnące oraz poszycia z frotte, flizeliny lub teflonu.
Czym różni się kołdra na lato od kołdry na zimę? Czym są klasy ciepła kołder?
Ostatnim, ale wcale nie mniej istotnym aspektem, który warto uwzględnić, szukając dobrej kołdry, jest jej klasa ciepła. Jest to kategoria, która mówi o właściwościach termicznych kołdry, a więc wskazuje, czy konkretny model będzie odpowiedni na lato, na zimę, a może sprawdzi się jako kołdra całoroczna. Istnieje kilka skal, według których określa się klasę ciepła kołdry. W Polsce najpopularniejsza jest tak zwana skala sezonowa, która informuje również o gramaturze kołder przypisanych do poszczególnych punktów skali. Kołdry letnie, najlżejsze, to najczęściej kołdry jedwabne, poliestrowe lub bambusowe o gramaturze do 1000 g. Kołdry zimowe, zazwyczaj z puchu, pierza lub wełniane, mieszczą się w przedziale od 1000 do 2000 g. Kołdry całoroczne to z kolei kołdry uniwersalne, dobre do domów i mieszkań, w których przez cały rok utrzymuje się podobna temperatura. W tej roli świetnie sprawdzają się kołdry silikonowe.
Podsumowując – staranny i przemyślany wybór kołdry, która najlepiej odpowiadać będzie na nasze potrzeby, nie jest zadaniem łatwym, ale z pewnością jest to wysiłek warty zachodu. Niewątpliwie zaowocuje on wieloma dobrze przespanymi nocami.