W łóżku około 1/3 życia człowieka spędzana jest w łóżku. Jest to bardzo ważny czas dla organizmu, ponieważ to właśnie w trakcie snu ciało regeneruje się po całym dniu. Zdrowy cen to podstawa zdrowego funkcjonowania – właśnie z tego powodu wybór materaca jest bardzo istotny, ponieważ podłoże na którym śpimy ma znaczący wpływ na jakość wypoczynku. Dobrze dobrany materac spowoduje, że sen stanie bardziej jakościowy, a kondycja kręgosłupa będzie świetna przez długie lata.

Czym jest twardość materaca?

Materac spełnia szereg funkcji mających znaczący wpływ na zdrowie oraz dobre samopoczucie, jednak podstawowym zadaniem materaca jest zapewnienie podparcia dla kręgosłupa. Powszechne przekonanie, że „im twardszy, tym zdrowszy” nie powinno stanowić wytycznej przy wyborze. Jak dobrać twardość materaca, aby cieszyć się komfortowym wypoczynkiem? Aby tak było podłoże musi zostać dobrane odpowiednio do wagi ciała oraz wzrostu użytkownika. Materac powinien być około 20 cm dłuższy niż wysokość osoby, która będzie na nim spała. Dobór pod kątem wagi ciała, można uprościć do stwierdzenia, że im człowiek lżejszy tym może sobie pozwolić na bardziej miękki materac. Z kolei dla osób cięższych, miękki materac może okazać się niewystarczającym podparciem.

Na rynku dostępne są materace twarde, średnie oraz miękkie. Twardość materaca zawsze określana jest w międzynarodowej skali oznaczanej literą „H” (ang. hardness). W opisie danego produktu, wraz z innymi funkcjonalnościami oraz opisem komponentów użytych w produkcji, będzie występowała twardość materaca h1, h2, h3 lub h4.

Jakie są stopnie twardości materaca?

Czym jest twardość materaca?Stopień twardości materacy ma służyć pomocą w określeniu, dla jakiego użytkownika dany produkt będzie wskazany. W użyciu powszechnym jest czterostopniowa skala (określająca materace od najbardziej miękkiego do najbardziej twardego:

  • H1 – materace miękkie dla osób o wadze do 60 kg oraz dzieci,
  • H2 – materace średnio miękkie dla osób w przedziale wagowym 60-80 kg,
  • H3 – materace średnio twarde dla osób które ważą około 80-100 kg,
  • H4 – materace twarde dla osób, których waga przekracza 100 kg.

Twardość materaca

Jaka twardość materaca jest odpowiednia dla danej kategorii wagowej użytkownika, zostało wyjaśnione szczegółowo powyżej. Jeśli waga danej osoby znajduje się na granicy, najlepiej sprawdzić, która twardość materaca lepiej dopasuje się do sylwetki oraz będzie przyjemniejsza w odczuciu. Można to określić wykonując tak zwany „test płaskiej ręki” – w tym celu należy położyć się na wybranym materacu, a następnie umieścić dłoń pomiędzy plecami a powierzchnią wkładu. Jeśli materac jest zbyt miękki, ręka napotka wyraźny opór, jeśli zaś materac jest zbyt twardy wytworzy się duża przestrzeń pomiędzy odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym a podłożem.

Oczywiście są to bardzo podstawowe kryteria wyboru, ponieważ najważniejszy jest nacisk miejscowy – inaczej rozkłada się waga 100 kg przy osobie o wzroście 160 cm, a inaczej przy osobie mającej 180 cm. Inne twardości materaca mogą być zalecane również dla osób, które borykają się ze schorzeniami lub zwyrodnieniami kręgosłupa; w takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem ortopedą. Należy również pamiętać, że poczucie komfortu jest czymś subiektywnym, dlatego każda osoba będzie inaczej odczuwała twardość danego podłoża.

Jak poprawnie dobrać twardość materaca?

Skala twardości materaca to kryterium, jakie powinno zostać dobrze przeanalizowane przed wyborem. W trakcie poszukiwań warto również zadać sobie pytanie czy chcemy jechać do sklepu, czy może lepiej dokonać zakupu przez internet? Sklepy internetowe posiadają bardzo szeroki wachlarz produktów, dość często oferta ta jest niedostępna w salonach. Jest to jeden z częstych argumentów, który przeważa za decyzją zakupu w sklepie internetowym. Kolejną zaletą są różnego rodzaju promocje, które pozwalają zakupić wysokojakościowy produkt w bardzo atrakcyjnej cenie. Mimo że podczas przeglądania materacy w internecie nie można bezpośrednio przetestować i sprawdzić twardości konkretnego modelu, użytkownik zyskuje możliwość zapoznania się z wyczerpująca specyfikacją techniczną produktów oraz opiniami innych klientów, którzy dokonali już zakupu. Obok wizualizacji i zdjęć, wszystkie prezentowane online materace posiadają szczegółowe i przejrzyste opisy dotyczące wkładu, jego struktury, zastosowanych komponentów oraz innych właściwości, w tym wentylacyjnych oraz antyalergicznych. Bezpośrednio przed zakupem można również skonsultować się online, dzięki specjalnym okienkom czatu dostępnych na większości stron producentów.

Jak wygląda to w praktyce? Proces wyboru najlepiej zacząć od przejrzenia materacy o twardości wskazanej dla przedziały wagowego użytkownika. Poniżej przedstawiamy nasze rekomendacje materacy od znanego skandynawskiego producenta Hilding Anders:

  • Hilding Alt (twardość H1) – to materac nawierzchniowy, który może być zastosowany jako dodatkowa ochrona materaca głównego, zwiększając jego żywotność. Wkład tworzy wysoka na 3,7 cm pianka termoelastyczna Visco połączona z pianką Flexifoam o wysokości 1 cm. Wierzchnia warstwa reagując na temperaturę ciała, każdorazowo dostosowuje się jego ułożenia, otulając je, zwiększając tym samym uczucie miękkości i komfortu.
  • Hilding Rumba (twardość H2) – podłoże o średniej twardości dostarczające użytkownikowi szereg prozdrowotnych korzyści. Wkład zbudowany jest z dwóch rodzajów pianek. Pierwszą jest profilowana pianka wysokoelastyczna Velvet Touch, która tworzy solidną podstawę konstrukcji oraz zabezpiecza ciało przed nadmiernym zapadaniem się. Pianka wyróżnia się wysoką sprężystością i optymalną twardością, a specjalne nacięcia tworzą 7 zróżnicowanych stref twardości. Dzięki nim materac daje mocniejsze wsparcie w miejscach zwiększonego nacisku. Druga pianka zastosowana w produkcji to termoelastyczna pianka Visco, która reaguje na temperaturę ciała i dopasowuje się do jego ułożenia, zmniejszając tym samym napięcie mięśni oraz ułatwiając ich dogłębną regenerację.
  • Hilding Salsa (twardość H3) – to twardy materac, który będzie równocześnie doskonałą propozycją dla par, zwłaszcza jeśli występuje pomiędzy nimi dość duża różnica wagi. Wkład wypełniony został pianką Flexifoam, która zapewnia optymalną sztywność, a 7 zróżnicowanych stref twardości gwarantuje znakomite wsparcie kręgosłupa i idealny rozkład punktów nacisku ciała na powierzchnię materaca. Wierzchnią warstwę wkładu tworzy pianka Visco, zapewniając wyraźnie odczuwalny komfort, większą miękkość i wrażenie przyjemnego otulenia.
  • Hilding Fandango (twardość H4) – to produkt zapewniający mocne wsparcie, zalecany w szczególności osobom z problemami kręgosłupa, większą wagą lub preferujących sen na twardszym podłożu. Wkład zbudowany został na bazie sprężyny kieszeniowej, która zapewnia doskonałą elastyczność punktową. Materac dopasowuje się łatwo do anatomicznej budowy ciała, dzięki czemu kręgosłup zyskuje optymalne wsparcie, a mięśnie odpoczywają i regenerują się. Podwyższona twardość została uzyskana dzięki warstwie filcu oraz kokosu, którego włókna łączy wewnątrz lateks. Takie rozwiązanie pozwala zachować bardzo dobrą sprężystość i elastyczność. Dzięki swoim właściwościom model ten polecany jest w profilaktyce wad postawy. Przechodząc przez szereg restrykcyjnych testów i medycznych badań uzyskał status wyrobu medycznego w klasie I.