Jeśli marzy Ci się drewniane łóżko do sypialni, ale chcesz bardzo świadomie podjąć decyzję o jego zakupie, przeczytaj nasz krótki poradnik i poszerz swoją wiedzę na temat tego typu mebli.
Czy łóżko drewniane to dobry wybór do sypialni?
Łóżka drewniane są od wielu lat uznawane za jedne z najlepszych. Naturalne drewno to surowiec przyjazny człowiekowi, trwały i szlachetny. Jest bezpieczny dla zdrowia i – poddany odpowiedniej obróbce – przyjemny w dotyku.
W zależności od zastosowanego gatunku surowca, drewniane łóżko do sypialni potrafi posłużyć wiele dobrych lat, a często i przechodzić z pokolenia na pokolenie w niemal nienaruszonym stanie.
Łóżko z drewna to mebel na tyle uniwersalny, że potrafi pasować do sypialni urządzonej w każdej stylistyce, nawet jeśli we wnętrzu, na przestrzeni lat, zachodzą diametralne zmiany estetyki.
To wszystko sprawia, że dobrej jakości łóżko drewniane od czołowego producenta (np. Hilding) potrafi być fantastyczną inwestycją, która w czasie użytkowania wielokrotnie zdąży się zwrócić. Zakup tego typu mebla do sypialni jest świetną decyzją.
Jeśli jeszcze nie czujesz się przekonany, koniecznie czytaj dalej na temat specyfiki gatunków drewna stosowanych do produkcji łóżek oraz na temat ich licznych zalet.
Jakie są rodzaje łóżek drewnianych?
Łóżka drewniane występują w sprzedaży w niezliczonej wręcz ilości wariantów. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim: rozmiarem i wynikającym z niego najczęściej przeznaczeniem (łóżka dziecięce, łóżka dla dorosłych, łóżka dla par), ewentualnymi elementami dodatkowymi (np. szuflady, pojemnik na pościel), stylem (najczęściej łóżka tradycyjne i kontynentalne), a także zastosowanym gatunkiem drewna i wynikającym z niego kolorem.
W ofercie czołowych producentów wybierać możesz spośród wielu rodzajów tego naturalnego surowca. Większość osób stawia na łóżko z drewna: dębowego, bukowego, olchowego, sosnowego, modrzewiowego, brzozowego lub egzotycznego. Charakterystyczne cechy każdego z wymienionych rodzajów przedstawimy Ci już za chwilę.
Warto też dodać, że w zasadzie wszystkie gatunki drewna, stosowane do wyrobu łóżek, mogą występować w różnych wersjach: od surowej, przez lakierowaną czy barwioną, a następnie lakierowaną, aż po postarzaną, w stylu vintage czy retro.
Podczas zakupu łóżka drewnianego, weź pod uwagę wszystkie wymienione aspekty. Zastanów się nad rozmiarem, przeznaczeniem, dodatkowymi elementami oraz gatunkiem surowca. Nie podejmuj decyzji pochopnie, ponieważ tego typu mebel powinien być inwestycją na lata.
Łóżka z drewna dębowego
Łóżka z drewna dębowego są wyjątkowo trwałe. W zależności od tego, jaki rodzaj dębiny zastosowano do produkcji mebla i z jakiej metody wykończenia skorzystano, może mieć kolor od żółto-brązowego, przez ciemnobrązowy, aż po czarny.
Łóżko z drewna bukowego
Łóżka z drewna bukowego są równie wytrzymałe, jak te dębowe. Jednolita struktura drewna i zróżnicowana kolorystyka (od jasnego różu po mieszankę czerwieni z brązem) sprawiają, że są bardzo cenione. Niestety, potrafią słono kosztować, z powodu deficytu drewna bukowego w Polsce i trudności przy obróbce.
Łóżko z drewna olchowego
Łóżka z drewna olchowego nie należą do zbyt odpornych na uszkodzenia – zwłaszcza mechaniczne, jak zarysowania czy wgniecenia. Surowiec jest jednak na tyle lekki i plastyczny, że łatwo poddaje się obróbce.
Łóżko z drewna sosnowego
Łóżka z drewna sosnowego mają jasny kolor, dzięki czemu są naprawdę uniwersalne. To propozycja niskobudżetowa. Warto jednak pamiętać, że – podobnie, jak olcha – sosna jest gatunkiem miękkim, przez co “przyjmuje” wszelkiego rodzaju uszkodzenia.
Łóżko z drewna modrzewiowe
Łóżka z drewna modrzewiowego są trwałe i proste w obróbce. Jeśli marzysz o ozdobnych elementach ramy czy wezgłowia, postaw na ten surowiec. Modrzew zachwyca ponadto bogatą kolorystyką – początkowo jest jasny, a z czasem zaczyna ciemnieć i z żółtawego staje się czerwony, a w końcu czerwono-brązowy.
Łóżko z drewna brzozowego
Łóżka z drewna brzozowego wprowadzają do sypialni przytulną atmosferę. Zastosowany do ich produkcji surowiec ma naturalnie złotawy odcień, a po zabarwieniu przybiera cętkowaną strukturę. Brzozowe łóżko drewniane to zdecydowanie mebel dekoracyjny.
Łóżko z drewna egzotycznego
Łóżka z drewna egzotycznego, które najczęściej stanowi mahoń albo heban, są bardzo eleganckie i luksusowe. Jak można się domyślić, również niebywale kosztowne. Mahoń cechuje się czerwonawym odcieniem, natomiast heban od zielonkawego po czarny.
Jakie są zalety i wady łóżek z drewna?
Łóżka drewniane mają liczne zalety, wśród których wymienić warto przede wszystkim to, że są:
- antystatyczne, a więc kurz na nich tak usilnie nie osiada;
- łatwe w czyszczeniu, ponieważ wystarczy przetrzeć je mokrą szmatką;
- przyjazne dla alergików – z wyżej wymienionych powodów;
- uniwersalne i ponadczasowe, dzięki czemu pasują do każdej estetyki wnętrza;
- trwałe i solidne, dzięki czemu są meblami na lata, a nawet i na pokolenia.
Niestety, jak każde rozwiązanie, nie są też pozbawione wad. Jednak w ostatecznym rozrachunku nie sprawiają one, że szala przechyla się na niekorzyść, jeśli chodzi o decyzję o zakupie łóżka z drewna. Wśród nich warto wspomnieć o:
- słabej odporności na nadmierną wilgoć oraz skrajnie niskie i skrajnie wysokie temperatury;
- czasochłonnej renowacji i pielęgnacji, które wymagają użycia profesjonalnych środków (na szczęście wykonuje się je naprawdę rzadko i można je zlecić specjaliście);
- twardym i często niskim zagłówku (wystarczy jednak zastosować trochę poduch, by przestać się martwić tym problemem i móc wygodnie się oprzeć).
Jeśli chodzi o cenę, może się ona okazać zarówno zaletą, jak i wadą łóżka drewnianego. W zależności od zastosowanego do produkcji rodzaju drewna, jak i rozmiaru mebla czy dodatkowych elementów oraz udogodnień, za łóżko drewniane zapłacisz od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
By trafić na rozsądną cenowo ofertę, dzięki której nabędziesz okazyjnie dobrej jakości łóżko, sprawdzaj propozycje w sklepach internetowych producentów. Zakup online to nie tylko możliwość znalezienia jakościowego mebla w dobrej cenie, ale też kupienia łóżka bez potrzeby ruszania się z domu na krok, co w sporej wielkości miejscowościach, jak chociażby Opole, pozwala zaoszczędzić wiele cennego czasu.
Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Ci zdecydować, jakie łóżko drewniane powinno znaleźć się w Twojej sypialni i zakupić mebel na lata.