Rozważasz zakup łóżka tapicerowanego i chcesz wybrać mebel, który posłuży Ci przez wiele lat w niemal nienaruszonym stanie? Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę.
Masz już urządzoną sypialnię lub jesteś na etapie jej projektowania? Postaramy się pomóc Ci podjąć decyzję, jakie łóżko tapicerowane wybrać, by nie tylko pozwalało wygodnie odpoczywać, ale też świetnie prezentowało się we wnętrzu.
Gotowy? Zaczynajmy!
Czym charakteryzuje się łóżko tapicerowane?
Łóżko tapicerowane bez dwóch zdań należy do najwygodniejszych i najładniej prezentujących się mebli z funkcją spania. A wszystko to za sprawą materiałowego obicia, które okala wezgłowie (zagłówek) oraz boki łóżka.
Od surowej konstrukcji materiał oddziela warstwa gąbki tapicerskiej. Jak nietrudno się domyślić, sprawia ona, że mebel staje się w całości miękki i bezpieczny. Z powodzeniem możesz więc go zastosować również w sypialni osoby starszej czy dziecka. Koniec z ostrymi krawędziami, które stają się powodem ran, otarć i siniaków. W łóżku tapicerowanym – w odróżnieniu od drewnianego czy metalowego – ten problem przestaje zupełnie istnieć.
Kolejną kwestią, która ten rodzaj łóżka wyróżnia na tle pozostałych mebli do spania, jest w zasadzie niczym nieograniczona możliwość personalizacji. I nie chodzi tu wyłącznie o tkaninę stanowiącą obicie, ale również o kształt i wielkość wezgłowia, o ramę czy dodatkowe elementy, takie, jak chociażby nóżki, na których stanąć ma dopracowana konstrukcja.
Z opcji personalizacji można skorzystać już nie tylko u stolarza, ale też w sklepach internetowych czołowych producentów łóżek. Świetnym przykładem jest wirtualny konfigurator na stronie marki Hilding.
W pierwszym kroku wybierasz bazę łóżka i tkaninę jej obicia oraz – poglądowo – kolor sypialni, by zobaczyć, jak kolorystyka materiału będzie z nim współgrała. W drugim kroku podejmujesz decyzję o stylu i kolorze wezgłowia. W trzecim wybierasz nóżki, w czwartym (nieobligatoryjnym) materac, w piątym (nieobligatoryjnym) pojemnik na pościel, a w szóstym stelaż.
Następnie otrzymujesz podsumowanie wraz z wyceną i możliwością zakupu w autoryzowanym sklepie internetowym (w przypadku Opola jest to na przykład Studio Materacy oraz Meble Rybaccy). Prawda, że proste?
Jak styl sypialni wpływa na dobór łóżka?
Od tego, jaki styl panuje w Twojej sypialni, będzie uzależnione to, jaki styl łóżka tapicerowanego się w niej znajdzie. Zanim zaczniesz myśleć nad szczegółami, zastanów się, czy łóżko ma być dopełnieniem wnętrza, czy też stanowić jego główny element.
Jeżeli w sypialni stawiasz na wzorzystą tapetę albo zasłony, planujesz dużo dodatków, lepiej, żeby łóżko nie było kolejnym pstrokatym punktem, a raczej zbalansowanym tłem dla reszty. Jeśli stylistyka w pokoju jest tylko delikatnie zaznaczona, bez wahania możesz zaszaleć z łóżkiem.
Oszczędne w formie i kolorystyce łóżko tapicerowane w stylu skandynawskim będzie świetnie wyglądało w surowych, pastelowych wnętrzach, w których króluje drewno i delikatne akcenty roślinne.
Majestatyczne łóżko tapicerowane, z królewskim zagłówkiem, obite “ciężką” tkaniną w odcieniu szmaragdu, beżu lub burgundu, pięknie wkomponuje się do sypialni w stylu klasycznym.
Pikowana lub przeszywana, miękka tkanina w odcieniach szarości lub różu świetnie sprawdzi się na łóżku tapicerowanym, które ma się znaleźć w pokoju urządzonym w stylu glamour.
Awangardowe połączenie kilku rodzajów tkanin, różniących się między sobą kolorami i fakturami, to propozycja dla osób, które swoją sypialnię urządziły w stylu nowoczesnym, a niesztampowe łóżko tapicerowane ma być w niej wisienką na torcie.
Dzięki wspomnianej możliwości personalizacji, łóżko tapicerowane pasuje w zasadzie do każdego stylu sypialni. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia!
Rodzaje obić łóżek tapicerowanych
Łóżka tapicerowane występują z różnego rodzaju obiciami. Różnią się one między sobą nie tylko kolorami i fakturami, ale też cenami. Zastosowany materiał tapicerski powinien pasować do stylu sypialni, w którym mebel ma się znaleźć.
Łóżko tapicerowane do sypialni powinno być meblem, który posłuży przez długie lata. Dlatego szczególną uwagę warto zwrócić nie tylko na surową konstrukcję oraz materac i jakość ich wykonania, ale też na cechy charakterystyczne tkaniny, która zastosowana zostanie, jako obicie gąbki tapicerskiej.
Materiał powinien być przede wszystkim na tyle wytrzymały, by codzienne użytkowanie nie dawało się na nim we znaki. Po drugie odporny – zwłaszcza na wilgoć, wytarcia czy blaknięcie. A po trzecie – łatwy w utrzymaniu czystości. Dzięki temu Twoje łóżko tapicerowane nie będzie tylko wygodne do spania, ale też zachowa swój nienaganny wygląd przez wiele lat.
Wśród najchętniej wybieranych i posiadających wyżej wspomniane cechy tkanin tapicerskich znajdują się:
- skóra naturalna – materiał klasy premium, którego cena potrafi być naprawdę wysoka;
- sztuczna skóra (ekoskóra, skaj, derma) – potrafi doskonale imitować naturalną skórę, od której jest znacznie tańsza;
- altara – niskobudżetowy zamiennik włoskiej alcantary. Miękka, odporna na ścieranie, łatwa w czyszczeniu;
- żakard – obfity w skomplikowane, duże wzory. Wytrzymały i odporny;
- flok – miękki, miły w dotyku, odporny na ścieranie. Przypomina aksamit;
- plecionka – wytrzymała tkanina, cechująca się wyraźnymi splotami w fakturze;
- mikrofaza – wykonana z syntetycznych mikrowłókien. Lekko błyszczy i pokrywa ją delikatny meszek. Jest elastyczna i miła w dotyku;
- szenil – wytrzymała i miękka tkanina z akrylu i poliestru;
- plusz – miły w dotyku, wytrzymały i odporny na zabrudzenia. Najczęściej występuje, jako aksamit, welur lub welwet.
Który rodzaj obicia wybierzesz?