Materace nawierzchniowe to stosunkowo nowe rozwiązanie i skierowane jest głównie do osób planujących odświeżenie swojej sypialni, w której znajdują się stare łóżko albo wersalka pełniąca na co dzień rolę kanapy. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i możliwości składania materac nawierzchniowy świetnie nadaje się do mieszkań jednopokojowych lub przestrzeni z ograniczoną przestrzenią. Transport czy użytkowania takiej konstrukcji jest niezwykle komfortowe, a do tego materac nawierzchniowy w znaczący sposób poprawia jakość snu, czyniąc go bardziej wartościowym. Na jaki materac nawierzchniowy warto się jednak zdecydować i kto powinien z niego skorzystać? Poznaj nowoczesne materace nawierzchniowe z pianki termoelastycznej czy lateksowej, które zapewniają doskonałe podparcie dla kręgosłupa.

Z czego wykonany jest materac nawierzchniowy i czym różni się od innych konstrukcji dostępnych na rynku?

Podobnie jak duże materace piankowe, hybrydowe czy te tradycyjne, sprężynowe konstrukcje nawierzchniowe również mają podpierać kręgosłup podczas snu, pozwalając na regenerację organizmu, przy jednoczesnym zachowaniu komfortowych warunków odpoczynku. Materace nawierzchniowe składają się z dwóch elementów – wewnętrznej wkładki wykonanej ze specjalistycznej pianki oraz pokrowca, który w zależności od modelu czy rozwiązań danego producenta, może być wykonany z różnych włókien. W przypadku poszycia materacy nawierzchniowych marki Hilding Anders stosuje się pokrowce łatwo zdejmowalne (wszystko dzięki zastosowaniu zamka rozdzielczego) wykonane z włókien syntetycznych jak wiskoza.

Sama wkładka została wykonana z elastycznej pianki, która w zależności od modelu, cechuje się różnym stopniem twardości. Materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej doskonale współgra z ciałem użytkownika, bezpośrednio reagując na temperaturę jego ciała, jeszcze lepiej dostosowując się do wszelkich krzywizn i nierówności sylwetki danej osoby. Przykładem takiego materaca nawierzchniowego jest model Alt marki Hilding Anders, który został wykonany z 7,5-centymetrowej pianki FlexiFoam. Niewielka grubość takiej konstrukcji sprawia, że materac nawierzchniowy nie może być stosowany samodzielnie, jednak doskonale sprawdza się jako nakładka na główną powierzchnię, powodując jej zmiękczenie lub utwardzenie. Pozwala to na zwiększenie komfortu snu na starym materacu lub przestarzałym stelażu, które nie zapewniają już takiego podparcia kręgosłupa jak wcześniej.

Kiedy warto zdecydować się na zakup materaca nawierzchniowego?

Hilding - materace nawierzchnioweChoć wydawać by się mogło, że zakup materaca nawierzchniowego jest zbędny i lepiej zdecydować się na wymianę całego łóżka, to warto pamiętać, że w nie wszystkich przypadkach będzie to tak proste. W małych mieszkaniach domownicy korzystają często z wersalek, kanap czy sof, które oprócz funkcji użytkowej (np. podczas oglądania telewizji), pełnią również rolę łóżka. Sen na nich może się jednak znacząco odbić na zdrowiu danej osoby, a poranne bóle pleców czy karku, mogą przerodzić się w poważne zwyrodnienia.

Materac nawierzchniowy spełnia podobną rolę, co tradycyjna, duża konstrukcja – podpiera kręgosłup, utrzymując go we właściwej pozycji – z tym że zajmuje znacznie mniej miejsca i nadaje się do stosowania na kanapach czy niewygodnych wersalkach. Dzięki temu, że takie rozwiązanie pełni rolę nakładki termoelastycznej na materac główny lub inną powierzchnię przeznaczoną do snu, materac nawierzchniowy idealnie będzie uzupełniał wyposażenia mieszkania singla lub singielki.

Stopień twardości materaca nawierzchniowego – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jednym z głównych aspektów, jaki należy uwzględnić podczas doboru materaca nawierzchniowego, jest jego stopień twardości. Każdy model cechuje się inną wartością tego parametru, a o tym na jaki materac nawierzchniowy warto się ostatecznie zdecydować, powinny decydować preferencja użytkownika. Osoby narzekające na małą stabilność podczas snu czy zbyt miękkie podłoże powinny zdecydować się na materac nawierzchniowy twardy. Takie konstrukcje cechują się również zwiększoną odpornością na uszkodzenie mechaniczne, a do tego mają długi okres gwarancji. W przypadku materacy nawierzchniowych marki Hilding Anders jest to 15 lat.

Wiele nakładek na materace jest odwracalne, dzięki czemu użytkownik zyskuje zwiększoną możliwość regulacji stopnia twardości w obrębie jednej konstrukcji, a do tego całość zyskuje na higieniczności.

Osoby chcące zmniejszyć twardość swojego łóżka czy kanapy powinny zdecydować się na materac nawierzchniowy miękki, który cechuje się zwiększoną elastycznością i może być stosowany również w sypialni dziecięcej. Godnym polecenia przykładem takiej konstrukcji jest materac nawierzchniowy Hilding Select Top wykonany z pianki wysokoelastycznej.

Jak dobrać materac nawierzchniowy, który będzie dopasowany do łóżka?

Przeglądając ofert różnych sklepów i dystrybutorów znaleźć można wiele materacy nawierzchniowych, jednak na który model warto się ostatecznie zdecydować? Przede wszystkim dobrze jest dobrać konstrukcję, która będzie miał odpowiednie wymiary, dopasowane do rozmiarów głównego materaca lub innej powierzchni, na której zazwyczaj śpi dany użytkownik. Zmniejszy to prawdopodobieństwo wystąpienia nierówności i sprawi, że powierzchnia będzie dostosowana do potrzeb danej osoby.

W przypadku łóżek rehabilitacyjnych z opcją elektronicznej lub ręcznej regulacji kąta nachylenia podgłówka i podnóżka, dobrze jest zdecydować się na materac nawierzchniowy ortopedyczny. Konstrukcje te cechują się wysoką elastycznością i są odporne na uszkodzenia mechaniczne spowodowane częstą zmianą pozycji.