Alergia uznawana jest za jedną z najważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Do objawów alergii można zakwalifikować kaszel, katar, problemy z oddychaniem oraz wysypkę. Jednym ze sposobów na zmniejszenie tego typu symptomów jest zakup materaca antyalergicznego.

Materac dla alergika jako ochrona przed szkodliwymi roztoczami i kurzem

Zgodnie z dotychczasowymi statystykami na różnego rodzaju alergie w Polsce cierpi nawet 40% społeczeństwa. Uczulenia pojawiają się nie tylko u dzieci, ale także u osób w wieku młodej i średniej dorosłości. Warto zaznaczyć, że z alergiami można mieć do czynienia nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy, podczas snu. Jednym ze źródeł groźnych alergenów może być stary materac, od dawna nie prany pokrowiec, a także pościel. Właśnie dlatego tak ważne jest zadbanie o środowisko snu alergika i zapewnienie wysokiego poziomu higieny, dobrego klimatu do snu oraz zadbanie o odpowiednie materiały materaca, pokrowca i pościeli. Materac dla alergika powinien być wykonany z materiałów syntetycznych, a nie naturalnych. Właśnie dlatego osoby cierpiące na uczulenia powinny unikać gryki, trawy morskiej, owczej wełny oraz końskiego włosia. Materac antyalergiczny to doskonała ochrona przed szkodliwymi roztoczami, kurzem i bakteriami. Większość modeli posiada specjalne nacięcia i profilowania we wkładzie, co zapobiega gromadzeniu się nieodpowiednich substancji, a dodatkowo sprawia, że przestrzeń do snu jest higieniczna, komfortowa i wygodna. Należy pamiętać o tym, że alergicy powinni unikać materacy sprężynowych, ponieważ takie modele mają specyficzną budowę – między sprężynami gromadzi się kurz i brakuje odpowiedniej filtracji. Ważne jest także regularne wietrzenie materaca i przewracanie go na drugą stronę (oczywiście, jeśli materac jest dwustronny), a także pranie pokrowca.

Jakie są rodzaje materacy antyalergicznych?

Hilding - materace antyalergiczneMożna wyróżnić trzy główne rodzaje materacy dla alergików:

 1. Materace piankowe termoelastyczne, które składają się z wielu warstw, a sama struktura pianek zapewnia wysoki poziom higieny. Warto zaznaczyć, że materace termoelastyczne są nie tylko odpowiednie pod względem antyalergicznym, ale dodatkowo takie modele są bardzo wygodne i zapewniają odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Pianka termoelastyczna ma zdolność do wchłaniania nadmiaru wilgoci, czego efektem jest możliwość wyeliminowania pleśni, grzybów, a także zmniejszenie ilości kurzu i roztoczy. Takie modele reagują także na nacisk i temperaturę ciała, dlatego są w stanie dobrze dopasować się do sylwetki danej osoby i pozycji w trakcie snu.
 2. Materace piankowe wysokoelastyczne, czyli modele wykonane z pianki poliuretanowej o wysokim stopniu elastyczności. Takie modele mają bardzo dobrą wentylację, dzięki czemu nie gromadzą się w nich grzyby, pleśń i bakterie. Materace wysokoelastyczne są więc bardzo higieniczne i mają doskonały klimat do snu. Warto dodać, że tego typu modele są bardzo wytrzymałe i sprężyste, a dodatkowo dobrze podpierają kręgosłup i zapewniają rozluźnienie mięśni.
 3. Materace lateksowe, które znane są ze swoich właściwości antyalergicznych i antybakteryjnych. Warto wiedzieć o tym, że lateks ma zbitą strukturę, dzięki czemu nie chłonie ani kurzu, ani bakterii, ani roztoczy. Dodatkowo materace lateksowe posiadają niewielkie kanaliki, zwiększające wentylację i zapewniające odpowiednią higienę snu.
  Materace piankowe lub lateksowe z pokrowcem antybakteryjnym, czyli rozwiązanie dla osób z alergiami skórnymi. Pokrowiec ma spore znaczenie w kontekście higieny snu, szczególnie dla osób narażonych na uczulenia. Pokrowiec powinien być zdejmowany i pralny w minimum 40 stopniach Celsjusza (a najlepiej 60 stopniach). Najlepsze są pokrowce wykonane ze specjalnych antybakteryjnych materiałów.

Materace dla alergików dodatkowo powinny posiadać specjalne atesty i certyfikaty, na przykład certyfikat jakości AEH, przyznawany przez szwajcarski instytut. Certyfikat AEH dotyczy czterech kluczowych parametrów materacy, a więc ergonomii, trwałości, higieny i klimatu, a pod kątem potrzeb alergików najważniejsze są dwa ostatnie czynniki. Higiena jest gwarancją świeżego i czystego snu, natomiast klimat to parametr odnoszący się do prawidłowej regulacji poziomu wilgotności w materacu.

Jak wybrać materac dla alergika?

Jaki materac dla alergika będzie najlepszy i gdzie go kupić? Wiele ciekawych modeli można znaleźć w sklepach stacjonarnych w Opolu, a także w Internecie. Na uwagę zasługują materace marki Hilding, które znane są z wysokiej jakości i dopasowania do potrzeb alergików. Te materace antyalergiczne można kupić w zróżnicowanych cenach, a koszty zależą od wielkości modelu, wykorzystanych technologii oraz zastosowanych materiałów. Jednym z ciekawych modeli jest materac Hilding Rock and Roll, który posiada następujące cechy:

 • materac antyalergiczny, który jest polecany osobom wrażliwym na kurz, roztocza, pyły, bakterie,
 • materiały użyte do produkcji materaca nie tylko nie nasilają objawów alergii, ale także zmniejszają częstotliwość objawów,
 • model piankowy, odpowiedni dla osób z uczuleniami,
 • materac dwustronny, co oznacza, że posiada dwie twardości i można go obracać, a tym samym wietrzyć (jest to szczególnie ważne dla alergików),
 • wysoki poziom higieny snu to efekt specjalnych nacięć i profilowania we wkładzie materaca, co zapewnia optymalny przepływ powietrza,
 • możliwość wyboru jednego z trzech pokrowców, w tym też Tencel NEW, czyli pokrowca, który zapobiega rozwojowi bakterii i roztoczy oraz kontroluje wilgotność powietrza,
 • do materaca można także dobrać pokrowiec Velvet, który został wyposażony w technologię Purotex, wykorzystująca naturalne probiotyki – ten pokrowiec jest gwarancją zdrowego, higienicznego i komfortowego środowiska snu,
 • każdy z pokrowców można zdjąć i wyprać w 60 stopniach Celsjusza.

Materac antyalergiczny to must-heve dla każdej osoby, która ma skłonność do uczuleń i alergii. Warto pamiętać o tym, że wiele roztoczy i bakterii gromadzi się właśnie w materacach, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego modelu. Dobry i higieniczny materac to gwarancja zdrowego i spokojnego snu.