Młoda cera rządzi się swoimi prawami. Podczas okresu dojrzewania znacznie częściej pojawiają się pryszcze czy innego rodzaju niedoskonałości. Z tego względu warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Jakie sposoby i kosmetyki dla nastolatków będą najlepsze? Dowiedz się więcej!

Charakterystyka nastoletniej cery

Nie można ukryć, że problemy z cerą to jedna z najbardziej irytujących części dorastania. Nastolatkowie zmagają się z różnego rodzaju niedoskonałościami. Często towarzyszą im zaskórniki, wypryski, a także dotkliwy trądzik, który może objąć powierzchnię całej twarzy i nie tylko. Warto wiedzieć, że wszystkie te nieprzyjemności spowodowane są zbyt dużą ilością sebum, którą generują gruczoły łojowe. Sebum zatyka pory i potęguje ryzyko gromadzenia się bakterii oraz powstania stanów zapalnych skóry. Wynika to z tego, że w okresie dojrzewania zwiększa się praca hormonów, co skutkuje też powiększeniem gruczołów łojowych. Nierzadko cera staje się tłusta i świecąca. To może negatywnie wpływać na pewność siebie, a w przypadku trądziku nawet wywoływać ból i silny dyskomfort. Właśnie dlatego zadbanie o odpowiednią pielęgnację skóry jest istotne. Dla nastolatków może być to jednak pierwsze zetknięcie się z różnymi kosmetykami, jest zatem większe ryzyko, że wybiorą coś, co nie będzie im służyć. Z tego względu pomocna okazać się może wiedza starszego rodzeństwa lub rodziców, którzy doradzą, jak powinna wyglądać poprawna pielęgnacja.

Pierwszy krok – oczyszczanie

Jaka pielęgnacja twarzy dla nastolatki?W przypadku nastoletniej cery podstawą dbania o skórę jest oczyszczanie. Wspomnieliśmy już wcześniej, że na powierzchni twarzy nie dość, że gromadzi się nadmiar sebum, to jeszcze mogą rozwijać się liczne bakterie. Musimy zatem upewnić się, że kompleksowo oczyściliśmy skórę. Nie chodzi tu jednak o wybór najsilniejszego kosmetyku. Wiele nastolatków, widząc liczne niedoskonałości na swojej skórze, jest przekonana, że właśnie takich potrzebuje, a następnie stosuje je za często na swojej twarzy. Jest to złe podejście, ponieważ może doprowadzić ono do przesuszenia cery. Zamiast stawiać na najmocniejszy kosmetyk, lepiej dopracować swój sposób oczyszczania twarzy. Proces ten możemy zacząć od demakijażu, który pomoże pozbyć się wszelkich śladów po podkładzie czy cieniach do powiek. Sam płyn do demakijażu jednak nie wystarczy – musimy usunąć te resztki kosmetyków, które nadal mogą się znajdować na naszej skórze. Aby to zrobić, sięgnijmy po olejek do twarzy, który rozpuści wszelkie pozostałości. Nie bójmy się go wykorzystać nawet wtedy, gdy mamy tłustą cerę – nie sprawi, że stanie się bardziej oleista. Wręcz przeciwnie, może pomóc w jej nawilżeniu. Kompleksowe oczyszczanie jest istotne, ponieważ pomaga uniknąć gromadzenia się bakterii i zanieczyszczeń.

Nawilżanie skóry

Nastolatkowie powinni zadbać nie tylko o oczyszczanie, ale i o nawilżanie, ponieważ odgrywa ono niezwykle istotną rolę w zapobieganiu trądziku. Nawilżona, odżywiona cera będzie mniej podatna na powstawanie niedoskonałości. Idealne kosmetyki nawilżające dla nastolatków będą lekkie i delikatne, ale ze skutecznym działaniem. Zwróćmy uwagę na skład i zamiast produktów z wysuszającym alkoholem, postawmy na specyfiki z aloesem, miodem czy kwasem hialuronowym. Przed nałożeniem nawilżającego kremu warto zastosować tonik. Pomoże on w utrzymaniu prawidłowego pH skóry i spowoduje, że nasza cera znacznie lepiej wsiąknie cenne substancje z używanych przez nas preparatów. Sprawdzą się szczególnie dla cery tłustej. Nie ma wątpliwości, że bardzo skuteczne okażą się również takie kosmetyki, których możemy użyć miejscowo. Służą one do zmniejszenia widoczności wyprysków i przyspieszenia ich gojenia. Dzięki nim nie musimy obawiać się, że nieestetyczny pryszcz będzie widoczny w ważny dla nas dzień.

Dobór odpowiednich kosmetyków

Dobór kosmetyków dla nastolatków nie może być przypadkowy. Warto o tym pamiętać, ponieważ bardzo łatwo tu o niepożądane skutki. Produkty, które kupuje nastolatek, muszą być przeznaczone specjalnie do młodej cery. Nie powinny mieć wysuszających składników. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie małej ilości artykułów, które jednak będą wyróżniać się wysoką jakością. Zasada „mniej znaczy więcej” zdecydowanie jest tu wykorzystywana. Postawmy na sprawdzone, zaufane kosmetyki, zamiast eksperymentować z dużą ilością nowości.

Zdrowe nawyki

Zdrowe nawyki mają istotne znaczenie nie tylko dla młodej cery. Nastolatkowie jednak często nie wiedzą, co jest dobre dla ich skóry, a co nie, przez co narażają ją na niechciane działanie różnych czynników. Aby tego uniknąć, warto zaznajomić się z tym, co należy robić, aby mieć zdrową cerę. Podstawą będzie zrezygnowanie z dotykania twarzy brudnymi rękami. To najprostszy sposób na to, aby przenieść bakterie. Postarajmy się tego ograniczyć. Unikajmy też wyciskania pryszczy czy rozdrapywania wyprysków, mogą bowiem zostać z nami już na zawsze pod postacią blizn. Dobrym pomysłem będzie ponadto zainwestowanie w osobny ręcznik do twarzy. Innym, równie niekorzystnym nawykiem dla nastoletniej cery, jest używanie grubej warstwy makijażu i niedokładne go zmywanie. Okres dojrzewania to czas, w którym eksperymentuje się ze swoim wyglądem. Młode dziewczyny często sięgają po mocno kryjące podkłady czy intensywne cienie do powiek, które ciężko wyczyścić. Zbyt duża ilość takich kosmetyków może zapchać pory, a nieprawidłowe oczyszczenie spowoduje nagromadzenie się bakterii i wywołanie stanów zapalnych. Negatywne skutki może mieć również nadmierna ekspozycja na słońce i nieużywanie kremu z filtrem, co może przyspieszyć powstawania zmarszczek. Wiele nastolatków nie dba też o odpowiednią ilość snu – nierzadko chodzą spać bardzo późno, przez co nie mogą w pełni się wyspać. To również może przełożyć się na stan cery. Brak snu przyczynia się ponadto do spadku odporności i wystąpienia cieni pod oczami. Jeśli naprawdę zależy nam na ładnej i zdrowej skórze, zadbajmy o regularne wysypianie się. W razie, gdy mamy z tym problemy, zainwestujmy w podłoże snu takie jak Hilding Boogie ze strony www.hilding.pl, które idealnie dopasuje się do naszego ciała i zapewni najwyższy komfort.

Stan skóry może mieć bezpośredni wpływ na naszą pewność siebie. Niestety, nastolatki często muszą mierzyć się z różnymi problemami z cerą, takimi jak trądzik czy zaskórniki. Aby pomóc im dobrze się czuć w tym okresie, warto zadbać o kompleksową pielęgnację, która będzie odpowiadać nastoletnim potrzebom.