Wiele kobiet co miesiąc zmaga się z bólem, odczuwanym podczas menstruacji. Zdarza się, że dyskomfort jest na tyle silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Jakie są najczęstsze przyczyny bolesnych miesiączek? Czy można podjąć skuteczne leczenie i raz na zawsze pozbyć się tego niezwykle uciążliwego problemu?

Bolesne miesiączki – przyczyny

Analizując problematykę dyskomfortu odczuwanego podczas menstruacji, miesiączki należy podzielić na dwa rodzaje:

  • Bolesne miesiączki pierwotne – pojawiają się już podczas pierwszych cykli miesiączkowych. Nie zawsze mają miejsce w czasie krwawienia! Mogą występować jeszcze przed rozpoczęciem się miesiączki. Bardzo często rozprzestrzeniają się do części krzyżowej kręgosłupa. Najbardziej narażone są na niej nastolatki i kobiety przed ukończeniem 25 roku życia. Co wywołuje ten ból? Prostaglandyny – to właśnie one wywołują nadmierne czynności skurczowe macicy. Uciskane są nerwy i naczynia krwionośne, a wszystko to pogarszać może obfite krwawienie, nadmiar stresu, czy palenie papierosów. Bardzo często dolegliwości bólowe związane z miesiączką występują wspólnie z nudnościami, biegunką i nadmiernym zmęczeniem. Zdarza się, że bolesne miesiączki pierwotne zanikają po urodzeniu pierwszego dziecka.
  • Bolesne miesiączki wtórne – zdarza się, że po długim okresie spokojnego przeżywania miesiączek, krwawieniu zaczyna towarzyszyć intensywny ból. Najczęściej towarzyszy mu nieregularne występowanie okresu. Najczęstsze przyczyny tego problemu to zaburzenia hormonalne, zrosty pozapalne, endometrioza, zwężenie szyjki macicy, wady anatomiczne, mięśniaki macicy, polipy endometrium, a także zapalenie narządów miednicy mniejszej.

Jakie badania warto wykonać i kiedy zgłosić się do ginekologa?

Bóle miesiączkowe - przyczyny, leczenie i domowe sposoby na dyskomfortCzasem ból brzucha wymaga jedynie łagodzenia środkami farmakologicznymi i domowymi metoda relaksacyjnymi. Jednak zdarza się, że dolegliwości są objawem poważnej choroby. Nawet odczuwając umiarkowany dyskomfort warto wspomnieć o nim lekarzowi podczas wizyty kontrolnej. Konsultacja ze specjalistą jest też potrzebna wówczas, gdy dolegliwości bólowe występują wraz z dyskomfortem podczas stosunku, problemami z zajściem w ciąży, nieregularnym cykle miesiączkowy czy krwiomoczem.

Kobiety zgłaszają silne bóle podczas miesiączki są zazwyczaj badane pod kątem kilku chorób i wad anatomicznych, w tym m.in. endometriozy, mięśniaków macicy, tyłozgięcia macicy i zapalenia przydatków. Ginekolodzy często zlecają też badania hormonów w celu wykluczenia zespołu policystycznych jajników, hiperprolaktynemii czy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy.

Proces diagnostyczny zawsze rozpoczyna się od rzetelnego wywiadu. Warto dokładnie opisać swoją sytuację oraz zobrazować odczuwany ból i dyskomfort. Wówczas postawienie trafnej diagnozy i zalecenie odpowiednich badań będzie dla lekarza zdecydowanie łatwiejsze.

Leczenie bólu – najpopularniejsze środki farmakologiczne

Wówczas, gdy ból podczas miesiączki nie ma podłoża chorobowego, najczęściej leczenie ma charakter objawowy. W pierwszej kolejności warto stosować domowe sposoby łagodzenia dyskomfortu. Jednak gdy nie przynoszą ulgi, nie ma na co czekać – należy korzystać z farmakoterapii. Jakie leki są zazwyczaj zalecane przez lekarzy?

  • NLPZ – podstawą w leczeniu bolesnych miesiączek są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Do tej grupy należą powszechnie stosowane środki, takie jak ibuprofen, paracetamol czy naproksen. Skutecznie zmniejszają ból. Mają jednak dość ważną wadę – podrażniają śluzówkę żołądka. Ich zbyt częste stosowanie może zwiększać prawdopodobieństwo powstania wrzodów żołądka i dwunastnicy. Do grupy leków NLPZ należy także kwas acetylosalicylowy (najpopularniejsza nazwa handlowa tego leku to aspiryna). Również skutecznie łagodzi ból, jednak zdarza się, że nasila intensywność krwawienia.
  • Środki rozkurczowe – środkiem, który może być skuteczny, a jednocześnie nie działa tak drażniąco na jamę śluzową żołądka, jak wspomniane wyżej leki NLPZ, są właśnie leki rozkurczowe na bazie drotaweryny. Jest to m.in. popularna No-Spa. Jednak w przypadku ekstremalnego bólu, nie będzie to najskuteczniejsze rozwiązanie.
  • Antykoncepcja hormonalna – często proponowaną terapią w przypadku wyjątkowo bolesnych miesiączek jest wprowadzenie antykoncepcji hormonalnej. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to rozwiązanie, które umożliwia pozbycie się problemu. Po odstawieniu tabletek problem najprawdopodobniej powróci.

Domowe sposoby na bolesne miesiączki

Istnieje wiele skutecznych sposobów pozwalających na znaczne złagodzenie bólu odczuwanego podczas miesiączki. Które z nich są najskuteczniejsze i najbardziej powszechne? Dobrym pomysłem jest z pewnością picie naparów z rumianku, nagietka, melisy czy mięty. Mają one bowiem działanie rozkurczowe, które może zmniejszać stopień odczuwanego bólu. Popularnym rozwiązaniem jest też korzystanie z termoforu. Warto jednak mieć na uwadze to, że ciepło może nasilać krwawienie. Dlatego ten sposób będzie odpowiedni tylko dla kobiet, które nie mają nadmiernie obfitych miesiączek. Ulgę przynosi masaż okolic brzucha i pleców, a także aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności. Domowe sposoby łagodzenia bólu powinny towarzyszyć terapii farmakologicznej. Warto pamiętać o tym, aby dbać o wypoczynek podczas miesiączki. Szczególne znaczenie ma tu sen na wygodnym materacu – takim, jak Hilding Nevada. A dlaczego? Okres to nie tylko ból brzucha, ale również pleców. Aby mięśnie mogły się w pełni rozluźnić, w łóżku powinny znajdować się artykuły sypialniane wysokiej jakości, np. od marki http://www.hilding.pl/.

Coraz częściej poruszanym tematem jest też korzystanie z zabiegów fizjoterapeutycznych podczas bolesnych miesiączek. Dotyczy to w szczególności masażu mięśni głębokich przykręgosłupowych, znajdujących się w odcinku lędźwiowym. Skorzystanie z terapii manualnej nie wiąże się z żadnymi niebezpieczeństwami – warto więc przynajmniej wypróbować tę metodę.

Bolesne miesiączki to poważny problem w dzisiejszym społeczeństwie. Warto pamiętać o tym, że okres nie musi być czasem wyjętym z życia! Warto korzystać z powszechnie dostępnych metod leczenia i szukać ulgi w bólu.