Sprawdź, czy łóżko kontynentalne to idealny typ łóżka do Twojej sypialni i jak najlepiej je dopasować.

Czym jest łóżko kontynentalne?

Ten typ łóżka na początku był umieszczany tylko w najbardziej luksusowych hotelach. Teraz jego najwyższego komfortu możesz doświadczać też w swojej sypialni. Łóżko kontynentalne zapewnia bowiem naprawdę komfortowy, wręcz luksusowy wypoczynek. Na jego dole znajduje się skrzynia z materacem sprężynowym. Sprawia on, że łóżko jest niezwykle stabilne, wytrzymałe, nie skrzypi i nie ugina się pod wpływem większego nacisku. W sklepach możesz jednak znaleźć też łóżka kontynentalne z zabudowaną skrzynią, w której znajdują się szuflady lub pojemnik do przechowywania pościeli. Na skrzyni znajduje się materac, który podpiera Twój kręgosłup w trakcie snu. W łóżkach kontynentalnych dobierasz go samodzielnie, co sprawia, że możesz naprawdę komfortowo się na nim wysypiać. Na samej górze łóżka znajduje się materac nawierzchniowy, który ma dwie funkcje. Z jednej strony jeszcze lepiej podpiera Twój kręgosłup i wspiera relaksację mięśni w nocy, z drugiej stanowi warstwę ochronną dla pozostałych części łóżka. Chroni je przed zawilgoceniem czy zabrudzeniem, a więc tak naprawdę sprawia, że całe łóżko służy Ci w idealnym stanie na jak najdłużej.

Zalety i wady łóżka kontynentalnego

Łóżka kontynentalne – zalety:

  • Hilding - łóżka kontynentalneDobra cyrkulacja powietrza – gwarantują ją aż trzy różne warstwy znajdujące się w łóżku. Dzięki temu obieg powietrza jest w nim bardzo sprawny, co powoduje, że nie rozwijają się w nim tak łatwo mikroorganizmy, nie gromadzi wilgoć, ani nie pleśnieje.
  • Współczesna stylistyka – takie łóżko z jednej strony wygląda bardzo nowocześnie, z drugiej jest niezwykle uniwersalne. Dlatego pasuje praktycznie do większości sypialni, czego nie można powiedzieć na przykład o łóżku ze stalową ramą, która jest bardzo zobowiązująca.
  • Duża wygoda – dzięki materacowi nawierzchniowemu, sprężynom oraz możliwości wyboru materaca głównego, łóżko kontynentalne stanowi bardzo dobre wsparcie dla kręgosłupa i pozwala na zdrowy i regenerujący sen.
  • Wygodny zagłówek – łóżka kontynentalne posiadają obity tkaniną zagłówek, który pozwala na wygodne dla kręgosłupa szyjnego oraz głowy czytanie książki w łóżku czy oglądanie filmów. W wielu typach łóżek kontynentalnych możesz dobrać indywidualnie jego kształt, tak jak u szwedzkiego producenta Hilding.

Łóżko kontynentalne – minusy:

  • Spore gabaryty – takie łóżko zajmuje dość dużo miejsca. Jest wysokie, a jego zagłówek masywny. Nie jest więc może najlepszym wyborem dla fanów minimalistycznych wnętrz oraz prostych rozwiązań w mieszkaniu.
  • Wysoki koszt – łóżko kontynentalne nie należy do najtańszych, jego budowa wymaga bowiem zastosowania bardzo nowoczesnych rozwiązań.
  • Wymaga większej dbałości – przez to, że nagłówek, oraz czasem też rama łóżka, są obite tkaniną, wymagają większej higieny. Tkanina może się bowiem przecierać lub płowieć, jeśli nieostrożnie korzystasz z łóżka.

Jaki materac wybrać do łóżka kontynentalnego?

Dowiedz się, jaki materac kontynentalny najlepiej spełni Twoje potrzeby:

– Masz problemy z kręgosłupem – najlepszy będzie dla Ciebie materac termoelastyczny. Dopasowuje się on całkowicie do krzywizn kręgosłupa pod wpływem nacisku ciała oraz temperatury. Dzięki temu podpiera go równomiernie na każdym odcinku. Materace termoelastyczne to też dobre materace kontynentalne dla seniorów.

– Śpisz z partnerem, który chodzi do łóżka o innych porach – idealnym wyborem będzie materac kontynentalny kieszeniowy lub multipocket. Gdy Twój partner lub partnerka przesuwa się na łóżku, kładzie do niego albo wstaje, w ogóle tego nie odczuwasz. Zamknięcie sprężyn w kieszeniach sprawia, że gdy łóżko zostanie uciśnięte w jednym miejscu, to nie zaczyna całe falować, jak ma to miejsce w przypadku materaca sprężynowego bonellowego.

– Gdy szukasz bardzo wytrzymałego materaca – najlepiej sprawdzi się materac kontynentalny hybrydowy. Jest idealny, jeśli zależy Ci na materacu na lata. Dzięki podtrzymującym go sprężynom, ten materac kontynentalny nie odkształca się i nie zapada nawet pod wpływem dużego obciążenia. Dlatego materace hybrydowe to idealne materace kontynentalne dla osób o dużej wadze ciała.

– Często pocisz się w nocy – unikaj wtedy materacy termoelastycznych, bo trzymają one wysoką temperaturę ciała przez całą noc. Zdecyduj się na materac wysokoelastyczny albo lateksowy, jak na przykład Hilding Melody. Te materace kontynentalne piankowe mają bardzo dobrą przewiewność, dzięki czemu gwarantują spokojny sen i pozwalają Twojej skórze oddychać.

Łóżko kontynentalne a tradycyjne – podobieństwa i różnice

Łóżko tradycyjne może zajmować naprawdę mało miejsca w sypialni. Bez zagłówka i skrzyni na pościel, można je umieścić nawet w pomieszczeniu o naprawdę mikroskopijnych rozmiarach. Takie łóżko możesz też bez problemu ustawić w sypialni o nietypowym kształcie, na przykład pod oknem czy przy kaloryferze. Nie masz możliwości takiego manewru przy łóżku kontynentalnym. Dużo łatwiej jest też kupić łóżko tradycyjne pojedyncze, niż łóżko kontynentalne dla jednej osoby.

Łóżko kontynentalne jest za to bardzo stylowe, niezwykle komfortowe, stanowi prawdziwy punkt centralny Twojej sypialni. Jest też wyższe i większe od tradycyjnego. Oba typy łóżek mają za to podobną „rozmiarówkę”, możesz oddzielnie kupić w nich poszczególne elementy, na przykład wybrać samodzielnie materac. Zarówno łóżko kontynentalne, jak i tradycyjne, jest bardzo wytrzymałe i może posłużyć Ci na wiele lat.