Estetyczna, przytulna sypialnia – wiele z nas potrafi zobaczyć takie miejsce oczami wyobraźni, jednak zaaranżowanie go we własnym domu wcale nie jest takie łatwe. Stworzenie estetycznej sypialni wymaga od nas pamiętania o kilku zasadach i zrezygnowania z niektórych elementów. Jak zatem stworzyć estetyczną sypialnię?

Minimalizm

Wszyscy wiemy, że minimalizm oraz estetyka idą ze sobą w parze. Minimalistyczne, harmonijne wnętrza cieszą oko, a do tego przyjemnie spędza się w nich czas. Wynika to z faktu, że uporządkowana, estetyczna przestrzeń pomaga nam się skupić. W takich pomieszczeniach łatwiej nam myśleć czy pracować. Również w sypialni minimalizm odnajduje swoje zastosowanie – neutralne, jasne kolory oraz umiar w dekoracjach powodują, że możemy w pełni się zrelaksować i wyciszyć.

Warto więc uświadomić sobie, że stworzenie estetycznego, minimalistycznego wnętrza przyniesie nam znacznie więcej korzyści niż wprowadzenie chaosu w wystroju, który tylko przysporzy nam bólu głowy. Minimalizm to również funkcjonalność – podążając za zasadami tego stylu, zyskamy pewność, że każdy element znajdujący się w naszym pomieszczeniu rzeczywiście ma swoją funkcję.

Dużo przestrzeni 

Swobodna, spora przestrzeń pozwoli nam zadbać o estetykę naszego wnętrza. Im więcej będziemy mieć miejsca, tym skuteczniej unikniemy efektu przytłoczenia przez różne dekoracje czy przedmioty. Nawet jeśli sama sypialnia metrażowo nie jest duża, możemy uzyskać podobny rezultat poprzez zachowanie porządku w naszych rzeczach – nie wystawiajmy niepotrzebnych elementów na widok. Przedmioty, z których nie korzystamy regularnie, schowajmy do szafy, aby nie zabierały niepotrzebnie miejsca.

W powiększeniu przestrzeni sprawdzą się również lustra. Wytwarzają taką iluzję, dzięki której wydaje się, że pomieszczenie jest o wiele większe. Co więcej, lustra są cennym dodatkiem sypialni. Mają zarówno funkcje użytkowe, jak i estetyczne – dlatego to obowiązkowa pozycja w stylu minimalistycznym.

Dopasowane kolory 

Wielokolorowe ozdoby, specyficzne połączenia barw, pomieszanie tekstur… Te elementy możemy odnaleźć wszędzie, ale nie w estetycznej sypialni. Tutaj kolor odgrywa szczególną rolę, z racji tego powinien być starannie przez nas dobrany. Musi współgrać z resztą pomieszczenia i nadać mu harmonijny wystrój.

Do estetycznej sypialni najbardziej będą pasować jasne, neutralne kolory, które nie przytłoczą pozostałych części pokoju. Postawmy na delikatne biele lub beże, gdy zależy nam na szczególnie subtelnym efekcie. Możemy sięgnąć też po kolory ziemi – zgaszoną zieleń, jasny brąz czy szarość. Pastele, takie jak błękit, blady róż czy jasnożółty również wchodzą w grę, chociaż muszą być one starannie zinkorportowane.

Zachowaj umiar 

Jak stworzyć estetyczną sypialnię?Co za dużo, to niezdrowo – ta zasada powinna towarzyszyć nam podczas tworzenia minimalistycznej, estetycznej sypialni. Przepych czy zbytek nie odnajdą tu swojego miejsca. Estetyczna sypialnia wymaga od nas zachowania umiaru. Jeśli chcemy stworzyć przestronne, harmonijne wnętrze, musimy ograniczyć posiadane przez nas przedmioty.

Powinniśmy szczególnie pamiętać o tym podczas dobierania dekoracji. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie postawienie na delikatne, subtelne ozdoby, które jedynie dopełnią przestrzeń, a nie ją opanują. Idealnie nadadzą się minimalistyczne obrazy lub rzeźby, które mimo swojej prostej formy nadadzą artystyczności naszemu pomieszczeniu. Jako dekoracje możemy wykorzystać też na przykład rośliny. Połączenie ich z delikatnymi, gustownymi dekoracjami będzie świetnym rozwiązaniem.

Zadbaj o oświetlenie 

Estetyczne wnętrze powinno być dobrze oświetlone. Minimalizm uwielbia dużo światła, warto więc zadbać o kilka jego źródeł. Oświetlenie sprawi, że nasze pomieszczenie wyda się jaśniejsze i o wiele przestronniejsze. Lampy mogą również służyć nam jako dekoracja – designerskie, eleganckie lampy nadadzą naszemu wnętrzu wyjątkowego klimatu.

Stwórz przytulne wnętrze 

Minimalistyczna i estetyczna sypialnia wcale nie oznacza, że nie może tam być również przytulnie. Wybierając odpowiednie elementy, możemy skutecznie stworzyć pomieszczenie, które będzie charakteryzować się harmonią i minimalizmem, jednak przyjemnie będzie się w nim spędzało czas. Zadbanie o przytulność naszego wnętrza możemy zacząć od zainwestowania w nowy materac. Świetnie sprawdzi się na przykład materac z kokosem, który sprawi, że nasze łóżko będzie się dobrze prezentować, ale też zapewni nam wygodne podłoże i komfortowy sen.

Warto zastanowić się też nad materiałami, jakie wykorzystujemy w naszej sypialni. Do spania wykorzystajmy naturalne, sprawdzone produkty, takie jak na przykład kołdra z pierza, która zadba o nasze ciało. Pozostałe elementy, takie jak poduszki czy narzuty dobrze ocenić pod względem estetycznym – dobierzmy takie modele, które będą pasować do stylu całej sypialni. Miękkie, bawełniane koce lub wygodne poduszki puchowe nie dość, że zadbają o przytulność wnętrza, to jeszcze będą się wspaniale prezentować. Nie zapominajmy, by i w tym przypadku postawić na zachowanie równowagi – zarówno jeśli chodzi o kolor, jak i wzory. Ciekawą opcją będzie wybór koca o neutralnym kolorze, ale nietypowej strukturze, na przykład z frędzlami. Zasada ta odnosi się również to poduszek – monotonną kolorystykę możemy przełamać interesującym kształtem lub rozmiarem.

Nawet jeśli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z estetycznym, minimalistycznym stylem, wprowadzenie go do naszego wnętrza nie jest niemożliwe. Wystarczy kierować się zasadami minimalizmu – zachować umiar w dekoracjach czy ozdobach, a do tego postawić na jasne, harmonijne elementy, które pomogą nam się zrelaksować. Po dłuższym spędzeniu czasu w takim pomieszczeniu szybko przekonamy się, jak pozytywne skutki będzie miał dla nas styl minimalistyczny.

Przeczytaj także: