Zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci, pełni energii i dobrym humorze jest niezwykle ważny – i to w każdym wieku. Aby móc się wyspać, warto w odpowiedni sposób zaaranżować sypialnię. Oznacza to, że pokój dziecięcy powinien nie tylko być miejscem zabaw, ale i wypoczynku.

Ile dzieci powinny spać?

Każdy człowiek potrzebuje snu do prawidłowego funkcjonowania. Jednak ilość ta zmienia się w zależności od wielu człowieka. Zatem, ile powinny spać dzieci w zależności od wieku?

  • noworodki (0-3 miesięcy) powinny przesypiać 14-17 godzin na dobę,
  • niemowlęta (4-11 miesięcy) powinny przesypiać 12-15 godzin na dobę,
  • małe dzieci (1-2 lata) powinny przesypiać 11-14 godzin na dobę,
  • przedszkolaki (3-5 lat) powinny przesypiać 10-13 godzin na dobę,
  • starsze dzieci (6-13 lat) powinny przesypiać 9-11 godzin na dobę.

Dlaczego sen jest ważny dla dziecka?

Jak zapewnić zdrowy sen dziecku?Okres dziecięcy wiąże się z gwałtownym rozwojem, na które dziecko musi mieć energię. Oprócz tego należy uwzględnić siły na zabawę i poznawanie świata. Jednak to nie wszystkie korzyści, jakie płyną ze zdrowego wypoczynku. Gdy dzieci śpią odpowiednio długo i głęboko, to:

  • czują się lepiej i są spokojniejsze,
  • ich mózg rozwija się i regeneruje,
  • następuje prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, w tym reguluje się poziom wydzielania hormonu wzrostu,
  • poprawia się ich odporność,
  • nie mają problemów z koncentracją, przyswajaniem i zapamiętywaniem informacji,

Zdrowy sen – jak o niego zadbać?

Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla każdego dziecka. Jako rodzice możemy o niego zadbać na wiele sposobów, w tym poprzez skomponowanie komfortowego łóżka dla naszej pociechy. Obejmuje to kilka najważniejszych kwestii – jakich?

Materac

Materac dziecięcy pozwala na odpowiednie wsparcie kręgosłupa, dzięki czemu może on się kształtować we właściwy sposób. Modele dla dzieci mają wnętrze piankowe i najczęściej mniejsze wymiary. Stanowią bezpieczne i komfortowe dla maluszka rozwiązanie, które dodatkowo charakteryzuje się właściwościami antyalergicznymi.

Kołdra i poduszka

Poduszka pozwala na wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa szyjnego. Jednak nie jest zalecana dla dzieci poniżej drugiego roku życia, a to wszystko z uwagi na zwiększone ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Oprócz tego warto, aby w łóżeczku znalazła się kołdra 155×200, która gwarantuje komfort termiczny w czasie snu. Dodatkowo przyjemnie otula ciało.

Pościel

W pościel ubieramy poduszkę i kołdrę, aby zapewnić użytkownikowi zdrowy i spokojny wypoczynek. Jest ona ważna, gdyż została wykonana z miękkiego i delikatnego dla skóry, zwłaszcza dziecięcej, materiału. Warto tutaj również uwzględnić prześcieradło z gumką 100×200, które zapewnia dodatkową ochronę dla materaca.

Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla każdego człowieka. Jako rodzice pamiętajmy, aby zapewnić swoim pociechom najlepsze warunki do rozwoju, czyli m.in. komfortowy i odpowiednio dopasowany materac dziecięcy.

Sprawdź ofertę w sklepie internetowym sennamaterace.pl