Nie można ukryć, że w obecnie każdy z nas narażony jest na ogromną ilość bodźców. Próbujemy nadążyć za pędzącym światem, co nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. W tych okolicznościach bardzo ważna staje się umiejętność wyciszenia. Na czym polega i czy można się jej nauczyć? Dowiedz się więcej!

Dlaczego warto się wyciszyć?

Wyciszenie się to proces, dzięki któremu możemy skutecznie powstrzymać gonitwę myśli w naszej głowie. Wyciszając się, jesteśmy w stanie odciąć się od niechcianych emocji i rzeczy, na które nie mamy wpływu. W ten sposób zyskujemy nową perspektywę. Jest to też wspaniała forma relaksacji, która, ze względu na swój spokojny charakter, umożliwia pełne odprężenie się i wypoczynek. Z tego powodu jest tak często stosowana przed snem. Wyciszenie się posiada wiele korzyści. Po pierwsze, dzięki niemu możemy odpocząć od mnóstwa bodźców, z którymi stykamy się na co dzień. Warto wiedzieć, że ich nadmierna ilość nie jest dla nas pozytywna – może generować stres, a także doprowadzić do przebodźcowania. Na szczęście wyciszając się, choć na chwilę się od nich odcinamy, a nasz umysł może odetchnąć z ulgą. To między innymi dlatego wyciszanie się pozwala zmniejszyć poziom stresu w naszym ciele. Daje szansę na rozluźnienie mięśni i pozbycie się z nich napięcia, które przez cały ten czas się tam gromadziło. Wyciszanie się możemy też potraktować jako nagrodę – moment, który należy tylko dla nas. Będzie to szczególnie przydatne w przypadku tych, którzy zajmują się innymi. Chwila relaksacji pozwala na połączenie z samym sobą i zrozumienie swoich emocji. To ułatwi nam rozwiązanie różnych sytuacji, ponieważ będziemy mieć okazję do tego, aby się nad nią zastanowić i wybrać najlepsze rozwiązanie. Dzięki wyciszeniu możemy ponadto zadbać o równowagę, która jest tak istotna w codziennym życiu. Moment relaksacji jest potrzebny zawsze, dlatego nie powinniśmy rezygnować z niego na rzecz pracy czy innych obowiązków. Pamiętajmy o tym, a przekonamy się, że dobre samopoczucie będzie się u nas utrzymywać.

Jak się wyciszyć?Kto powinien zadbać o wyciszenie?

Wyciszenie to coś, co powinno znaleźć się w harmonogramie dnia każdego człowieka. Niestety, nie zawsze tak jest. Wiele osób bagatelizuje swoją potrzebę odpoczynku i zamiast tego skupia się na nowych zadaniach czy sprawach do załatwienia. Nie można ukryć, że nie jest to korzystne podejście. Brak wytchnienia może bowiem doprowadzić do przykrych konsekwencji. Muszą mieć to na uwadze przede wszystkim osoby, które na co dzień zmagają się z przewlekłym stresem, przepracowaniem, traumą czy też dużą odpowiedzialnością. One szczególnie powinny zadbać o to, aby mieć chwilę przerwy. Często okazuje się, że odpoczynek to właśnie coś, czego potrzebują i co może pomóc rozwiązać ich problem.

Medytacja

Jedna z najpopularniejszych form wyciszania się to zdecydowanie medytacja. Warto pamiętać o tym, że to technika, która posiada długą i bogatą historię. Już od lat wykorzystywana jest do tego, aby uspokoić myśli i się odprężyć. Medytację możemy wykonywać w różnych porach dnia. Ważne jednak, abyśmy robili to w miejscu, w którym czujemy się bezpiecznie – dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam się zrelaksować. Medytacja opiera się na pracy z oddechem, który podczas sesji wykorzystujemy świadomie i śledzimy go. Dzięki temu nasz organizm dostaje sygnał, że może się odprężyć i wyciszyć. Medytacja umożliwi nam skonfrontowanie się z myślami, a także odpuszczenie ich. To wspaniały sposób, aby zakończyć dzień i pozbyć się jakichkolwiek niechcianych przemyśleń czy odczuć.

Aktywność fizyczna

Niektórych może zaskoczyć fakt, że aktywność fizyczna również pozwala się wyciszyć. Taka jest jednak prawda – ruszając się, dotleniamy organizm, a także wspieramy produkcję hormonów odpowiedzialnych za szczęście i dobre samopoczucie. Jednocześnie możemy wyładować stres i napięcie. Ćwicząc, możemy odciąć się i na moment zapomnieć o wszystkim innym. Zwróćmy jedynie uwagę na fakt, aby dopasować ćwiczenia do danej pory dnia. Pod wieczór nie wykonujmy intensywnych, energicznych treningów, które mogłyby nas niepotrzebnie rozbudzić. Zamiast tego postawmy na praktykę jogi, podczas której będziemy mogli i dobrze się rozciągnąć, i zrelaksować.

Uziemianie – na czym polega?

Skuteczny sposób na wyciszenie się to tzw. uziemienie. Termin ten obejmuje wszelkie czynności, które zakładają przebywanie wśród natury. Pomagają one zwiększyć naszą więź z ziemią, a do tego są wspaniałą alternatywą dla ekranów smartfonów. Uziemienie uczy nas bycia obecnym i cieszenia się z tego, co mamy. Możemy wykonać je poprzez chodzenie boso po trawie – zapewnimy w sobie w ten sposób naturalne, pozytywne bodźce, które wzbudzą w nas radość. Równie ciekawym zajęciem będzie oglądanie ciągle zmieniającej się przyrody zza okna.

Komfortowy wypoczynek

Wyciszenie się to wspaniała czynność, która niesie ze sobą wiele korzyści. Możemy zauważyć je na przykładzie naszego wypoczynku. Relaksując się i uziemiając przed zaśnięciem, możemy ukoić nasze nerwy, powstrzymać niepotrzebne myśli i po prostu się odprężyć. To znacząco skraca czas zasypiania. Ważne, aby wiedziały o tym osoby zmagające się z problemami ze snem. Wyciszenie się spowoduje ponadto, że jakość naszego snu będzie lepsza, a my będziemy budzić się wypoczęci i pełni energii. Podobne działanie zauważymy na skutek korzystania z materaca Hilding Dance, który gwarantuje niezwykle komfortowe podłoże snu. Dzięki niemu możemy w pełni pozbyć się napięcia zgromadzonego w naszym ciele. Zapewniamy ponadto wspaniałe podparcie dla naszego kręgosłupa. Inne materace o równie przydatnych właściwościach znajdziemy na stronie www.hilding.pl. Warto się o to zatroszczyć, ponieważ sen odgrywa niezwykle istotną rolę w zapewnianiu nam dobrego samopoczucia.

Dzięki wyciszeniu jesteśmy w stanie utrzymać nasze emocje na wodzy i skutecznie się zrelaksować. To niezwykle ważna umiejętność, która może pomóc nam w codziennym życiu. Wyciszenie się pozwoli nam zachować zdrową równowagę, dzięki której będziemy mogli w pełni cieszyć się życiem!