Internet jest nieodłączną częścią życia ogromnej części naszego społeczeństwa. Wykorzystywany jest w przeróżnych celach, a jego ciągły rozwój sprawia, że coraz trudniejsze jest w tym aspekcie zachowanie umiaru i rozwagi. Jakich zasad warto przestrzegać, aby nie przekraczać rozsądnych ilości czasu spędzanych w internecie? Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas bycia online?

Ochrona danych i prywatności, czyli bezpieczeństwo online

Cyberprzestępczość rozwija się na szeroką skalę. Wirusy komputerowe, hakerzy i złośliwe oprogramowania naruszają prywatność i wykorzystują prywatne dane. Jednym z największych niebezpieczeństw jest kradzież tożsamości. Problem ten często wiąże się z niezwykle dotkliwymi skutkami prawnymi i finansowymi. Zdarza się też, że w zupełnie nieświadomy sposób pewne dane ulegają rozpowszechnieniu.

Jednak nie znaczy to, że sieć musi być pełna realnych niebezpieczeństw. Stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa można ograniczyć ryzyko wystąpienia problemów praktycznie do zera. Przede wszystkim, duże znaczenie ma systematyczne aktualizowanie oprogramowania i korzystania z programów antywirusowych. Kluczowe jest też uważne korzystanie z internetu, a przede wszystkim nieotwieranie podejrzanych wiadomości i linków. Wszystkie wykorzystywane hasła powinny być jak najsilniejsze. Obecnie poleca się też kilkuetapową weryfikację. Pod żadnym pozorem nie należy świadomie udostępniać żadnych informacji osobistych, ani wchodzić w zażyłe relacje z nieznanymi, praktycznie anonimowymi osobami.

Dane osobowe w sieci w świetle prawa

W Polsce zagadnienia związane z cyfryzacją i dostępem do internetu są regulowane w oparciu o unijne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych. Dokument ten definiuje dane osobowe, jak informacje pozwalające na jednoznaczne zidentyfikowanie danej osoby fizycznej. Są to m.in. numer telefony, PESEL, czy adres e-mail. Dane tego typu są nie tylko udostępniane przez użytkowników, ale również gromadzone automatycznie. Doskonały przykład to chociażby adresy IP.

Istnieje szereg obowiązków administratorów danych osobowych, z którymi bezpośrednio skorelowane są prawa osób fizycznych.

  • Zarządzanie czasem online - bezpieczeństwo i dobre samopoczucie w sieciKażdy administrator danych musi posiadać zgodę osoby, której te dane dotyczą, na ich przetwarzanie.
  • Przez administratora danych osobowych powinny być zapewniane wszelkie środki pozwalające na ochronę wrażliwych informacji. Nie może dochodzić do sytuacji udostępniania dostępu do nich osobom nieuprawnionym.
  • Wszelkie sytuacje związane z naruszeniem danych osobowych powinny być zgłaszane wyznaczonym organom oraz właścicielom tych danych.
  • Każda osoba fizyczna ma prawo żądać dostępu do przechowywanych danych oraz udzielania informacji do czego dane są wykorzystywane.
  • Istnieje też prawo do wyrażenia sprzeciwu związanego z niechęcią do przechowywania danych osobowych w określonych celach.
  • Każdy administrator danych osobowych ma obowiązek jednoznacznego wskazania podmiotów mających dostęp do informacji dotyczących konkretnej osoby.

Skuteczne strategie zarządzania czasem

Pierwsza kwestia związana z zarządzaniem czasem online to skonstruowanie zdrowego schematu dnia. Codziennie należy przeznaczać minimum 8 godzin na sen na wygodnym materacu – np. takim, jak Hilding Breva. Jest to szansa dla organizmu na regenerację i utrwalenie pracy nad nawykami wykonanej w ciągu dnia. Posiłki powinny być regularne, a każdego dnia warto przeznaczyć kilkadziesiąt minut na aktywność fizyczną. Wszystko to bierze udział w regulowaniu rytmu dobowego i utrzymywaniu energii i motywacji na stałym poziomie. Zmęczenie uniemożliwia efektywną naukę zarządzania czasem.

Aby korzystanie z sieci było bezpieczne i zdrowe, warto wyznaczyć sobie limit czasowy określający maksymalną ilość minut czy godzin, które mogą zostać spędzone przy komputerze czy smartfonie. Wszelkie kroki zapobiegające nadmiernemu korzystaniu z internetu mają sens! Nadużywanie urządzeń elektronicznych (a w szczególności korzystanie z social mediów) może mieć negatywne skutki i widocznie odbić się na stanie zdrowia psychicznego i fizycznego. Harmonogramy, plany, tworzenie przerw i wyciszanie powiadomień – wszystko to ułatwia zarządzanie czasem. Nie należy jednak zagospodarowywać każdej chwili w ciągu dnia! Potrzebna jest bowiem przestrzeń nie tylko na pracę i aktywność, ale również na przestrzeń i wypoczynek.

Uzależnienie i hejt – jak im przeciwdziałać?

Nieustanne wystawienie na wyidealizowany obraz rzeczywistości to jeden z czynników wpływających na szkodliwość nadmiernego korzystania z social mediów i innych źródeł internetowych. Kolejny negatywny aspekt to hejt i przemoc psychiczna, które są wszechobecne w internecie. Wiele osób w wyniku zazdrości i zawiści intencjonalnie rani innych emocjonalnie. Warto mieć wówczas na uwadze to, że najskuteczniejszą bronią jest ignorowanie wypowiedzi tego typu. Wystarczy zgłosić hejt i zablokować autora krzywdzącej wypowiedzi. Wchodzenie w dyskusje często jest zbędne i niepotrzebnie przedłuża konfilkt – jednocześnie wcale nie prowadząc do rozwiązania sytuacji. Przeciwdziałaniem hejtowi i uzależnieniu od internetu zajmują się różne organizacje, a także influencerzy. Tworzą oni kampanie społeczne, które promują zdrowe zwyczaje związane z korzystaniem z komputera, a także podkreślają jak ważny jest wzajemny szacunek – nie tylko w realnym życiu, ale również w funkcjonowaniu online.

Aby zadbać o profilaktykę przed uzależnieniem i uleganiu krytyce hejterów, warto zadbać o swój dobrostan i nauczyć się konstruktywnych metod rozładowywania emocji. Ważne jest zdrowe jedzenie i wysypianie się – w dobrze wyposażonej sypialni, np. w akcesoria od marki www.hilding.pl. Są to czynniki będące źródłem energii i motywacji. Umiejętność, która może poprawić samopoczucie podczas korzystania z internetu to wyłapywanie zniekształceń myślenia i zastępowanie nieprawdziwych przekonań tymi zdrowymi.

W dzisiejszych czasach wyobrażenie sobie życia bez internetu jest praktycznie niemożliwe. Warto pamiętać, że sieć to źródło zarówno dobra, jak i zła. Aby czerpać z niej jak najwięcej korzyści warto zachowywać umiar oraz rozważnie podchodzić do wszelkich informacji.