Podejmując decyzję o zakupie nowego materace większość z nas staje przed trudnym wyborem, na jaki dokładnie rodzaj się zdecydować. Materac pełni w naszym życiu bardzo ważną funkcję, zapewniając nam wygodę i spokojny sen. Jednym z najpopularniejszych typów wybieranych od lat przez spore grono klientów jest materac piankowy. Czym charakteryzuje się ten rodzaj? Jaki wkład do niego wybrać? Co jest największą zaletą materaców piankowych?

Zakup odpowiedniego materaca nie jest łatwym zadaniem. Tego typu produkt powinien być bowiem dobrany według indywidualnych potrzeb, ale i oczekiwań. Aby nie żałować później dokonanej transakcji warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, dzięki którym zwiększymy prawdopodobieństwo udanego wyboru.

Jak materac wpływa na sen?

Wygodny materac to przede wszystkim jeden z głównych czynników wpływających na udany odpoczynek. Odpowiednio długi i jakościowo sen sprawi, że na co dzień będziemy czuć się pełni energii, motywacji i gotowości do działania. Regeneracja naszego organizmu powoduje także, że stajemy się bardziej produktywni w życiu zawodowym, ale i osobistym, co znacznie poprawia nasze samopoczucie i ogólne spełnienie. Wpływ na to, czy obudzimy się wypoczęci i będziemy mieli siłę, aby zmierzyć się z nadchodzącym dniem ma w szczególności to, czy posiadamy komfortowe miejsce do spania.

Wybór materaca – co trzeba wiedzieć

Hilding - materace piankoweChoć wiele osób nie do końca zdaje sobie z tego sprawę, materac jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdemu domu czy mieszkania. W łóżku spędzamy ponad jedną trzecią doby, dlatego tak ważne jest to, aby materac, na którym leżymy był dostosowany do naszego ciała i odciążał mięśnie oraz kręgosłup. W ciągu dnia narażamy bowiem nasz szkielet na ogromny wysiłek, niezależnie od tego, czy pracujemy fizycznie, czy też przesiadujemy godzinami w biurze. Jednym ze sposobów, aby uniknąć bólu i w przyszłości problemów zdrowotnych jest nabycie materaca piankowego.

Materac piankowy – co to za materac?

Materace piankowe są jednym z najpopularniejszych rodzajów wybieranych przez klientów. Przed wyborem konkretnego modelu warto zastanowić się nad jego budową. Pianka do materaca może mieć bowiem różny skład, a co za tym idzie w odmienny sposób reagować na nacisk ciała osoby leżącej. Jaki materac piankowy wybrać, aby być zadowolonym z zakupu?
Rodzaje materacy piankowych?

Materac piankowy można podzielić na kilka typów według zastosowanej w nim pianki. Biorąc pod uwagę to kryterium pianka na materac może być między innymi lateksowa, termoelastyczna lub wysokoelastyczna. Każdy z rodzajów ma swoje charakterystyczne cechy oraz jest adresowany do nieco innej grupy użytkowników. Poniżej pokrótce wyjaśniamy, jakie cechy posiada każdy z rodzajów.

a) Materace termoelastyczne

Pianka termoelastyczna charakteryzuje się niezwykłą plastycznością. Nie bez powodu mówi się o zbudowanych z niej materacach, że “pamiętają” one kształt ciała właściciela, ponieważ pianka układa się w taki sposób, że jest w stanie dosłownie dopasować się do sylwetki osoby leżącej. Ponadto, cechą szczególną tego typu wypełnienia jest to, iż na jego kształt wpływa nie tylko siła nacisku, ale także temperatura – powierzchnia materaca mięknie w momencie przeniknięcia do jego wnętrza ciepła. Z tego powodu materace termoelastyczne to jeden z głównych elementów wyposażenia wielu placówek medycznych, w których przyjmowani są pacjenci po urazach ortopedycznych. Materac ten jest zalecany również kobietom w ciąży.

b) Materace lateksowe

Materac z naturalną pianką lateksową jest bardzo miękki i elastyczny, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do ciała osoby na nim leżącej. Jego dużą zaletą jest to, iż z uwagi na charakter wypełnienia posiada dużą liczbę punktów podparcia, co skutkuje możliwością całkowitej regeneracji stawów, mięśni oraz kręgosłupa. Ogromnym atutem tych materaców jest także to, że czysty lateks jest materiałem antyalergicznym i likwidującym patogeny. Poza tym, materace lateksowe cechuje o wiele niższa temperatura, niż pozostałe rodzaje, a to zdecydowanie poprawia jakość snu.

c) Materace wysokoelastyczne

Ten rodzaj natomiast jest świetnym rozwiązaniem do większych łóżek, na przykład małżeńskich. Materace wysokoelastyczne są bardzo sprężyste, dzięki czemu nie przenoszą drgań, a zastosowany w nich typ pianki zapewnia dobrą wentylację, szczególnie w upalne noce. Materace wysokoelastyczne przynoszą ukojenie całemu ciału, a w szczególności zabezpieczają kręgosłup podczas snu.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar materacy piankowych?

Jaki rozmiar materaca piankowego? Przede wszystkim wymiary powinny być dostosowane zarówno na naszej wysokości, jak i wymiarów samego łóżka. Co do zasady, powinno wybierać się materace o minimum dwadzieścia-trzydzieści centymetrów dłuższe niż wzrost osoby, która będzie z niego korzystać. Niezależnie od rodzaju czy modelu, wybierając materac piankowy warto postawić na wysoką jakość, a więc sprawdzonego producenta takiego jak między innymi marka Hilding, której na przestrzeni lat zaufało wielu zadowolonych klientów.

Dla kogo materace piankowe będą najlepszym wyborem?

To rodzaj idealny dla większości osób. Oczywiście wiele zależy od osobistych preferencji i potrzeb, ale materace piankowe nie bez powodu od lat cieszą się tak dużą popularnością. Do ich największych zalet można zaliczyć plastyczność, wygodę, dostosowywanie się do ciała osoby leżącej, a także sporą wytrzymałość. Kto powinien spać na materacu piankowym i gdzie można go kupić w Opolu? Jak już wspomniano, materac ten można polecić dosłownie każdemu, a przed wyborem najlepiej porównać jak najwięcej modeli dostępnych w sklepie stacjonarnym, lub – co jest obecnie lepszym rozwiązaniem – w internetowym z dostawą do domu. W razie pytań lub jakichkolwiek wątpliwości warto zwrócić się do sprzedawcy lub działu obsługi klienta. Wybór materaców piankowych jest na tyle duży, że każdy znajdzie model spełniający wymagania.