Rozmowa to fundamentalny element udanej relacji. Pozwala ona ją pogłębiać, a tym samym lepiej poznawać drugą osobę. Okazuje się jednak, że nie każdy z nas potrafi otwarcie i jasno wymieniać się słowami. Podczas gdy innym rozmowa przychodzi naturalnie i znalezienie interesującego tematu nie stanowi problemu, niektórzy mogą mieć trudności z inicjacją i podtrzymaniem konwersacji. Szczególnie kłopotliwe w tych czasach mogą być small talki, czyli z pozoru niezobowiązujące pogawędki, a w rzeczywistości pełniące istotną rolę w budowaniu relacji międzyludzkich. Czym dokładnie jest small talk i jak go prowadzić?

Czym jest small talk?

Small talk to sztuka prowadzenia lekkiej rozmowy na bardzo ogólne tematy, takie jak pogoda, hobby czy aktualne wydarzenia. Jest to niezobowiązujący rodzaj konwersacji, który nie wymaga głębokich przemyśleń i analizy, a pozwala na tworzenie pozytywnej atmosfery. Służy więc wyłącznie nawiązaniu pewnego kontaktu i budowaniu relacji międzyludzkiej. Najczęściej ma miejsce w przestrzeni publicznej, np. podczas zakupów czy jazdy autobusem. Rozmowa nierzadko nawiązuje się z przypadku i pozwala rozładować napięcie sytuacji, przykładowo jeśli niechcący na kogoś wpadliśmy. Jednakże small talk jest nie tyle istotny w formie nieformalnej, o ile w sferze zawodowej. Nasze umiejętności prowadzenia rozmowy mogą być ważne dla potencjalnego pracodawcy czy interesariuszy.

Znaczenie small talk w życiu codziennym

Small talk, czyli sztuka prowadzenia rozmowyChoć mogłoby się wydawać, że small talk to nieznaczący element zawierania kontaktów, to jednak w rzeczywistości jego znaczenie może być o wiele większe. Tak naprawdę jest to pierwszy krok do głębszej komunikacji, która może przynieść obfite owoce. Dzięki umiejętności prowadzenia małej rozmowy jesteśmy w stanie lepiej poznać swojego rozmówcę, a nawet otworzyć sobie drogę na nowe możliwości. Dlatego też small talk jest tak ważny w sferze zawodowej. Podczas rozmowy toczy się bowiem nie tylko wymiana informacji, ale także nieświadoma ocena przez druga osobę naszych cech. W ten sposób tworzymy fundament pod dalszą, bardziej znaczącą rozmowę. Small talk może też pełnić różnorodne funkcje w różnych kulturach. Mieszkańcom krajów anglosaskich rozmowa przychodzi znacznie naturalniej niż przykładowo Polakom. Jest ona istotna, pozwala budować pozytywną atmosferę oraz uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Jak efektywnie prowadzić small talk?

Pewnie większości z nas wydaje się również, że umiejętność prowadzenia small talku jest banalna i przychodzi z łatwością, ale w realnym świecie okazuje się, iż często tak niestety nie jest. Dlatego też określa się nią mianem sztuki – niekiedy wymaga ona czasu i zaangażowania, aby faktycznie móc naturalnie i swobodnie podtrzymywać rozmowę. W small talku przede wszystkim ważne jest to, aby zadawać pytania oraz okazywać zainteresowanie drugą osobą. Rozmowa powinna być dwukierunkowa, więc nie zapominajmy też o tym, żeby dzielić się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami. Nie bagatelizujmy także wypowiedzi drugiej strony – uważne słuchanie oraz obecność w konwersacji są tutaj kluczowymi elementami. W ten sposób pokazujemy, że szanujemy rozmówcę i jesteśmy zainteresowani tym, co ma do powiedzenia. Small talk stanowi również nierzadko wymianę komplementów, które pozwalają utrzymać pozytywną atmosferę. Małe pochwały sprawią, że nasz rozmówca czuje się dobrze i chce kontynuować z nami rozmowę. Przy tym nie zapominajmy również o tym, aby być życzliwym i przyjaznym. Unikajmy więc negatywnych komentarzy czy narzekania. W pewnych tematach warto też zachować obiektywizm, lecz w ogólnej mierze lepiej unikać kontrowersyjnych zagadnień, które mogą prowadzić do sprzeczności i poróżnienia poglądów. Takie ryzyko w szczególności istnieje podczas poruszania tematu aktualnych wydarzeń, np. wyborów do rady miasta. Nigdy bowiem nie wiemy, czyim zwolennikiem jest nasz rozmówca. Nawet jeśli my będziemy mieć dobre intencje, nie jesteśmy w stanie powiedzieć tego samego o drugiej stronie. Kluczem do sukcesu jest więc budowanie przyjemnej atmosfery i taktowne zachowanie.

Natomiast w kwestii zdrowego snu niewątpliwie kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego materaca. Jak jednak dobrać dla siebie idealny model? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby i preferencje. Dobrym rozwiązaniem będzie także wizyta w jednym z salonów w Opole, w których nie brakuje doskonałych materaców dla regenerującego snu.

O czym rozmawiać podczas small talk?

Pozostaje zatem pytanie, na jakie tematy warto w ogóle rozmawiać podczas prowadzenia small talku? W jak bezpieczny i miły sposób przeprowadzić niezobowiązującą pogawędkę? Oczywiście pierwsza na myśl przychodzi nam pogoda – to temat, który zazwyczaj rozpoczyna większość rozmów. Choć dla wielu pewnie wydaje się on być banalnym rozwiązaniem, to faktycznie stanowi doskonały wstęp do dalszej konwersacji. Rozmowy nie zaczynajmy z kolei od trudnych i mało optymistycznych tematów, takich jak choroby, tragedie i poglądy polityczne. Czasem najlepiej w ogóle ich unikać, zwłaszcza jeśli nie znamy drugiej osoby. Bezpiecznymi zagadnieniami będą także: ulubione filmy i seriale, książki, hobby, podróże, wydarzenia kulturalne, kuchnia, sport, muzyka czy zwierzęta domowe. Dlatego też dla sztuki prowadzenia small talku może być istotna wiedza ogólna oraz obycie w bieżących wydarzeniach światowych, krajowych i lokalnych. Z kolei gdy pojawia się temat, który nie do końca jest nam znany lub w ogóle nie mieliśmy z nim do czynienia, pozwólmy, aby nasz rozmówca nam go wyjaśnił. Starajmy się wykazać zainteresowanie lub łagodnie przejdźmy do bardziej sprzyjającego nam zagadnienia. Anegdotki oraz drobne doświadczenia z życia również są mile widziane dla small talku. Jeśli nasz partner w rozmowie opowiada o ostatniej podróży, śmiało możemy podzielić się własną historią, jeśli akurat byliśmy w tym samym miejscu lub chcemy podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Jakich tematów lepiej unikać?

Jakich tematów z kolei warto unikać? Wszystkich kontrowersyjnych, które mogą prowadzić do tworzenia się napięcia, a nawet złości. Przede wszystkim należy tutaj wymienić politykę – ze względu na różnorodność poglądów może ona szybko przekształcić przyjazną rozmowę w spór. Niebezpiecznym tematem może być również religia, finanse, choroby i problemy zdrowotne oraz plotki. Rozmawianie o innych ludziach w ich nieobecności może być źle odbierane i uznane przez druga stronę za niestosowne.

Sztuka prowadzenia small talku jest zatem naprawdę istotnym narzędziem społecznym dla budowania owocnych relacji międzyludzkich. Poza tym zapewnia ona nam duże możliwości nie tylko w życiu osobistym, ale także zawodowym. Doskonalenie tej umiejętności może więc przynieść wiele korzyści oraz sprawiać, że zawieranie nowych kontaktów stanie się znacznie łatwiejsze.