Każdy z nas posiada pewien indywidualny schemat dnia. Większość tych dni jest do siebie bardzo podobnych, ponieważ z reguły codziennie wykonujemy te same czynności. Takie zjawisko nazywamy rutyną, w której oprócz podstawowych czynności ludzkich możemy wyróżnić także osobiste nawyki i przyzwyczajenia. Jednakże czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki wpływ mają one na nasze życie i zdrowie? Jak się okazuje, jest on dosyć znaczny, a w tym artykule dowiesz się, jak Twoje codzienne nawyki wpływają na stan Twojej skóry.

Codzienna pielęgnacja skóry

Zasadnicze pytanie dotyczące kwestii zdrowej skóry brzmi, czy w ogóle w jakikolwiek sposób ją pielęgnujesz lub zwracasz uwagę na czynniki, które mogą jej zaszkodzić? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, zmierzasz w dobrym kierunku ku uzyskaniu promiennej cery. Każdy z nas powinien bowiem wyrobić u siebie nawyk pielęgnowania swojej skóry oraz wprowadzić do codziennej rutyny kilka dodatkowych istotnych kroków. Na pierwszym miejscu kwalifikuje się wieczorna pielęgnacja skóry twarzy. Ma ona najważniejsze znaczenie w całym procesie dbania o swoją cerę, gdyż skupia się na jej oczyszczaniu i przygotowaniu do nocnej regeneracji. Dlatego też nie warto pomijać tego kroku podczas wieczornej rutyny, skoro naprawdę chcemy cieszyć się zdrową skórą. Ponadto nawet najlepsze kosmetyki mogą okazać się nieskuteczne, jeżeli nie przykładasz się do prawidłowej wieczornej pielęgnacji twarzy. W swojej rutynie nie pomijaj także porannej pielęgnacji, która zapewnia ochronę skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi w ciągu całego dnia. W tym celu stosuj przede wszystkim kremy z filtrem przeciwsłonecznym, nie tylko podczas słonecznych i ciepłych dni, ale także jesienią i zimą. Odpowiednio dobrane produkty oraz właściwa pielęgnacja pomogą Ci utrzymać blask i zdrowy wygląd skóry. Warto o tym pamiętać i dbać o swoją cerę każdego dnia. Na stronie https://kobietaizdrowie.com.pl/ znajdziesz zresztą więcej wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji oraz dbania o skórę.

Twoje codzienne nawyki a zdrowa skóraOdpowiednia dieta i nawodnienie

Czy wiesz, że ilość wypitej wody w ciągu dnia ma znaczący wpływ na kondycję Twojej skóry? Wiele badań wykazuje, iż częste nawadnianie swojego organizmu może przyczynić się do zwiększenia nawilżenia skóry nawet o kilkanaście procent. Zatem warto pić wodę, bynajmniej dla lepszego wyglądu Twojej skóry. Prawidłowe nawodnienie naszego organizmu (czyli spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie) spowoduje również, że cera odzyska jędrność, elastyczność oraz zostanie zachowana naturalna bariera ochronna skóry. Jeśli pijesz zdecydowanie za małą ilość wody w ciągu dnia, warto szybko zmienić u siebie ten nawyk. Odczuwanie pragnienia oraz częste sięganie po wodę powinno występować samoistnie. Z początku możesz mieć trudności z zapamiętaniem o regularnym piciu wody, jednakże wraz z czasem zaczniesz sobie o nim przypominać. Ciekawym rozwiązaniem są aplikacje dostępne do pobrania na telefon, które regularnie sygnalizują o porze nawodnienia. Jeśli należysz do osób, które nie przepadają jednak za smakiem wody, możesz śmiało urozmaicić ją o świeże owoce, miętę lub wyciśnięty sok z cytryny. Ważną kwestię stanowi również sposób odżywiania się. Jednakże warto wiedzieć, że nie trzeba od razu przechodzić na restrykcyjną dietę, aby móc cieszyć się zdrową i promienną skórą. Na początek wystarczy zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności i pozbyć się nawyku ciągłego sięgania po słodycze czy słone przekąski. Zamiast tego zapewnij sobie stały dostęp do świeżych warzyw i owoców – z nich w zasadzie możesz korzystać bez limitu, gdyż zawierają wiele treściwych składników odżywczych i charakteryzują się niską kalorycznością.

Zdrowy sen

Jednym z najistotniejszych czynników, o którym mało się mówi, a który ma duży wpływ na stan Twojej skóry jest zdrowy sen. To, w jaki sposób i jak długo śpisz ma ogromne znaczenie w kwestii zachowania promiennej cery. Dlatego też warto już dziś zwrócić nieco więcej uwagi na ten aspekt. Podczas snu dochodzi bowiem w naszym organizmie do wielu istotnych procesów odpowiedzialnych za jego regenerację. Zwiększą się również między innymi przepływ krwi w skórze, co nadaje jej zdrowy blask. Jednakże aby te wszystkie ważne procesy mogły nastąpić, trzeba samodzielnie zadbać o to, aby nasz sen był odpowiednio długi oraz głęboki. W tym celu warto także spojrzeć na otoczenie i warunki, w których wypoczywamy, a w szczególności na wyposażenie naszego łóżka. Wybierz zatem dla siebie odpowiedni materac oraz wygodne poduszki, które zapewnią Tobie najwyższy poziom komfortu podczas snu. Na stronie https://abcsnu.pl/ z pewnością znajdziesz wiele produktów, które będą w stanie spełnić wszystkie Twoje oczekiwania. Ponadto warto wyrobić u siebie nawyk regularnego wietrzenia swojej sypialni. Dzięki przewietrzeniu pomieszczenia, w którym wypoczywasz, dostarczasz swojemu organizmowi dawki świeżego powietrza oraz niezbędnego tlenu, które ułatwiają zasypianie i poprawiają jakość Twojego snu. Dobrym rozwiązaniem będzie także odłożenie telefonu na co najmniej pół godziny przed snem, gdyż emitowane przez niego światło niebieskie rozbudza umysł. Pamiętaj – zdrowy sen to zdrowa skóra! Jeśli Twój wypoczynek nie jest odpowiednio treściwy, nie dziw się, że ciągle nosisz cienie pod oczami.

Uzależnienia

Duży wpływ na stan naszej cery mają także uzależnienia, a w szczególności palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu. Przede wszystkim w znacznym stopniu przyczyniają się one do szybszego starzenia się skóry. Nikotyna oraz alkohol niszczą włókna kolagenu oraz elastyny, czyli dwóch ważnych składników naszego organizmu. Oprócz tego, stosowanie używek prowadzi do rozwoju problemów mikrokrążenia, a w konsekwencji do pojawienia się specyficznego fioletowo-szarego odcienia skóry. Następuje także trwałe rozszerzenie naczyń włosowatych. Te wszystkie procesy wywołują znaczne zmiany w wyglądzie naszej skóry. Dlatego też z łatwością można rozpoznać to, czy ktoś regularnie pije alkohol lub pali papierosy. Chcąc cieszyć się zdrową skórą, należy jak najszybciej wyjść z uzależnienia. Każdy chce przecież być jak najdłużej młody oraz piękny. Co więcej, palenie i alkohol zwiększają wrażliwość naszej skóry na promieniowanie ultrafioletowe, przez co dochodzi do fotouszkodzeń w komórkach organizmu. Te wszystkie “niepozorne” zmiany można w rzeczywistości zobaczyć gołym okiem.

Myślenie, że nasze codzienne działania oraz nawyki nie mają żadnego wpływu na zdrowie skóry, jest definitywnie niepoprawne. W zasadzie można by wymienić o wiele więcej czynników odpowiedzialnych za kondycję cery, z którymi spotykamy się każdego dnia. Jednakże te wyżej wymienione zdecydowanie najistotniejsze znaczenie w kwestii zachowania zdrowej skóry. Przestrzegając więc podanych zasad oraz rezygnując z pewnych przyzwyczajeń, jesteśmy w stanie cieszyć się naprawdę nieskazitelną oraz promienną cerą.

Przeczytaj także: