Codzienność bywa stresująca, dlatego chętnie decydujemy się na różne wyjazdy, na których możemy się zrelaksować i odciąć od martwiących nas spraw. Tym lepiej, jeśli taki wyjazd pomaga nam się odprężyć, a do tego przynosi nam korzyści zdrowotne. Właśnie tak jest w przypadku pobytu w termach! Sprawdź, dlaczego termy to świetna opcja!

Co wyróżnia baseny termalne?

Termy to cudowne miejsce, które co roku chętnie odwiedza wiele osób. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z ich korzystnych właściwości. Często nie wiedzą nawet, czym tak właściwie się charakteryzują. Warto wiedzieć, że termy to zestaw basenów, w których woda zawiera wiele minerałów i związków chemicznych, które mają dobroczynne działanie na nasz organizm. W wodach termalnych znajdują się takie składniki jak:

  • potas,
  • żelazo,
  • krzem,
  • chrom,
  • wapń,
  • magnez.

Oprócz tego występuje też tam lit, selen, siarka, czy sód, której ilość jest zdecydowanie największa. Co więcej, woda ta pozyskiwana jest z podziemnych źródeł, dzięki czemu jest w pełni naturalna i bezpieczna. Wyróżnia się wysoką temperaturą, która może liczyć od 20 do 90 stopni Celsjusza. Powinniśmy mieć na uwadze to, że właściciele term mają obowiązek podania informacji, jakie substancje i w jakim stężeniu są dostępne w ich basenach. Na podstawie tego możemy wybrać odpowiedni dla nas obiekt.

Pobyt w termach - jakie ma korzyści zdrowotne?Co daje nam pobyt w termach?

Nie można ukryć, że pobyt w termach to same korzyści. Wody termalne, z racji tego, że zawierają cenne minerały i składniki, mają zbawienne działanie na nasz organizm. Ich moc wynika z wysokiej temperatury, która wywołuje konkretne efekty w naszym ciele. Wówczas naczynia krwionośne się rozszerzają, tkanki stają się lepiej ukrwione, ciśnienie się obniża, a cała praca układu krwionośnego zdecydowanie się poprawia. Mogą ponadto zmniejszyć stany zapalne i obrzęki. Będzie to dobra wiadomość dla tych, którzy cierpią na choroby reumatyczne. Woda termalna jest świetnym sposobem na zminimalizowanie bólu, a także usprawnienie stawów. Okazuje się, że może również obniżyć poziom niekorzystnych dla nas składników, jak na przykład cholesterol czy glukoza. Przyczynia się też do regulacji gospodarki hormonalnej. Co ciekawe, nawet polepsza przemianę materii! Termy to cudowna opcja przede wszystkim dla osób zmagających się z problemami lub chorobami skóry. Przyspieszają proces regeneracji, dzięki czemu skóra przy okazji staje się bardziej jędrna, nawilżona i odżywiona. Nie można pominąć roli, jaką wody termalne odgrywają w łagodzeniu stresu. Wynika to z tego, że pomagają one zminimalizować działanie kortyzolu w naszym ciele – jest to hormon odpowiedzialny za poczucie niepokoju. U osób, które doświadczają przewlekłego stresu, poziom kortyzolu jest wysoki nawet w codziennych, znajomych sytuacjach. Wizyta w termach może temu zapobiec. Wpływa korzystnie na cały układ nerwowy, reguluje tętno, a także umożliwia pełne odprężenie.

Dla kogo pobyt w termach?

Z pozytywnych właściwości term skorzystać może każdy. Świetnie sprawdzają się jako część profilaktyki przed różnymi dolegliwościami. Mogą być też sposobem na to, aby po prostu wypocząć i miło spędzić czas. Wodę termalną możemy też użyć do poprawy wyglądu naszego ciała czy skóry. Warto jednak mieć na uwadze, że wizyta w termach w niektórych przypadkach może być ważnym elementem procesu leczenia czy rehabilitacji. Mowa tu o osobach, które przeszły przez urazy, schorzenia ortopedyczne lub cierpią na choroby reumatyczne. Ból kręgosłupa czy karku zdecydowanie powinien skłonić nas do odwiedzenia basenów termalnych. Podobnie jest w przypadku osób, które przeszły przez ciężką chorobę i ich odporność jest obniżona. Woda termalna pozwoli im wrócić do normy. Dolegliwości na tle psychicznym również mogą być wskazaniem do udania się na termy. Nerwica, bezsenność, przewlekły stres – odprężenie się w basenach termalnych pomoże nam rozprawić się z tymi dolegliwościami. Mimo że działanie term jest dobroczynne i korzystne dla naszego organizmu, są przypadki, w których nie powinniśmy z ich korzystać. Zanim zorganizujemy wyjazd na termy, upewnijmy się, czy nie należymy do grupy z przeciwwskazaniami. Znajdą się tu osoby z niewydolnością krążenia oraz zapaleniem wątroby i trzustki. Termy nie powinny odwiedzać też kobiety w ciąży i te, które karmią piersią.

Gdzie na termy?

Jeśli poszukamy, przekonamy się, że w Polsce jest wiele obiektów, które posiadają baseny termalne. Oczywiście, każdy z nich może oferować inne warunki. Jeśli chcemy mieć pewność, że będziemy zadowoleni, wybierzmy termy cieszące się największą popularnością. Tak możemy powiedzieć o miejscach znajdujących się na południu Polski. Całe przeżycie staje się jeszcze przyjemniejsze, jako że otaczają nas tam wspaniałe górskie krajobrazy. Możemy liczyć na to, wybierając termy w Szaflarach, Białce Tatrzańskiej czy Bukowinie.

Jak zadbać o siebie po pobycie na termach?

Jeden wyjazd nie wystarczy, aby w pełni poprawić swoje samopoczucie. Powinniśmy zadbać o to, aby na co dzień zapewnić sobie komfort i wygodę. Możemy to zrobić poprzez zainwestowanie w odpowiedni materac. On również da nam wsparcie w przypadku bólu kręgosłupa czy chorób stawów, a do tego pomoże nam się zrelaksować. Warto wiedzieć, że istnieją modele przeznaczone specjalnie dla osób zmagających się z ortopedycznymi dolegliwościami. Informacje o takich produktach dostarcza http://ortopedyczny-materac.pl/. Kiedy już zaznajomimy się z ich właściwościami i pozytywnym działaniem, możemy zakupić nasz własny model w sklepie https://hilding.pl/ lub https://abcsnu.pl/.

Termy to wspaniały pomysł na wyjazd. Nie ma wątpliwości, że dzięki niemu się odprężymy, zrelaksujemy i zregenerujemy, a do tego możemy liczyć na korzyści zdrowotne. Kiedy następnym razem będziemy planować krótki wypad, koniecznie weźmy termy pod uwagę!

Materiał partnera abcsnu.pl