Dzielenie sypialni z rodzeństwem nie jest łatwe, zwłaszcza w przypadku odmiennych gustów. Z jednej strony współdzielenie pokoju może nauczyć dzieci odpowiedzialności oraz niezależności, jednak w wielu sytuacjach kończy się konfliktami czy kłótnią. Problemy te mogą pojawiać się nie tylko u dzieci w tym samym wieku, ale także w przypadku, gdy jedno jest sporo starsze od drugiego. W tym artykule dowiemy się, jak zorganizować pokój dla rodzeństwa w taki sposób, aby nawet niewielka przestrzeń odpowiadała na potrzeby użytkowników.

Strefy w pokoju dla rodzeństwa

Podstawą każdego pokoju dla rodzeństwa są jasno wydzielone strefy. W ten sposób każde dziecko jest w stanie rozpoznać swoją część pokoju, a także wie, do czego one służą. Mówi się tutaj o trzech podstawowych podziałach. A co się do nich zalicza?

Strefa do nauki

Ta część pokoju nie musi być duża. Obejmuje przede wszystkim dwa osobne biurka lub jedno dwustronne, ergonomiczny fotel oraz regał na książki, wyprawkę szkolną oraz inne akcesoria potrzebne do nauki. Zadbajmy tutaj o dobre oświetlenie i wygodę, gdyż dzieci w wieku szkolnym poświęcają dużo czasu na naukę. Warto również zainwestować także w tablicę korkową na notatki lub pomalowane ściany farbą tablicową.

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?Strefa do zabawy lub strefa do relaksu

Strefa do zabawy przeznaczona jest głównie dla mniejszych dzieci. Uwzględnia komfortowe miejsce do zabawy, zabawki oraz miejsce na ich schowanie. W ten sposób możemy również zadbać porządek w domu – w końcu wszystko ma swoje miejsce. Strefa do relaksu przeznaczona jest głównie dla nastolatków. Tutaj mogą się oni zrelaksować, odpocząć lub spędzić miło czas ze znajomymi.

Strefa do spania

Najważniejsza strefa w całym pokoju dla rodzeństwa. To właśnie w tym miejscu nasze dzieci są w stanie wypocząć po dniu pełnym nauki i zabawy. Skupiamy się tutaj głównie na łóżku, które powinno być idealnie dopasowane do swojego użytkownika. W ten sposób zagwarantuje zdrowy i spokojny wypoczynek. Jest to niezwykle ważne, gdyż to wpływa on na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia.

Niezbędne meble w pokoju dla rodzeństwa

Pokój dla rodzeństwa powinien być jak najbardziej funkcjonalny. Uwzględniamy tutaj przede wszystkim szafę na ubrania. Zazwyczaj się to jeden z najbardziej nieporęcznych mebli, jednak nie można się bez niej obejść. Jednak świetnie sprawdzi się do podziału przestrzeni! Warto także zainwestować w regał – najlepiej dwustronny, który oddzieli od siebie rodzeństwo, a jednocześnie nie będzie zabierał cennego światła. Oprócz nie zapominajmy o szafce nocnej czy półkach! Inną kwestią są dodatki, które również pomogą podzielić przestrzeń, a także wnętrzu charakteru. Możemy tutaj pobawić an zasłony, dywany, plakaty czy elementy związane z aktualnymi zainteresowaniami jednej, jak i drugiej pociechy.

Łóżko piętrowe jako idealna propozycja do pokoju dla rodzeństwa?

Nie ma co ukrywać – łóżko dla rodzeństwa mówi być na tyle duże, aby zagwarantować dostatecznie dużo miejsca, a jednocześnie mogło się zmieścić w sypialni. Na rynku https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Rodzaje-lozek-i-ich-charakterystyka znajdziemy wiele różnych modeli, które mogą sprawdzić się w pokoju dziecięcym. Oczywiście klasyczne łóżko w dwóch egzemplarzach to idealna propozycja, jednak nie zawsze mamy w pokoju tyle miejsca. Innym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe, które ma wiele różnych zalet. Przede wszystkim pozwala na większą ergonomię i wolną przestrzeń – w końcu można ją przeznaczyć na inne strefy, jak np. strefę do zabawy czy do spania! Musimy również uważać, gdyż rozwiązanie to wiąże się z ryzykiem obrażeń. Dlatego warto upewnić się, że drabinki są stabilne i dzieci się na nich nie poślizgną. Sprawdźmy także, czy barierki na górnej koi zostały solidnie zamocowane. A o czym jeszcze powinniśmy pamiętać przy komponowaniu wykonanego łóżka?

Jak skomponować komfortowe łóżko?

Sama rama łóżka to nie wszystko, gdyż składa się ono z licznych akcesoriów sypialnianych, które są w stanie zagwarantować zdrowy sen. Uwzględniając osobiste preferencje użytkownika, jesteśmy w stanie stworzyć komorowe łóżko. A oto pięć kroków, które w tym pomogą!

Krok pierwszy – materac

Na współczesnym rynku znajdziemy wiele produktów do spania, w tym wysokiej jakości materace https://abcsnu.pl/36-materace-90×200. Gwarantują one dziecku zdrowy i komfortowy wypoczynek, gdyż są w stanie niemalże idealnie dopasować się do ich anatomicznych kształtów ciała.

Krok drugi – poduszka

Jedno z ważniejszych akcesoriów sypialnianych, które znajduje się w łóżko naszych dzieci. Odpowiada za właściwe wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków czy kręgosłupa w odcinku szyjnym. Aby było to możliwe, należy przede wszystkim uwzględnić właściwą wysokość, twardość oraz rodzaj wypełnienia.

Krok trzeci – kołdra

Kołdra to element łóżka, który odpowiada przede wszystkim za właściwy komfort termiczny w czasie snu. W sklepie internetowym https://abcsnu.pl/ znajdziemy modele na każdą porę roku, przez co dziecko nie będzie narażone na przegrzanie czy wychłodzenie.

Sypialnia dziecięca to miejsce, w którym można nie tylko spać czy uczyć się, ale także dobrze się bawić! Uwzględniając wszystkie najważniejsze czynniki – w tym podział na trzy strefy oraz komfortowe łóżko zagwarantujemy dziecku prawidłowy rozwój.