Laptopy to urządzenia, które są chętnie wykorzystywane zarówno przez osoby młode, jak i starsze. Ma wiele praktycznych zastosowań, a większość z nich wynika z faktu, iż możemy go przenieść. Gotujemy obiad? Obejrzyjmy przy okazji odcinek serialu! Nie chcemy już siedzieć i pracować przy biurku? Udajmy się do łóżka! Część z nas na pewno chociaż raz wzięła urządzenie to do łóżka, by zająć się swoimi obowiązkami lub rozerwać się. Jednak – jak z niego korzystać w tym miejscu? Oto kilka przydatnych wskazówek!

Najważniejsze wskazówki dotyczące korzystania z laptopa w łóżku

Łóżko to miejsce, w którym coraz większa część z nas korzysta z laptopa. Niestety, w wielu sytuacjach kończy się to nadwyrężonymi plecami oraz szyją, a także napięciowym bólem głowy. Zatem, jak używać laptopa, aby było dobrze? Oto kilka wskazówek co robić, a czego unikać!

Pozycja siedząca krzyżowa

Większość z nas lubi siedzieć ze skrzyżowanymi nogami, mając przed sobą laptopa. Kończy się to nieprawidłowym przepływem krwi w kierunku nóg oraz bólem szyi czy pleców. Co więcej, przyczynia się to do nadwyrężenia mięśni, a także stawów.

Leżenie w łóżku

Alternatywą siedzenia jest położenie się. Wówczas najlepiej położyć laptopa na podniesionych kolanach, które będą wówczas podpórką. Pozycja ta nie powoduje zmęczenia szyi, jednak pamiętajmy, aby umieścić z tyłu głowy poduszkę. Umieszczenie jej pod odpowiednim kątem pozwoli uniknąć niepotrzebnych spięć i bólu.

Jak korzystać z laptopa w łóżku?Oświetlenie

Laptop może mieć wpływ na nasz wzrok, jeśli nie zadbamy o odpowiednie oświetlenie. Unikajmy zatem zbyt ciemnych pomieszczeń lub świateł odbijających się od ekranu. Jeśli żadna alternatywa nie wchodzi w grę, to zastanówmy się nad ekranem antyodblaskowym.

Przerwa na rozciąganie

Niezależnie od tego, czy przed laptopem siedzimy, czy leżymy – warto po pewnym czasie się rozciągnąć. Obowiązkiem jest wykonywanie ćwiczeń rozciągających, gdy poczujemy ból. Pozwoli to na przywrócenie właściwego przepływu krwi lub rozruszanie mięśni.

Podstawka lub biurko na laptopa

Najważniejszą kwestią, o której na szczęście coraz większa część z nas zdaje sobie sprawę. Podstawka na laptopa to absolutny must have, jeśli chcemy pracować w łóżku. Zapobiegnie to przygarbionym plecom czy bólom mięśni, a także przegrzaniu laptopa, co ma korzystny wpływ na jego żywotność.

Jak zwiększyć długość życia laptopa?

Inwestując w dobrego laptopa, z pewnością chcemy, aby posłużył nam jak najdłużej. W tym celu warto zapoznać się z podstawowymi zasadami dbania o niego. Obejmują one kilka kwestii, w tym niespożywanie posiłków przy nim. Dlaczego? W wielu sytuacjach dokładne wyczyszczenie klawiatury sprzętu po jedzeniu jest niemalże niewykonalne – nawet przy użyciu sprężonego powietrza. Niektórzy z nas mają pecha i zaleją urządzenie, a to prosta droga do niepotrzebnej i drogiej wizyty w serwisie. Inną kwestią jest regularne czyszczenie. Obejmuje ono przedmuchanie klawiatury, wyczyszczenie matrycy czy też obudowy. W tym celu używa się środków przeznaczonych do elektroniki. Warto o tym pamiętać, gdyż np. płyn do mycia okien może na dłuższą metę okazać się szkodliwy. Cenną wskazówką dla osób podróżujących z laptopem jest to, że należy zadbać o jego bezpieczne przenoszenie. Mowa tutaj o transporcie, np. z domu do pracy, kawiarni czy na uczelnię. Odpowiednie etui oraz torba może pomóc nam uniknąć mechanicznych uszkodzeń. Warto również wiedzieć, że należy chwilę odczekać, jeśli laptop był na mrozie lub w wysokiej temperaturze, np. latem. Wówczas potrzebuje on chwili, w temperaturze pokojowej bez uruchamiania. W wielu sytuacjach to właśnie przegrzanie prowadzi do ostatecznego uśmiercenia urządzenia. Dlatego warto zapewnić mu odpowiednią wentylację – tym bardziej, jeśli korzystamy z niego w łóżku i kładziemy na kołdrę! Inne kwestie są związane z:

  • posiadaniem antywirusa – pozwala na ochronę przed zainfekowaniem komputera czy uszkodzeniem plików, a także korzystnie wpływa na właściwą pracę urządzenia,
  • aktualizacja systemu i oprogramowania – ważna czynność, która może zapobiec lukom w oprogramowaniu, a tym samym utracie haseł lub uszkodzeniom,
  • dbanie o żywotność baterii – praca bezprzewodowa to zdecydowana zaleta każdego laptopa, jednak bateria nie jest długowieczna, więc warto o nią odpowiednio zadbać!

Dlaczego warto liczyć godziny spędzane przed laptopem?

Laptop to z pewnością wygodne rozwiązanie dla każdego z nas. Możemy pracować, uczyć się, rozwijać czy mieć swoje źródło rozrywki praktycznie wszędzie, gdzie pójdziemy. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że w pewnym momencie minuty zmieniają się w godziny, a my nie czujemy się aż tak dobrze, jak na początku? Wynika to ze zmęczenia oczu oraz ta samą pozycją przez zbyt długi czas. Warto zatem pamiętać o tym, aby w pewnym momencie powiedzieć sobie stop i zrobić przerwę lub zająć się czymś innym. Inną kwestią jest korzystanie z laptopa w godzinach wieczornych. To, co na nim robimy, wówczas odbija się na jakości naszego snu. Niezależnie od tego, czy pracujemy, czytamy coś lub oglądamy serial – ekran laptopa emituje światło niebieskie, które przyczynia się w późniejszym czasie do trudności z zasypianiem. Wynika to z zaburzenia wydzielania melatoniny. Oprócz tego szybko mijający czas sprawia, że nasza godzina mija błyskawicznie i nagle jest druga w nocy. Takie postępowanie może prowadzić do zaburzenia rytmu dobowego, a także odczuwalnego zmęczenia w ciągu dnia. Warto zatem odłożyć laptopa na godzinę przed położeniem się do łóżka, zainwestować w dobry materac od pisania i po prostu zdrowo się wyspać!

Obecnie łóżko służy nam nie tylko od spania. Coraz więcej osób spędza w nim czas w ciągu dnia – ucząc się, pracując czy oglądając seriale. Większość z tych czynności wiąże się z używaniem laptopa. Warto zatem pamiętać o najważniejszych zasadach korzystania z niego w łóżku, a także zadbać o to, aby służył nam jak najdłużej!

Przeczytaj także: