Relacja partnerska to z jednej strony doskonałe, przepełnione miłością doświadczenie, a z drugiej kwestia, która wymaga zaangażowania obu stron. Aby stworzyć, dojrzały, długotrwały związek, trzeba kierować się pewnymi, kluczowymi zasadami. Oczywiście istotne jest tutaj uczucie, ale poza nim szereg czynników składa się na powodzenie relacji oraz szczęście obu partnerów. Związek ma szansę przetrwać próbę czasu tylko wtedy, gdy podejmujemy odpowiednie działania wzmacniające więź. Oto kilka najistotniejszych zasad, o których warto pamiętać w dojrzałej relacji partnerskiej.
Szczerość wobec partnera
Żadnej relacji nie jesteśmy w stanie zbudować na kłamstwie. Dojrzały związek to ten, w którym partnerzy są wobec siebie szczerzy i nie zatajają nawet najbardziej przykrych wiadomości. Chodzi przecież o to, aby umieć swobodnie i szczęśliwe żyć w zgodzie z samym sobą. Jeśli ukrywamy pewne fakty przed drugą połówką, często gnębią nas wyrzuty sumienia, a prawda prędzej czy później i tak wychodzi na jaw. Szczerość to fundament do zaufania oraz spokojnego związku, w którym nie musimy o nic podejrzewać swojego partnera. Jednocześnie jednak powinniśmy być otwarci na jego odmienne zdanie i różne poglądy. Prawda i obiektywne fakty często są mylone z opiniami. Musimy zaakceptować to, że druga połówka może inaczej postrzegać pewne wydarzenia oraz kwestie. Ważne jest, abyśmy szczerze ze sobą rozmawiali, nawet jeśli posiadamy odmienną ocenę sytuacji.
Efektywna komunikacja jako podstawa każdej relacji
Dojrzała relacja opiera się również na efektywnej komunikacji, czyli na częstych rozmowach, w których obie strony wysłuchają swoich opinii. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zamiatać problemów pod dywan, a wszystkie kwestie poruszać wspólnie, aby w końcu znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie. Bez rozmowy nie ma nic. Komunikacja to klucz do poznania potrzeb partnera. Istotna jest także ta niewerbalna, czyli gesty, spojrzenia, a nawet wymowna cisza. Pamiętajmy jednak, że obie typy komunikacji nie zawsze idą w parze. Nasze usta mogą mówić jedno, a ciało wyrażać coś zupełnie innego. W ten sposób możemy też dowiedzieć się, czy partner kłamie i jest wobec nas uczciwy. Komunikacja umożliwia przekazanie naszych emocji, lecz ważne jest to, aby być świadomym swoich odczuć, nie zarzucać nic pochopnie drugiej osobie oraz szanować jej granice. W rozmowie nie powinniśmy uciekać od trudnych tematów. Cisza może być znacznie bardziej krzywdząca niż komunikacja, w której musimy przyznać się do błędu lub poznajemy przykrą prawdę. Unikanie rozmowy prowadzi do frustracji oraz nieporozumień, a to ostatecznie może zakończyć się rozpadem związku.
Szacunek
Każdy z nas oczekuje, że będzie traktowany z szacunkiem. Dlatego też sami powinniśmy obdarzyć nim swoją drugą połówkę. Oznacza to, że obie strony mają prawo do samodzielnych decyzji, własnych zainteresowań, czasu wyłącznie dla siebie oraz relacji poza związkiem. Pod żadnym pozorem nie należy zmieniać poglądów i cech swojego partnera, a w każdym razie nie na siłę. Zachowując szacunek, możemy delikatnie zasugerować swojej ukochanej lub ukochanemu, że pewien aspekt w ich wyglądzie czy osobowości nam nie odpowiada. Decyzja, co z tym komunikatem ta osoba zrobi, należy wyłącznie do niej. W dojrzałym związku nie ma miejsca na wątpliwości odnośnie swojego partnera. Jeśli po wielu latach nadal nie traktuje on nas z szacunkiem, nie możemy oczekiwać, że magicznie się to zmieni.
Dopasowanie łóżkowe
Nie wszyscy przywiązują dużą wagę do sfery seksualnej, ale problem może pojawić się wówczas, gdy nasz partner posiada znacznie większe libido lub upodobania, które dla nas są nie do przyjęcia. Dopasowanie łóżkowe w dojrzałej relacji to już dość poważna kwestia i może ona znacznie wpływać na wspólną codzienność. Aby partnerzy mogli cieszyć się sobą, muszą porozmawiać o swoich oczekiwaniach, preferencjach, granicach i fantazjach. W związku istotne jest ustalenie kompromisów dla satysfakcji obu stron. Bez dopasowania łóżkowego ciężko jest się dogadać również poza sypialnią. Wiedząc, że nie jesteśmy w stanie spełnić swoich intymnych potrzeb, często zaczynamy zauważać inne gorsze strony relacji.
Z kolei aranżując swoje łóżko, nie powinniśmy zapominać o wygodnym materacu, dopasowanym do preferencji obu użytkowników. Produkty od Fit.4.Sleep, które dostaniemy m.in. w salonach w Opole, z pewnością zapewnią nam regenerujący wypoczynek!
Wsparcie i wyrozumiałość
Związek to relacja, w której partnerzy pomagają sobie i się wspierają. Codzienne życie może być piękne, ale nikt nie powiedział, że od razu jest łatwe. Jeśli druga połówka nas nie zauważa, nie wykonuje w naszą stronę żadnych gestów, czujemy się samotni, choć fizycznie znajduje się od razu obok. Partnerzy powinni być dla siebie oparcie, zarówno w chwilach sukcesu, jak i porażki. Wsparcie emocjonalne, a także praktyczna pomoc, chociażby w codziennych obowiązkach, sprawia, że obie strony czują się docenione oraz kochane. Pamiętajmy, iż związek nie jest rywalizacją – to relacja, w której działamy jako zespół, a tym samym wspólnie pokonujemy trudności. Bez tego troska pozostaje tylko dobrym życzeniem. Równie istotna jest wyrozumiałość. Nie zapominajmy, że każdy z nas posiada dobre i złe cechy oraz mamy prawo do popełniania drobnych błędów. Świadomość własnych niedoskonałości pozwala być bardziej wyrozumiałym wobec innych osób. Pomyślmy, czy chcielibyśmy, aby partner wytykał każde nasze najmniejsze potknięcie? Zamiast tego powinien nas wspierać, co jest niezwykle budujące i przybliża nas do osiągnięcia sukcesu.
Pokora i umiejętność powiedzenia “przepraszam”
Wchodząc w dojrzały związek, każdy z nas powinien również odpowiedzieć sobie na pytanie: czy umiem przyznać się do błędu oraz powiedzieć “przepraszam”? Nie jesteśmy doskonali i niekiedy musimy wyrazić skruchę, aby relacja pozostała jakościowa dla obu stron. Pokoro oznacza naszą gotowość do poniesienia odpowiedzialności, a także zdolność spojrzenia na sytuację z perspektywy drugiej osoby. To, jak partnerzy radzą sobie w trudnych chwilach, świadczy o ich dojrzałości. Przepraszania to również akt odwagi, który może wzmocnić związek, a jednocześnie budować zaufanie oraz szacunek.
Dojrzały związek to wynik ciągłej pracy obu partnerów. Zadaniem każdego z nas jest troska o drugą połówkę, zwracanie uwagi na jej potrzeby, a jednocześnie pielęgnowanie własnej osoby oraz doskonalenie słabych stron. Dojrzałość w związku to umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami w sposób konstruktywny. W relacji mają miejsce wzloty i upadki, ale nie oznacza to, że jest ona mniej jakościowa. Wszystko zależy od tego, jakie działania podejmują w swoją stronę partnerzy.
Przeczytaj także: Poradnik dla alergików – jaki materac wybrać?