Przyczyny braku apetytu bywają bardzo różne – za ten stan mogą odpowiadać zarówno krótkotrwałe, drobne dolegliwości, jak i poważniejsze schorzenia. Jeśli zaburzenia łaknienia utrzymują się przez dłuższy czas, powinno to wzbudzić naszą czujność. Warto wtedy zastanowić się nad źródłem problemu, aby skutecznie go rozwiązać. Dowiedz się, z czego może wynikać brak apetytu.
Czynniki psychosomatyczne
Warto pamiętać o tym, że brak apetytu może mieć także podłoże psychiczne. Stres, przewlekłe zmęczenie, napięcie emocjonalne czy niepokój często negatywnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego, rozregulowując jego prawidłową pracę. Wywołują nieprzyjemne uczucie ściskania w żołądku czy osłabiają perystaltykę jelit. Podwyższony poziom kortyzolu oraz adrenaliny w końcu prowadzi też do zahamowania uczucia głodu przez organizm. W skrajnych przypadkach może stać się to przyczyną zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja czy bulimia. Depresja również przyczynia się do pogorszenia łaknienia – osoby, które zmagają się z tą chorobą, tracą zainteresowanie jedzeniem i zapominają o jego spożywaniu. Oprócz tego doświadczają silnej apatii i bezsilności, która uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. U chorych na depresję, jak i u tych, którzy na co dzień zmagają się z silnym stresem, często dochodzi do dużego spadku masy ciała.
Wspomniane czynniki psychosomatyczne nie tylko osłabiają apetyt, ale i wzbudzają wiele innych nieprzyjemnych dolegliwości. Mowa tu przede wszystkim o zaburzeniach snu, które utrudniają pełne zregenerowanie się organizmu. Brak odpowiedniego wypoczynku powoduje, że czujemy ciągłe zmęczenie, a do tego brakuje nam energii i motywacji do zrobienia czegokolwiek. Warto wtedy zatroszczyć się o swój komfort i stworzyć takie otoczenie snu, w którym będziemy mogli swobodnie się odprężyć. W tym celu zainwestujmy w taki materac, dzięki któremu zredukujemy napięcie mięśniowe i zapewnimy sobie wysoki poziom wygody. Modele o takim działaniu znajdziemy między innymi w sklepie stacjonarnym Opole.
Przeziębienie lub grypa
Jednym z najczęstszych powodów utraty apetytu są infekcje wirusowe lub bakteryjne. Wynika to z tego, że podczas choroby organizm koncentruje się na walce ze szkodliwymi drobnoustrojami, na skutek czego procesy trawienne schodzą na dalszy plan. Dodatkowe objawy, takie jak gorączka, mogą jeszcze bardziej wpływać na zmniejszenie chęci do jedzenia. W takich przypadkach apetyt najczęściej wraca po ustąpieniu objawów choroby, gdy organizm poradzi sobie już z przeciwciałami. Przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, czyli gardła, krtani bądź zatok, pojawiają się ponadto zaburzenia odczuwania smaku oraz zapachu. One również mogą ograniczyć naszą chęć do jedzenia, jako że nie jesteśmy w stanie w pełni wtedy cieszyć się doznaniami smakowymi.
Brak apetytu a choroby przewlekłe
Przyczyną długotrwałego braku apetytu najczęściej są choroby przewlekłe. Mogą być to schorzenia na tle endokrynologicznym, takie jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Zaburzenia łaknienia bywają również objawem chorób nowotworowych. Tutaj istotną rolę odgrywa sposób leczenia, ponieważ chemioterapia czy radioterapia mogą potęgować brak ochoty na jedzenie. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ prowadzi to do szybkiej utraty masy ciała, niedożywienia i szybszego wyniszczenia organizmu.
Problemy z układem pokarmowym
Osoby, które zmagają się z chorobami układu pokarmowego, często uskarżają się na brak apetytu. Oprócz tego cierpią z powodu biegunek, wymiotów, zgagi czy bólów w nadbrzuszu. Dyskomfort nasila się szczególnie po posiłkach, dlatego z czasem chorzy zaczynają unikać częstego jedzenia. Dzieje się tak w przypadku schorzeń jak choroba wrzodowa żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy czy zespół jelita drażliwego.
Przyjmowanie leków
Nie można również zapominać o tym, jak regularne przyjmowanie leków wpływa na nasz apetyt. Niektóre antybiotyki, leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, a także środki stosowane w leczeniu nadciśnienia czy nowotworów, mogą powodować zmniejszenie łaknienia. Wtedy warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać inny sposób leczenia lub przepisze nam coś, co złagodzi nieprzyjemne skutki uboczne.
Jak odżywiać się przy braku apetytu?
Chociaż brak apetytu powoduje, że nawet najbardziej smakowita potrawa nie będzie wydawać nam się zachęcająca, wciąż musimy pamiętać o tym, aby regularnie się odżywiać. Warto przede wszystkim zadbać o regularność posiłków oraz spożywanie lekkostrawnych, ale wartościowych produktów bogatych w witaminy i minerały. Pomocne może być włączenie do diety ziół i przypraw, takich jak imbir, mięta, koper włoski czy kurkuma, które pobudzają trawienie, a do tego urozmaicają potrawę. Unikajmy nadmiernego jedzenia słodyczy, które nie zawierają w sobie żadnych wartości odżywczych i szybko zmniejszają apetyt. Zwróćmy uwagę na to, aby porcje nie były zbyt duże – lepiej będzie jeść częściej, ale mniej.
Aktywność fizyczna również odgrywa istotną rolę w regulacji i pobudzeniu łaknienia. Lekkie ćwiczenia czy nawet krótkie spacery mogą pobudzić metabolizm i poprawić apetyt. Ważne jest też unikanie nadmiernego stresu – każdego dnia postarajmy się znaleźć czas na odpoczynek i regenerację.
Brak apetytu może mieć różne przyczyny – od przeziębienia, chorób przewlekłych, przez stres i depresję, aż po nieodpowiedni styl życia i nawyki żywieniowe. Na szczęście zmiana diety oraz zdrowy tryb życia mogą przyczynić się do skutecznej poprawy łaknienia. Jeśli jednak problem nie ustępuje, warto wtedy skonsultować się ze specjalistą, aby uniknąć pojawienia się poważniejszych dolegliwości zdrowotnych.
Przeczytaj także: Sennik wąż ugryzienie — co oznacza sen o ugryzieniu węża?