Czy nasze pociechy powinny spać na takich samych poduszkach jak dorośli, czy jednak warto jest wybierać modele przystosowane do ich wieku? Zapraszamy do lektury!

Jaka powinna być poduszka dla dziecka? 

Zacznijmy od tego, od którego momentu dziecko w ogóle powinno spać na poduszce, ponieważ zrezygnować powinniśmy z nich na przykład w przypadku niemowląt. Zakłada się, że pojawić powinna się ona w łóżeczkach naszych maluszków dopiero w momencie ukończenia 2. roku życia, ponieważ wystąpić mogą, w innym przypadku, problemy z oddychaniem. Na co zwrócić uwagę wybierając pierwszą poduszkę? Ważne, aby była ona wykonana z hipoalergicznych materiałów, które nie będą powodować takich niepożądanych reakcji, jak kaszel, katar czy łzawienie oczu, a także objawów skórnych. Ważny jest też rozmiar, ponieważ za duża może być przyczyną rozwijania się u dzieci wad postawy, dlatego koniecznie musimy przywiązać dużą wagę do tego, jaki model kupimy.

Jak jeszcze zadbać o sen malucha?

Poduszka dziecięca - jakie posiada właściwości?Sen jest bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o prawidłowy rozwój naszych dzieci. Powiedzieliśmy już sobie, dlaczego ważny jest dobór odpowiedniej poduszki i na co zwracać uwagę przy jej zakupie. Pamiętajmy też, że istotną rolę pełni materac. Nie może być on za miękki, ponieważ może powodować problemy związane z prawidłowym wykształcaniem się kręgosłupa. Lepiej jest wybrać model trochę twardszy, ponieważ nasze dzieci rosną w mgnieniu oka! A co z kołdrą? Czy kołdry z pierza będą dobrą opcją dla naszych dzieci? Sprawdzą się one dla starszych pociech, które nie mierzą się z żadnymi reakcjami alergicznymi, dla maluszków lepiej jest z kolei wybierać te z wypełnieniem syntetycznym. Kiedy nasze dziecko wyrośnie już z klasycznych łóżeczek dziecięcych, pamiętajmy, żeby wybrać odpowiedni stelaż, taki jak chociażby stelaże Materasso.

Dlaczego sen u dzieci jest ważny? 

Pamiętajmy, że sen w przypadku naszych dzieci jest jeszcze ważniejszych, niż u dorosłych. To właśnie w czasie nocnego wypoczynku maluchy się rozwijają, rosną. Wtedy też utrwalają się zdobyte w ciągu całego dnia informacje. Dodajmy, że niewyspane maluchy będą bardziej rozdrażnione, skłonne do płaczu, co przecież przełoży się też na samopoczucie rodziców. Dlatego właśnie bardzo istotne jest, aby zadbać o warunki, jakie panują zarówno w sypialni, gdzie nasi najmłodsi śpią, lecz też w samym łóżku. Koniecznie też wspomnijmy, ile dzieci powinny spać. Zależne jest to od wieku, w jakim aktualnie się znajduje. W przypadku niemowląt jest to nawet 16-17 godzin w ciągu doby. Przedszkolaki do około 13 godzin na dobę – z czasem wskazana potrzeba się zmniejsza.

Pamiętajmy, że sen ma bardzo ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego właśnie obowiązkowo musimy zrobić wszystko, aby zapewnić jego najwyższą jakość najmłodszym!