Urządzanie sypialni polega na stworzeniu komfortowego wnętrza, które będzie tworzyło relaksującą atmosferę. W ten sposób na pewno umożliwia nam odpoczynek po ciężkim dniu. Jednak musimy tutaj zwrócić uwagę nie tylko na sam wystrój, ale także łóżko. To właśnie ono odpowiada za zdrowy i spokojny sen. Warto tutaj zainteresować się poduszką do spania, która dostępna jest w kilku rodzajach. Zatem, czym się charakteryzują oraz na czym polega ich wybór? 

Poduszka do spania – rodzaje

Poduszka do spania umożliwia prawidłowe wsparcie górnych partii ciała, do których zalicza się głowa, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy modele różniące się między sobą rodzajem wypełnienia? Z uwagi na to, warto wiedzieć, czym się one charakteryzują.

Poduszka naturalna 

Poduszka do spania - rodzajeOdznacza się ona wykorzystaniem naturalnego wypełnienia, które może bazować na, np. wełnie, puchu czy pierzu. Zapewniają one wsparcie dla kręgosłupa szyjnego w czasie snu i są wygodne. Świetnie pochłaniają wilgoć i wyróżniają się prawidłową cyrkulacją powietrza. Warto jednak zaznaczyć, że mają również kilka wad. Przede wszystkim mogą wywoływać alergie, ulegać spłaszczaniu oraz wymagają profesjonalnego czyszczenia.

Poduszka syntetyczna 

Tego rodzaju produkt w swoim wnętrzu zawiera materiały syntetyczne, takie jak włókna poliestrowe. Poduszka syntetyczna stanowi bezpieczną alternatywę dla alergików, gdyż z uwagi na wykazane zewnątrz materiały, nie wywołuje reakcji alergicznych. Co więcej, wyróżnia się szczególną antyalergicznością, gdyż nie przyciąga kurzu oraz utrudnia rozwój bakterii wewnątrz.

Poduszka piankowa

Innowacyjnym rozwiązaniem dla niemalże każdego jest poduszka piankowa. Charakteryzuje się ona wykorzystaniem wewnątrz pianki, np. termoelastycznej lub lateksowej. Dzięki temu poduszka odznacza się niemalże idealnym dopasowaniem do anatomicznych kształtów głowy oraz kręgosłupa szyjnego. Oprócz tego wyróżnia się sprężystością i niesamowitą miękkością. Świetnie sprawdzi się w sypialni alergików oraz osób cierpiących na chroniczny ból kręgosłupa, sztywność karku czy bóle mięśni pleców.

Czym kierować się wybierając poduszkę do spania? 

Dobra poduszka do spania to taka, która zapewnia kątowy sen. Z uwagi na to, decydując się na wysokiej jakości model, należy wziąć pod uwagę:

  • twardość,
  • wielkość,
  • wysokość,
  • kształt,
  • wypełnienie,
  • pokrycie.

Nie zapominaj również, aby wyróżniała się ona wysoką przewiewność, gwarantująca odpowiednią cyrkulację powietrza i ułatwiająca prawidłowe odprowadzanie wilgoci.

Jak zwiększyć komfort wypoczynku? 

Poduszka do spania to nie jedyny element wyposażenia łóżka. Uwzględnić tutaj można również inne akcesoria sypialniane, do których zalicza się: prześcieradło i pościel do łóżka, a także wysokiej jakości materac do spania. To właśnie on stanowi podstawę zdrowego snu. Dlaczego? Nie każdy z nas zdaje sobie  z tego sprawę, ale dzięki unikalnej budowie oraz właściwościom, gwarantuje zdrowy sen. Jest to możliwe z uwagi na niemalże idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co możliwa jest stabilizacja kręgosłupa oraz sylwetki. Dzięki temu materac do spania odpowiada za regenerację mięśni, a także korzystne efekty zdrowego wypoczynku, do których zaliczyć można:

  • lepszy metabolizm,
  • większą odpornością,
  • prawidłową kondycją fizyczną i psychiczną.

Poduszka do spania to nie tylko dodatek, ale jeden z ważniejszych elementów wyposażenia łóżka. Tak naprawdę to od jej odpowiedniego dopasowania zależy komfort naszego wypoczynku oraz jego efektywność.