Materace pod wieloma względami różnią się od siebie, każdy rodzaj tego typu produktu posiada inne właściwości. Różnice wynikają przede wszystkim w wkładzie oraz wynikających z niego cech, dzięki którym dany model może być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jednak na rynku są również dostępne materace w dużej mierze uniwersalne – materace piankowe i materace lateksowe. Poznaj ich szczegółową specyfikację!

Materace piankowe – cechy

Do jednych z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej uniwersalnych materacy należą materace piankowe. Stworzono je nowoczesnymi metodami z innowacyjnej pianki, która odpowiada za liczne pozytywne właściwości. Zaliczyć do nich można doskonałe podparcie kręgosłupa, wrażenie otulenia, równomierne rozkładanie ciężaru ciała, higieniczność. Wiele cech wynika również z zastosowania specyficznych rodzajów pianek. Wśród nich można wyróżnić piankę termoelastyczną, która reaguje na temperaturę oraz nacisk ciała. W przyjemny sposób potrafi się dopasować do kształtów ciała użytkownika. Materace do spania bardzo często posiadają także piankę wysokoelastyczną – uniwersalny materiał odpowiadający za trwałość, odporność na odkształcanie i twardość. Wśród materacy piankowych znajduje się także materac lateksowy.

Materace lateksowe – cechy

Materace piankowe i lateksowe - czym się różnią?Materace lateksowy łączy wiele cech z materacem piankowym. Zapewniają podobny poziom wygody, stabilne podparcie dla kręgosłupa oraz są trwałe. Jednak materace lateksowe posiadają również swoje indywidualne cechy, do jakich należy wysoki poziomi higieniczności oraz antyalergiczność. Zastosowany we składzie wkładu, naturalnego pochodzenia surowiec, jakim jest mleczko kauczukowe odpowiada za właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne, dzięki którym wnętrze produktu skutecznie jest chronione przed gromadzeniem i rozwojem alergenów. Materace do łóżka z wkładem lateksowym są szczególnie polecane alergikom oraz osobom, którym zależy na podwyższonej wytrzymałości na eksploatację.

Czym się różnią materace piankowe od lateksowych?

Materac materacowi nierówny, tak samo jest w przypadku omawianych wyżej produktów. Jednak oprócz materiału użytego do stworzenia wkładu jest kilka cech, które w znaczny sposób odróżniają od siebie oba rodzaje materaców, a do nich należy:

  • waga – materac piankowy jest o wiele lżejszy od materaca lateksowego,
  • miękkość – wśród materacy piankowych znajdziemy modele bardzo miękkie, co może być trudniejsze w przypadku materacy lateksowych,
  • uczucie otulenia – jest ono wiele wyraźniej odczuwalne w materacu piankowym,
  • cena – materac lateksowy jest zazwyczaj droższy z uwagi na zastosowany we wkładzie surowiec.

Wybór materaca nie jest prostym zadaniem, jednak wahając się między materacem piankowym a lateksowym warto poznać dokładnie właściwości obu tych modeli. Szeroka oferta produktów pozwala każdemu na znalezienie czegoś dla siebie, a szereg korzystnych cech, jakie posiadają zarówno materace piankowe jak i lateksowe pozwalają na zdecydowanie, który model będzie odpowiedni dla konkretnego użytkownika.