Nie ma wątpliwości, że od pierwszych dni życia higiena odgrywa istotną rolę. Już w przypadku niemowlaka należy dbać o przestrzeganie czystości i stosowanie się do danych zasad. Dla młodych rodziców aspekt ten może stanowić jednak niemałe wyzwanie. Dowiedz się, jak kompleksowo zadbać o higienę swojej pociechy!

Jakie kosmetyki dla dzieci?

Zanim przystąpimy do dbania o higienę, powinniśmy upewnić się, czy kosmetyki, które zakupiliśmy, są odpowiednie dla naszego dziecka. W tym wypadku produkty powinny delikatne, bezpieczne i nieuczulające. Pamiętajmy, że i w tej sytuacji mniej znaczy więcej. Nadmiar kosmetyków zdecydowanie nie będzie dobrym pomysłem. Jeśli mamy do czynienia z niemowlakiem, tutaj wystarczy jedynie krem ochronny, łagodny żel oraz balsam do ciała. Gdy nasz malec podrośnie, wtedy możemy ponadto sięgnąć po szampon, krem przeciwsłoneczny czy dodatkowe kosmetyki.

Postawmy na artykuły o sprawdzonym działaniu. Aby być pewnym, że podjęliśmy dobrą decyzję, spójrzmy, czy wybrany przez nas kosmetyk posiada znak Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka czy Państwowego Zakładu Higieny. Widząc symbole tych instytucji, możemy odetchnąć z ulgą – oznacza to bowiem, że produkty są przeznaczone do użytkowania przez dzieci. W większości będą to artykuły hipoalergiczne, co czyni je bezpiecznymi dla każdego malca.

Higiena niemowlaka

Jak zadbać o higienę dziecka?Zajmowanie się niemowlakiem wiąże się z nauką wielu zasad i nowych czynności. Podobnie jest w przypadku higieny – tutaj również należy kierować się bezpiecznymi, sprawdzonymi metodami, dzięki którym nasze dziecko będzie się dobrze czuło. Kąpiel odbywa się w przeznaczonej do tego wanience, która odpowiada rozmiarom niemowlaka. Zwróćmy uwagę na to, aby dopasować odpowiednią temperaturę – nie powinna być ona niższa niż 37 stopni Celsjusza. Inaczej może dojść do przeziębienia. Dziecko należy czyścić delikatnie ręką. Możemy tutaj sięgnąć po łagodny żel myjący, który pomoże pozbyć się zabrudzeń. Zacznijmy od najczystszego miejsca i powoli przejdźmy do najbrudniejszego. Nie zapominajmy o tym, że kąpiel dla niemowlaka to coś zupełnie nowego – powinniśmy zatem unikać gwałtownych ruchów, które mogłyby wprawić dziecko w dyskomfort. Pamiętajmy o tym, że codzienna kąpiel w przypadku takiego malucha nie jest potrzebna – wystarczy zadbać o tę czynność parę razy w tygodniu.

Higiena przedszkolaka – nauka zasad

Co w przypadku starszego dziecka? Mogłoby się wydawać, że tutaj zadanie będzie znacznie łatwiejsze. Jednak nic bardziej mylnego! Taki przedszkolak często się buntuje i wcale nie chce stosować się do zasad czystości. Próbom ze strony rodzicom towarzyszy płacz i głośny sprzeciw, który może uczynić nawet tak prostą czynność, jak mycie zębów czymś niewykonalnym.

W tej sytuacji należy postawić na dobry sposób. Samo nakłanianie dziecka do zachowania czystości nie wystarczy – powinniśmy nauczyć go podstaw i pokazać, że higiena to coś niezwykle istotnego. Popracujmy nad tym, aby wyrobić u malca nawyk, dzięki któremu sam będzie wiedział, że musi zadbać o czystość. Świetnym sposobem na przekonanie dziecka do porannej bądź wieczornej toalety będzie wprowadzenie elementu zabawy. Kąpiel wcale nie będzie nudna, jeśli zainwestujemy w gumowe kaczuszki czy kule do kąpieli, które uczynią ten moment wyjątkowym. Dzięki takim rzeczom dziecko znajdzie rozrywkę w dbaniu o czystość. Często możemy natknąć się na kosmetyki dla dzieci, które posiadają wizerunek ich ulubionych postaci i bohaterów. Wybór takich produktów aniżeli postawienie na proste, neutralne artykuły również może pomóc nam odnieść sukces!

W nauce higieny istotna jest nie tylko zabawa, ale i wzorce, jakie same pokazujemy dziecku. To w końcu od rodziców maluchy uczą się najwięcej – powinniśmy zatem zadbać o naszą higienę równie mocno co o czystość dziecka. Pokazujmy, że nie jemy posiłku bez wcześniejszego umycia rąk, że czyścimy zęby zarówno rano, jak i wieczorem, że nie lekceważymy zasad higieny. Dzięki naszej postawie dziecko już od najmłodszych lat zrozumie, że zachowanie czystości jest istotne. Pomóc w tym mogą również wspólne rytuały – poranna i wieczorna toaleta powinny składać się z powtarzalnych, znajomych czynności, które malec będzie z czasem wykonywał automatycznie. Wbrew pozorom może to być wspaniały czas na nawiązanie bliższej więzi z dzieckiem – w przypadku wieczornej rutyny będziemy mogli wspólnie się zrelaksować i przygotować do snu.

Jak zadbać o higienę alergika?

Podobnie jak w przypadku dorosłych, tak u dzieci, które zmagają się z alergiami, musimy zachować szczególną ostrożność. Nie można zaprzeczyć, że alergicy potrzebują specjalnych rozwiązań, które pozwalają im normalnie funkcjonować. Jeśli zatem nasze dziecko cierpi na nieprzyjemną reakcję alergiczną z powodu jakiegoś alergenu, powinniśmy zadbać o to, aby mogło unikać tego czynnika. Dla osób, które są uczulone kurz, kołdra dla alergików sprawdzi się idealnie. Pomaga ona bowiem zminimalizować działanie drobnoustrojów i roztoczy, które mogłyby negatywnie wpływać na stan zdrowia naszego dziecka. Materiał, z którego jest wykonana, cechuje się korzystnymi właściwościami, takimi jak antybakteryjność czy antyalergiczność. To właśnie te elementy umożliwiają spokojny i komfortowy sen nawet alergikom!

Chcąc dodatkowo zatroszczyć się o higienę alergika, powinniśmy ponadto upewnić się, że regularnie sprzątamy i czyścimy pomieszczenie, w którym przebywa. Często wycierajmy kurze i odkurzajmy przestrzeń. Warto ponadto systematycznie zmieniać pościel, na której śpimy nasze dziecko – dzięki temu zapobiegniemy rozwijaniu się zanieczyszczeń. Nie ma wątpliwości, że te czynności wpłyną pozytywnie zarówno na higienę snu, jak i ogólną czystość naszej pociechy.

Higiena u dziecka to niezwykle ważny element rutyny. Nie powinniśmy pomijać ani porannej, ani wieczornej toalety, ponieważ to właśnie przestrzeganie czystości pozwala na uniknięcie odparzeń i utrzymanie skóry dziecka w dobrej kondycji. Wraz z wiekiem, musimy ponadto zwrócić uwagę na to, aby nauczyć dziecko samemu dbać o higienę – pokażmy mu, że to coś, co da się lubić!

Sprawdź ofertę na stronie sklepu Senna Materace!