Obecność czworonogów w naszym życiu pomaga rozładować stres, poprawia samopoczucie czy nawet stanowi jedną z form rehabilitacji lub terapii. Jednak statystyki wprost mówią, że zdecydowana większość właścicieli zwierząt domowych, a zwłaszcza psów i kotów pozwala im spać w łóżku. Tylko czy to jest dobre?

Czy spanie z pupilem w jednym łóżku ma jakieś zalety? 

Wielu z nas nie wyobraża sobie nie spędzać całej nocy w obecności ukochanego pupila. Nic dziwnego – spanie ze zwierzakiem ma wiele plusów. Przede wszystkim stanowi skuteczny sposób na walkę ze stresem oraz samotnością, która spotyka m.in. osoby mieszkające same. Czas ten pozwala także na zbudowanie wyjątkowej więzi i stanowi dowód wzajemnego zaufania. Nie można zapomnieć również o kwestiach bezpieczeństwa. Jak się okazuje, obecność zwierzaka, a zwłaszcza psa pozwala zasnąć bez żadnych obaw. Do innych korzyści z posiadania pupila zalicza się oczywiście częste przebywanie na zewnątrz, wzmożona aktywność fizyczna czy ogólne korzyści zdrowotne. Jednak, czy aby na pewno spędzenia całej nocy w jednym łóżku nie ma wad?

Czy obecność pupila w sypialni jest dobra?Zwierzęta domowe, a minusy spania z nimi w jednym łóżku

W celu zachowania równowagi, wiele sytuacji ma zarówno swoje pozytywne, jak i negatywne strony. Podobnie jest w przypadku obecności pupila w sypialni. Wśród wad zalicza się przede wszystkim kwestie higieniczne. Zarówno kot, jak i pies nie biorą kąpieli przed wskoczeniem do łóżka, przez co na sierści znajduje się wiele różnych, niepożądanych drobnoustrojów. Zarówno prześcieradło, jak i materac czy kołdra do spania mogą wówczas wywołać reakcje alergiczne, przyczynić się do infekcji czy zmian skórnych. Taka bliskość jest również niebezpieczna z uwagi na potencjalną obecność pcheł, wszy czy kleszczy, które pojawiają się nawet u najbardziej zadbanych zwierzaków. Innym mankamentem jest rozmiar pupila. O ile koty oraz małe psy idealnie mieszczą się w łóżku, dając nam odpowiednią ilość miejsca do wypoczynku, tak spanie z dużymi psami może być równoznaczne z walką o przestrzeń. Warto zatem zastanowić się nad tym, czy warto oraz jak ewentualnie zapobiec poszczególnym problemom.

Pupil w łóżku czy obok łóżka – która opcja jest lepsza? 

Spanie w jednym łóżku z pupilem jest kwestią dość kontrowersyjną. Wyróżnia się tutaj zarówno zagorzałych przeciwników, jak i zwolenników, a argument każdej grupy jest logiczny oraz trafny. Należy jednak pamiętać o jednym – to czy nasz zwierzak śpi w łóżku lub obok niego, na legowisku, nie jest wyznacznikiem naszej miłości. Być może w domu obowiązują konkretne zasady lub właściciel zmaga się z alergią czy złym stanem zdrowia. Kwestia ta opiera się na indywidualnych potrzebach oraz oczekiwaniach i nikt nie ma prawa narzucać nam własnego zdania. Warto o tym pamiętać, gdyż wiele osób ulega aktualnym trendom lub kieruje się opinią innych osób.

Sypialnia to miejsce, w którym powinniśmy wypocząć i zrelaksować się. Często spędzamy tutaj czas ze zwierzakiem, który może, ale nie musi również wypoczywać w naszym łóżku. Kwestia ta jest indywidualna, ale warto znać wady i zalety obecności pupila w i na łóżku.

Przeczytaj także: