Czytanie powszechnie kojarzone jest z czynnością, którą wykonujemy, aby się czegoś nauczyć lub dowiedzieć się więcej o jakiejś kwestii. Wielu osobom książki mogą nasuwać na myśl szkołę, co nie zawsze będzie dobrym skojarzeniem. Nawet jeśli nie jesteśmy fanami książek, pamiętajmy, że mogą one być bardzo pomocne. Jak to wygląda w przypadku snu – czy czytanie przed snem pomoże nam zasnąć?

Dlaczego warto czytać?

Nie można ukryć, że czytanie to jedna z tych rzeczy, którą się uwielbia bądź nienawidzi. Mimo tego jeśli należymy do tej grupy ludzi, którzy za książkami nie przepadają, nie powinniśmy być ślepi na korzyści, z jakimi wiąże się czytanie. Czytając, możemy spodziewać się takich pozytywnych efektów jak:

  • pobudzenie wyobraźni,
  • rozwój kreatywności,
  • zredukowanie stresu,
  • zrelaksowanie się,
  • zwiększenie inteligencji,
  • poprawa pamięć,
  • polepszenie koncentracji,
  • poszerzenie słownictwa,
  • stymulowanie pracy mózgu,
  • poznanie nowych kwestii.

Czytanie może znacząco wpłynąć na nasze życie. Spowoduje, że poszerzą się nasze zainteresowania i pasje – rzeczy, o których będziemy czytać, z pewnością wzbudzą w nas ciekawość świata i zmotywują do poszerzania swoich umiejętności. Oprócz tego książki rozwijają naszą kreatywność i wyobraźnię – są to cechy, które stają się coraz istotniejsze nie tylko w codziennym życiu, ale i na rynku pracy. Czytając, będziemy potrafili lepiej się wysławiać i formułować nasze myśli. Będzie nam też łatwiej się skupić i skoncentrować na danym zadaniu. To z kolei przełoży się na naszą produktywność i efektywność. Nie można zapomnieć też o tym, że czytanie to wspaniała alternatywa dla korzystania z telefonu – czytając w dobrym świetle, pozwalamy naszym oczom odpocząć od negatywnego niebieskiego światła. Możemy też znacząco zredukować odczuwany przez nas poziom stresu, bowiem czytanie nas uspokaja i odprężą. Dzięki tej czynności możemy się wyciszyć i skupić na tym, co czytamy. Męczące nas sprawy na moment przestają mieć znaczenie.

Czytanie przed snem – czy pomaga?

Czy czytanie przed snem pomaga?Zdajemy sobie sprawę z korzyści, jakie zapewnia czytanie, jednak wciąż możemy nie być pewni do tego, czy rzeczywiście oddziałuje ono na nasz proces zasypiania. Okazuje się, że jak najbardziej – czytanie książek nas wycisza i relaksuje, dzięki czemu stajemy się znacznie spokojniejsi i odprężeni. W takim stanie zdecydowanie łatwiej jest nam zamknąć oczy i odpłynąć. Czytanie prowadzi też do tego, że poziom naszego stresu się zmniejsza. Dzięki temu wieczorną porą nie będziemy odczuwać niepokoju ani negatywnych emocji, co pozwoli nam na spokojny i komfortowy wypoczynek. Czytanie stanowi wspaniały element wieczornej rutyny, który możemy zastosować zarówno w przypadku najmłodszych, jak i dorosłych. Zwróćmy jedynie uwagę na to, aby odpowiednio wybrać książki, jakie chcemy otworzyć wieczorem. Niech to będą pozycje, które wzbudzą nasze zainteresowanie i sprawią, że będziemy chcieli dowiedzieć się, co będzie dalej. Z drugiej strony, lepiej unikać ciężkich i trudnych lektur, które mogłyby wzbudzić w nas niechciane uczucia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okażą się luźne, spokojne utwory, które nie dość, że sprawią nam przyjemność z czytania, to jeszcze nas zrelaksują.

Czytanie a małe dzieci

W pewnym etapie życia czytanie to coś, z czym wiąże się wiele przyjemności. Mowa o wieku dziecięcym, kiedy to książki są najczęściej czymś, co otwierają rodzice przed pójściem spać. Czytanie dzieciom przed snem odgrywa kluczową rolę. W wielu przypadkach jest to element codziennej rutyny, która powoduje, że malec czuje się bezpiecznie i komfortowo. Wieczorne czytanie i opowiadanie historii daje mu sygnał, że powoli nadchodzi pora na wypoczynek. Dzięki temu dziecko wie, że ma się przygotować do snu i spróbować odprężyć. Czytając dziecku, możemy liczyć na podobne efekty do tych, które zostały wspomniane wcześniej – to również pomoże rozwinąć jego kreatywność i wyobraźnię, a do tego będzie idealne, aby wyciszyć naszą pociechę i nastawić na wieczorny relaks. Możemy w ten sposób zająć jego czas inaczej, niż dając mu telefon bądź tablet. Czytanie okaże się o wiele bardziej korzystniejsze. Oprócz tego wspólna lektura książki to piękny moment na to, aby zacieśnić więzi między rodzicem a dzieckiem. Jest to chwila, w której pełni możemy poświęcić uwagę naszej pociesze, co z pewnością zostanie docenione. Wspólne spędzanie czasu w taki sposób wpłynie pozytywnie na naszą relację z dzieckiem. W przypadku najmłodszych nie możemy zaprzeczyć, że czytanie jest jak najbardziej korzystne.

Warto jednak dopilnować, aby podłoże, na którym śpi nasz maluch, było komfortowe. Wygodne łóżko, dopasowany materac czy miękkie poduszki to elementy, których nie możemy pominąć. Dziecko powinno czuć się bezpiecznie i swobodnie w swoim łóżku – dzięki temu nie będzie czuło potrzeby, aby w nocy przenieść się do sypialni rodziców. Niezwykle przydatna będzie też kołdra dziecięca, którą będziemy mogli opatulić naszego malca. Ofertę takiej kołdry znajdziesz tutaj: https://sleepinghouse.pl/koldry/169-koldra-antyalergiczna-satin-cotton-dziecieca-piorex.html. Zwróćmy jednak uwagę, aby była ona antyalergiczna – coraz więcej młodych ludzi ma problem z alergiami i uczuleniami. Czasem warto dmuchać na zimne. Jeśli zauważymy, że nasze dziecko cierpi na jakiekolwiek objawy alergii, zainwestujmy w antyalergiczne produkty, które zagwarantują mu komfortowy i higieniczny sen.

Jak jeszcze zrelaksować się przed snem? 

Pamiętajmy o tym, że istnieją różne sposoby na to, aby zrelaksować się przed snem. Jeśli czujemy, że czytanie książek to nie jest coś dla nas, zawsze możemy postawić na audiobooki. Dla wielu osób to właśnie ta forma będzie przystępniejsza, ponieważ mogą w międzyczasie zająć się czymś innym. Audiobooki sprawdzą się dla tych, którzy po prostu nie umieją skoncentrować się na tekście pisanym.

Czytanie ma wiele korzyści. Pomaga rozwijać naszą kreatywność, pobudza naszą wyobraźnię, a do tego umożliwia zrelaksowanie się i wyciszenie. Nie zapominajmy, że może być też niezwykle pomocne w przypadku zaśnięcia – czytanie przed snem nas uspokoi, a do tego sprawi, że nasz sen będzie spokojny.

Sprawdź: Co wziąć pod uwagę wybierając materac 120×200? Oto ranking 9 produktów